Při dnešní razii v Praze byl zadržen i zastupitel Březina

Praha - Policie dnes kvůli razii na ministerstvu školství, pražském magistrátu, v České unii sportu a sídle Fotbalové asociace ČR zadržela podle informací ČTK pražského zastupitele Karla Březinu (ČSSD). Podle serveru iROZHLAS.cz odvedli detektivové také ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou. Mezi zadrženými je i předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta, náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a podle serveru Seznam.cz také vlivný advokát a šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Karel Březina /ČSSD/
doporučujeme

"V tuto chvíli mohu potvrdit, že několik osob ze sekce sportu včetně paní náměstkyně (Kratochvílové) podává informace Policii České republiky v této věci," řekla novinářům ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Dodala, že se zásah týká sportovních dotací, souvislost s razií na Strahově ale nepotvrdila.

Březinu si z pražského magistrátu z budovy úřadu odvedli dva policisté v civilu. ČTK se pokusila Březinu kontaktovat, jeho mobilní telefon byl ale nedostupný. Březinův advokát Vojtěch Novotný nechtěl zásah blíže komentovat.

"Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat," řekl rozhlasu. Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka byla policie na magistrátu právě v kancelářích Březiny a Fáberové. "Předpokládáme, že se to týká grantů na ministerstvu školství," uvedl.

Podle informací Seznamu souvisí razie s rekonstrukcí stadionu Přátelství. Kvůli ní si v roce 2014 směnily pražský magistrát, Janstova ČUS a Peltova fotbalová asociace pozemky a stavby na Strahově.

Stadion Přátelství vznikl už v období první republiky pro potřeby klubu SK Hradčany. První rekonstrukcí prošel před mistrovstvím Evropy v atletice v roce 1978. Nynější rekonstrukce vyšla na 81,4 milionu korun z kombinovaných zdrojů FAČR, FIFA, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pražského magistrátu.

Březina je jedním z exministrů, kteří si v minulosti vyslechli odsuzující rozsudek. Podle něj pobíral od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal 290.000 korun. Funkci ale Březina vykonávat nesměl, neboť působil i v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Obvodní soud pro Prahu 9 čtyřikrát dospěl k závěru, že se politik ničeho nezákonného nedopustil. Kauzu pokaždé vrátil do hry odvolací soud.

V dubnu 2014 obvodní soud Březinovi uložil za podvod roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou, což potvrdil i městský soud. Koncem roku 2015 jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, Březina poté loni v březnu podal proti rozsudku ústavní stížnost. Již dříve také uvedl, že nemá v úmyslu stáhnout se z politiky.

Působením Březiny jako bývalého náměstka pražského primátora v dozorčích radách firem se v minulosti zabýval také Obvodní soud pro Prahu 2. Obžaloba Březinu vinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V této kauze byl Březina pravomocně osvobozen.

Řadu let se Březina soudil s firmou Ringier, vydavatelem týdeníku Reflex, který v květnu 2001 zařadil karikatury jeho nahé osoby do komiksu Zelený Raoul. Ústavní soud v listopadu 2010 potvrdil rozsudek, podle kterého se Ringier musel omluvit.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rebelie v ODS: Co bude s poslankyní Majerovou Zajícovou? Její vyjádření je…

18.04.2019 20:29 Aktualizováno Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková dnes potvrdila v SMS předsedovi poslaneckého klubu ODS…

Pád dalšího ministra: Kněžínek končí, má ho nahradit Benešová

18.04.2019 18:38 Aktualizováno Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) dnes oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi…

Obětní beránci českých machinací? Sestřelili Soukupa i Fajta

18.04.2019 18:36 KOMENTÁŘ - Zítra bude Velký pátek… a také svátek. Dnes, na zelený čtvrtek, abychom se drželi…

Jako projev Jakeše? Mezi Piráty a Babišem to při interpelacích jiskřilo

18.04.2019 17:22 Aktualizováno Mezi poslanci Pirátů a premiérem Andrejem Babišem (ANO) to při dnešních sněmovních interpelacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama