ANKETA: Sobotka už je odrovnaný, na odvolání Babiše nemá. Špína, podvody, hraje se vabank, říkají politici

ANKETA – Kvůli slovní přestřelce mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se opět spekuluje o tom, že by mohl být šéf hnutí ANO odvolán z vlády kvůli pochybnostem o jeho majetku. Je to ale jen pár měsíců před volbami reálné? A proč chce premiér vysvětlovat nesrovnalosti v Babišově majetku až teď? I na to jsme se ptali českých politiků.

Přidejte svůj názor 132 komentářů

Bohuslav Sobotka (ČSSD)
doporučujeme

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) záležitost nechtěl komentovat. „Nebudu komentovat spekulace médií ani hysterické reakce na ně,“ uvedl v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz šéf lidovců.

O něco sdílnější byl jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský. „Při vší úctě k panu Sobotkovi, tak na odvolání Babiše z vlády nemá...sílu,“ reagoval pro naši redakci.

Opačně to ale vidí zástupci opozice. „Skoro mi přijde, že už nejde o běžné kočkování. A domnívám se, že věc skončí odvoláním Andreje Babiše z vlády. Proč se premiér teprve dnes ptá na věci, na které se měl ptát dávno, se musíte zeptat jeho. Asi mu dosavadní spoluvládnutí s AB vyhovovalo a tedy ho střet zájmů ani podivné obchody AB dosud netrápily,“ řekl nám poslanec ODS Marek Benda.

„Termín usnesení Sněmovny je jasný – to, že si vicepremiér Babiš hraje na mučedníka a premiér Sobotka na jediného spravedlivého, zavání divadlem z obou stran. O odvolání Babiše se již mluvilo a nic. Vynucené manželství ANO a ČSSD trvá dál. Vládní krize je limitovaná koaliční smlouvou. A všichni už zvažují dopady na volby,“ řekl nám komunista Jiří Dolejš.

„Pan premiér se pozdě ptá a pídí po vysvětlení od pana Babiše. A zprávu a analýzu si měl rovněž nechat udělat před třemi a půl roky, než uzavřel s Babišem koalici a udělal ho ministrem nejvlivnějšího rezortu financí. Když se cpal do premiérského křesla, nic mu na spolupráci s Babišem nevadilo. Sobotka je plně spoluzodpovědný za nebezpečný růst oligarchismu u nás. Jestli se jen kočkují? Docela je možné, že Sobotka už hraje vabank. Ví, že s Babišem jednoznačně prohrává a ztrácí klid. Odvoláním Babiše by se jen definitivně odrovnal (což už vlastně je), pokud současně nepředloží velmi pádné argumenty a důvody. Po těch věcech se měl pídit už dávno. Je v začarovaném kruhu vlastní nemožnosti...Tragická postava. Babišovi by se případné odvolání velmi hodilo – mohl by ještě více hrát fiktivního bojovníka proti starým pořádkům. Zatím ho hraje dobře a bohužel stále dost lidí mu to ještě věří,“ posteskl si nezařazený poslanec Karel Fiedler.

„Tak v prvé řadě pan Sobotka potřeboval nejprve koaličního partnera a teprve potom bylo na řadě sbírat na něj kompro a dehonestující materiál – a to chtělo svůj čas. A na druhou stranu, půl roku před volbami je poslední moment, kdy se může nějak od svého partnera distancovat, aniž by ohrozil svoji vládu. Připadá mi, že je jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet,“ řekl nám předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„Osobně to beru jako další předvolební boj a tahání špíny. Pan premiér se pasoval do role bojovníka, ale měl na tyhle věci čtyři roky a kromě plnění svých programových bodů nedělal nic. A teď najednou denně slyšíme, jak budou zvedat platy těm a těm,“ zlobí se šéf poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch. Poukázal také na to, že do voleb zbývá pět měsíců a že odvolávat členy vlády by byl nesmysl.

Podle poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové může spor skončit odvoláním Babiše. „To, že se svými podvody nemá ve vládě co dělat, je jasné. V očích jeho voličů ho to však může ještě posílit,“ uvedla v SMS zprávě pro naši redakci.

Loading...
Vstupte do diskuze (132)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 12:16 Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

28. říjen se blíží. Koho Zeman vyznamená? Babiš už seznam podepsal

20.10.2019 09:26 Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica…

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama