Chov psů v Česku se zpřísní, čipování bude už brzy povinné

Praha - Novela veterinárního zákona zpřísňuje podmínky pro chov psů, mimo jiné zavádí od roku 2020 jejich povinné čipování. Má jít o opatření proti takzvaným množírnám. Norma patrně projde, zemědělský výbor Sněmovny ji dnes podpořil.

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jde o první krok proti všem, kteří množí zvířata," řekl poslanec Hrbert Pavera (TOP 09).

Návrh již dříve přinášel povinnost registrace chovatelům, kteří mají více než pět dospělých fen. Podle pozměňovacího návrhu by se měli všichni psi čipovat v době prvního očkování proti vzteklině, což je podle Pavery kolem půl roku věku zvířete. Zatím by za psa bez čipu podle zákona neměl být žádný postih, objevit by se mohl v budoucnu. Podle návrhu by bylo potvrzení o očkování proti vzteklině platné pouze u očipovaného zvířete.

Podle Dany Bočkové z útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou návrh množírny prakticky nezasáhne. "Odtud štěňata odcházejí ve věku čtyř až osmi týdnů, takže čipu se nedočkají. Podle pozměňovacího návrhu by se měli všichni psi čipovat v době prvního očkování proti vzteklině, což je podle poslance Pavery kolem půl roku věku zvířete - to už jsou z množírny dávno pryč. Množitelé z toho opět vyváznou netknuti a nebude ani možné dohledat, odkud zvíře pochází," sdělila Bočková ČTK.

Čip by měl pomoci nejen majitelům zaběhnutých psů, ale také zájemcům o nového mazlíčka. Dá informaci, zda nejde o psa, který pochází z míst, kde se čipuje ročně několik vrhů zvířat. Pavera navíc podal pozměňovací návrh i do novely zákona o ochraně zvířat proti týrání, v němž dává možnost ministerstvu zemědělství jasněji definovat vyhláškou podmínky pro chov psů, například jasně vymezený prostor podle hmotnosti zvířete.

Podle novely budou mimo jiné útulky pro opuštěná zvířata povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Česko nadále nemůže k Zemanovi vzhlížet. Pane premiére, běžte a…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Ocitli jsme se nad propastí. Vláda uštědřila národu knockout, z něhož se bude těžko…

Babiš má vyzyvatele. Piráti chtějí vést koalici, Bartoš je připraven být…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš je připraven být příštím premiérem. Do sněmovních voleb…

Advokát podal na Babiše a Vojtěcha trestní oznámení

22.10.2020 17:52 Advokát Petr Němec podal Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na premiéra Andreje…

Prezident podlehl společenskému tlaku, shodují se experti na společenské…

22.10.2020 17:00 Shodují se, že prezident Miloš Zeman podlehl společenskému tlaku a nepříznivě se vyvíjející…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama