Okrádání Čechů i turistů? Krnáčová se pustila do boje za poctivost

ROZHOVOR - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) učinila další krok v boji s nepoctivými taxikáři. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedla, že se kampaň s poutači, které ve městě na nelegální praktiky upozorňují, setkala s pozitivním ohlasem. Mnoho Pražanů prý taxíky nevyužívá, protože už počítají s předraženými cenami.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy
doporučujeme

Uběhl týden od instalace prvního poutače, který v Praze upozorňuje turisty na nekalé praktiky některých taxikářů. V Pařížské ulici se instalace zúčastnila primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Město by mělo spustit i nový webový portál, na kterém si návštěvníci budou moci spočítat běžnou cenu taxislužby. Co si od kampaně Praha slibuje a chystá nějaká další opatření?

Před týdnem jste symbolicky vylepila první plakát, který upozorňuje na praktiky některých pražských taxikářů. Máte už ke kampani nějaké ohlasy, ať už pozitivní, či negativní, od samotných taxikářů, nebo turistů?

Ohlasy jsou převážně pozitivní. Lidé, kteří pochopili účel té kampaně, ten nápad chválí. Tato skupina taxikářů má svoje místa, na kterých pravidelně čekají na turisty, a pokud jim přímo před auto dáme informaci o obvyklých cenách, má to smysl. Četla jsem rozhovor s Jankem Rubešem, který se tímto problémem dlouhodobě zabývá a ten tu aktivitu také ocenil. Samozřejmě nesmí zůstat jen u toho, protože kampaň sama o sobě situaci nezlepší.

V Praze se jich má objevit devět. Už jsou všechny nainstalované? Podle čeho se vybírala jednotlivá místa, kde upozornění budou?

Na většině míst je kampaň už nainstalována a na těch zbylých místech to bude v následujících dnech. Ta problémová místa máme docela dobře zmapována, takže jejich výběr byl poměrně jednoduchý.

Na kterých všech místech jsou upozornění instalována? Jedná se i o turisticky velmi vytížená místa, jako např. Letiště Václava Havla nebo Hlavní nádraží?

Cílem kampaně je upozorňovat turisty v místech, kde obvykle stojí takzvaní stokorunoví taxikáři. Nejznámějším takovým místem je roh Pařížské a Staroměstského náměstí, ale těch míst je v centru Prahy více. Chceme, aby si turisté přečetli upozornění, jaká je v Praze obvyklá taxa a ideálně si taxi objednali. Nechtěli jsme, aby na každém rohu visel informační plakát, ale snažili jsme co nejlépe zacílit do těch nejrizikovějších míst.

Co si od kampaně Praha slibuje?

Chceme především informovat turisty, že v těch místech existuje riziko, že se je nepoctiví taxikář pokusí okrást. Nikdo si od té kampaně neslibuje, že díky ní ten problém z Prahy zmizí, ale pokud některé turisty dokáže ochránit, pak splní svůj účel. Nepoctiví taxikáři dělají velmi špatnou reklamu nejen v Praze, ale také těm taxikářům, kteří vše dělají poctivě.

Kdy město spustí připravované webové stránky, které mimo jiné umožní návštěvníkům si vypočítat cenu jízdného taxislužby? A je to krok správným směrem? Nejsou přemrštěnými cenami ohroženi hlavně turisté z ciziny?

Web spustíme během příštího týdne. Samozřejmě počítáme s tím, že kromě češtiny bude web také v anglickém jazyce, bez toho by to nedávalo smysl. Na druhou stranu si myslím, že stejně dobře jako turistům, poslouží Pražanům, kteří třeba taxíkem nejezdí tak často a nevědí, že je mnohem lepší si taxi objednat.

Jaká případná další opatření město v boji s nepoctivými taxikáři chystá?

Zásadní je pro nás především schválení novely zákona o silniční dopravě, který teď ve sněmovně prošel prvním čtením. Na její přípravě jsme se výrazně podíleli, a pokud se ji podaří schválit v této podobě, tak budeme mít konečně dostatečné nástroje, kterými by se ten problém dal řešit mnohem efektivněji. Odebrat licenci bude možné na místě a to už při podezření, že došlo k předražení nebo jinému závažnému provinění. Pokud bude zastaven řidič bez platné licence, bude to hodnoceno jako trestný čin.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Topolánek, Bartoška a další. Bohatý nepřítel Babiše slavil

11.11.2019 22:14 Aktualizováno Bývalý šéf ČEZu Martin Roman uspořádal oslavu svých padesátých narozenin. Navzdory tomu, že se…

Pád komunistů: V Česku nešlo o vzpouru žaludku, ale vzpouru ducha, míní…

11.11.2019 18:24 Zatímco v ostatních zemích východního bloku byly protikomunistické revoluce v roce 1989 motivovány…

Novým hejtmanem Karlovarského kraje bude Petr Kubis (ANO), nahradí…

11.11.2019 18:07 Hejtmanem Karlovarského kraje bude od 1. ledna příštího roku Petr Kubis. Nahradí Janu Mračkovou…

Aféra na pražském magistrátu: Policie obvinila devět politiků kvůli dotacím

11.11.2019 17:46 Policie minulý týden obvinila devět lidí z pražského magistrátu v souvislosti s rozdělováním dotací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama