Sobotka chce tak moc zvítězit, že obětuje i vlastní vládu, píší Slováci

Praha – Také největší slovenské deníky se zabývají situací, která nastala v Česku po oznámení premiéra Bohuslava Sobotky, že vláda podá demisi. Dle slovenských médií může za pád vlády „kontroverzní Slovák“.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

ministr financí Andrej Babiš
doporučujeme

Podle internetového deníku Pluska.sk je Andrej Babiše tím, kdo způsobil pád vlády. Titulek článku zní doslova „Kontroverzní Slovák položil českou vládu. Dozvěděl se to nad talířem svíčkové.“ Deník zároveň připouští, že demise je ze strany premiéra Bohuslava Sobotky velkým překvapením, očekávalo se odvolání ministra financí.

Za vše může slovenský miliardář Babiš

„Nakonec se však rozhodl pro radikální tah a posílá ke dnu celou vládu,“ píše deník. Tento krok dle deníku způsobil „slovenský miliardář v české politice“. Deník vnímá jako klíčovou událost pro vývoj v Česku dnešní návštěvu Andreje Babiše na Hradě u prezidenta Zemana. Schůzka by prý měla rozhodnout o tom, zda zemi čekají předčasné volby, nebo zda kabinet dovládne v demisi. Deník zmiňuje i možnost úřednické vlády, kterou již Miloš Zeman ustavil v roce 2013.

„Sobotka se pustil do riskantní hry, ve které chce za každou cenu zvítězit, a proto je ochotný obětovat i svou vlastní vládu,“ píše Pluska.sk. Připouští, že Miloš Zeman si pozici, ve které má „mocenské karty“ velmi užívá. Deník SME připomíná, že pády vlád nejsou v Česku ničím ojedinělým. Funkční období dokončila pouze první vláda Václava Klause v letech 1992-1996 a vláda současného prezidenta Zemana v letech 1998-2002. SME také upozorňuje na reakce německých deníků k akutální politické situaci v Česku. Konkrétně píše o deníku Bild, který označil českého premiéra Sobotku za „poraženého dne“. Manévry Bohuslava Sobotky je prý politické taktizování.

Proti Sobotkovi může povstat jeho vlastní strana

Slovenský deník Pravda se věnuje důkladné analýze ohlášené demise české vlády. Podle osloveného politologa bude teď největším problémem pro Bohuslava Sobotku vnímání jeho kroku vlastní stranou a voliči. Premiér prý bude velmi těžko vysvětlovat svým voličům, proč udělal ten či onen krok. Na otázku, zda se může proti Sobotkovi postavit i vlastní strana, politolog dodal: „Určitě by sem nevylučoval ani takovýto scénář,“. Většina dalších slovenských deníků o demisi informuje na bázi zpráv z České tiskové kanceláře.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

19.10.2019 09:50 Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 09:46 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Volby v příštím roce by měly stát 807 milionů, víc než letos

19.10.2019 09:26 Na volby v příštím roce by mělo jít ze státního rozpočtu 807 milionů korun. Je to o 116 milionu…

Miloš Zeman? Tohle je ostuda naší země v demokratickém a svobodném světě,…

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se naštvala kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama