Sobotkova demise není z jeho hlavy? Zeman může vyhodit i Babiše, varuje Paroubek

ROZHOVOR - Podle bývalého předsedy ČSSD a expremiéra Jiřího Paroubka je krok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) tím nejlepším ze špatných řešení. Pro EuroZprávy.cz sdělil, že po volbách Sobotka v čele ČSSD skončí. Jako jediného nadějného nástupce na post předsedy Sociální demokracie a případně i do čela vlády, která by zemi dovedla do voleb, vidí ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Jiří Paroubek
doporučujeme

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) včera oznámil, že jeho vláda podá demisi. Reagoval tak na přítomnost ministra financí Andreje Babiše. Ten dle Sobotkových slov stále uspokojivě nevysvětlit své podnikatelské aktivity z minulosti. Demisi by měl premiér oficiálně podat v polovině května. 

Jak vnímáte řešení situace kolem ministra financí Andreje Babiše, které zvolil předseda vlády Bohuslav Sobotka?

Tak já myslím že je to asi nejlepší z těch špatných řešení, protože ponechat Andreje Babiše mimo vládu jako předsedu hnutí a jeho ministry ponechat ve vládě, by bylo špatné. Vytvořil by se pak takový ten příběh martyra Andreje Babiše, a to by bylo velmi špatné pro výsledek voleb pro ČSSD. Ale je to svým způsobem zoufalé řešení, protože to dobré řešení není žádné. Být tím, kdo otevírá cestu k předčasným volbám, také není dobré, ale upřímně řečeno, nikdo, kromě hnutí ANO, které je na tom z hlediska preferencí dobře, nemá zájem na tom, aby byly předčasné volby.

Zachoval se Bohuslav Sobotka správně? A šlo o jeho vlastní rozhodnutí, nebo mu demisi někdo poradil?

Myslím, že mu to někdo poradil, ale od toho poradci jsou, že přichází s vějířem možností, a ten šéf si vybere. Přes víkend jsem měl zákulisní informace, že Andrej Babiš odejde z vlády a že jeho ministři zůstanou ve vládě. Babiš by se zatím plně soustředil na vedení kampaně. Sobotkovo řešení je takové, které otevírá Pandořinu skříňku mnoha řešení a možností, a zejména povyšuje roli prezidenta republiky, pokud si to on bude přát. Je to řešení lepší, ale určitě ne skvělé.

Teď bude mít rozhodující slovo prezident Miloš Zeman. Co se dá od něj očekávat?

Těžko vidět do hlavy panu prezidentovi, ale myslím, že bude mít zájem zachovat stávající koalici, možná i ve stejném složení, nebo ve stávajícím složení mínus Babiš a Sobotka.

Jak ovlivní celá situace kolem vládní demise Sociální demokracii? Projeví se čin premiéra do voleb, pokud budou řádně na podzim?

Pokud by Sociální demokracie do voleb neudělala nic, tak s ohledem na poslední vývoj preferencí těch renomovanějších agentur, jako je například PPM factum, tam si myslím, že je to nominálně 12 procent, takže fakticky nějakých 10 – 12 procent. Pokud by tato sestupná trajektorie nebyla přerušena, tak by to vedlo nutně k tomu, že volební výsledek ČSSD na podzim by se pohyboval někde mezi 8 až 10 procenty. V tuto chvíli je přeci jenom jistá naděje, že se ty věci pohnou směrem nahoru. Ale je to jenom naděje, nesmí se zkazit. Pokud se například v čele vlády vymění předseda a bude to sociální demokrat a bude úspěšně těch 5 měsíců pracovat, tak je možné, že se to promítne do volební podpory a preferencí ČSSD. Pokud by však udělal ihned po nástupu pár přehmatů, tak je všechno špatně.

A co samotná osoba předsedy ČSSD Sobotky, čeká ho ještě budoucnost v čele strany?

Já si to nemyslím. Sobotka skončí po volbách, to je zřejmé. Výsledek ve volbách bude velmi špatný – jestli bude 8 procent nebo jestli bude 14 procent, to je v zásadě jedno. Strana musí přepřáhnout, zapojit do postroje nového koně, který tu stranu zase odtáhne ke 20 ti možná 30 ti procentům a tím Sobotka zjevně není. Poslední troje volby prohrál, tohle budou čtvrté. On sám musí vědět, že skončí.

Kdo by mohl být tím, kdo Sobotku nahradí?  Vidíte v ČSSD nějakou osobnost, která by případně mohla stanout i v čele vlády, která by dovládla do řádných voleb?

Myslím, že to  v tuto chvíli může být Luboš Zaorálek, protože nikoho jiného tam nevidím. Nemyslím si, že by byl tím vhodným typem Milan Chovanec, je příliš spjat s tou linií Bohuslava Sobotky. Luboš Zaorálek se držel v těch posledních měsících stranou a myslím, že i jako ministr zahraničních věcí je tak trochu stranou a to je dobře pro sociální demokracii.

Čím si vysvětlujete křehkost českých vlád? Co to vypovídá o českém politickém systému?

Je to způsobenou nestabilitou politického prostředí v Česku. Ta je způsobena samotným nastavením systému, který produkuje rozdrobení politických stran, systém poměrného zastoupení je tak prostě nastaven. Vliv má i politická kultura. To, že se rozložil systém dvou velkých politických stran, jedné nejsilnější nalevo od středu a napravo od středu, což předtím zpevňovalo ty vládní většiny, má také vliv. Možná za situaci mohou i slabé politické osobnosti, které až na výjimky převažují, dále slabost politických stran.

Je nějaká možnost, jak zvrátit současný vývoj událostí? Nebo jsou časy jasně definovaných dvou bloků - pravicového a levicového - už pryč?

Nemyslím, že jsou tyto časy pryč, ale je třeba, aby politické strany pracovaly směrem k těmto časům.

Loading...
Vstupte do diskuze (82)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman nechce, aby Zimola založil novou stranu

14.11.2019 21:40 Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála…

Vzdá se komunista Ondráček titulu? Univerzita mu zaslala důrazný apel

14.11.2019 19:43 Aktualizováno Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj akademický titul…

Automatické metro a odchod od operátora za dva dny. Zeman podepsal nové…

14.11.2019 18:13 Provoz metra bude možný i bez strojvůdců. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal drážní novelu…

O kolik se zvýší minimální mzda? Do sporu se vložil prezident Zeman

14.11.2019 16:49 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení minimální mzdy alespoň na 15.000 korun. Po dnešní schůzce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama