Babiš má strach, na Zaorálka se líčí past. David Rath pochválil Sobotku za demisi

V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil lékař a bývalý politik ČSSD David Rath obdiv vůči současnému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Jeho krok podat demisi vnímá jako největší risk jeho politické kariéry. Rath doufá, že se Lubomír Zaorálek nenechá vlákat do pasti a nekývne na případnou nabídku stát se premiérem.

Přidejte svůj názor 77 komentářů

David Rath
doporučujeme

Vláda Bohuslava Sobotky podá demisi. Je otázkou, jaký vývoj událostí lze očekávat. Dnes se prezident Miloš Zeman sejde s předsedou koaliční KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Včera o vládní krizi jednal s Andrejem Babiše (ANO) a Milanem Chovancem (ČSSD).

Jak vnímáte krok premiéra Sobotky podat demisi vlády?

Sobotka neměl moc jiných možností na výběr, protože pokud jste v čele vlády, kde ministr financí čelí podezření z ohromných daňových úniků, tak to je situace, která je extrémně bizarní. Na jednu stranu ministr financí a vláda tlačí na všechny občany a podnikatele aby platili daně co nejvíc, a poté ten, který to má de-facto na starosti – ministr financí – se ukáže, že prováděl minimálně optimalizace daní, na hraně, ne-li za hranou v řádu stovek milionů. To je neudržitelné. Premiér Sobotka je v dost těžké situaci, protože ministra Babiše drží prezident Zeman, který má takový selektivní pohled na spravedlnost. U někoho vadí i třeba zakašlání u jiného nevadí i kdyby vykradl banku. Kdyby šel Sobotka na Hrad jen s návrhem na odvolání ministra financí, tak by proti sobě měl i prezidenta. Nic jiného mu tedy nezbylo, pokud nechtěl vládnout dál s ministrem financí, který čelí nepříjemnému skandálu.

Grémium ČSSD preferuje dovládnutí v obrysech stávající koalice, ale bez ministra financí Andreje Babiše, ten ale odejít nechce...

Andrej Babiš se odstoupit bojí. ANO má sice velké preference, nejspíše vyhraje volby, Babiš může být příštím premiérem, mohl by s klidem sám odstoupit nebo se nechat odvolat. Já jsem přesvědčen, že Andrej Babiš má strach odejít z vlády, protože čelí poměrně nepříjemným problémům nejen s daněmi, ale i s Čapím hnízdem. Podle mého soudu ho zatím drží spřátelení státní zástupci, aby nebyl obviněn. V okamžiku, kdy přestane být ministrem financí, tak strach z jeho moci může poklesnout a může dojít k tomu, že bude obviněn. On to ví a proto se tak křečovitě drží svých funkcí a snaží se pro sebe udržet resort spravedlnosti, což mu zajišťuje jakousi páku jisté beztrestnosti. Babiš úporně lpí na pozici ve vládě, to není jen můj názor, zaslechl jsem to i v jiných sférách – Babiš má strach.

Internetem kolují nahrávky ministra financí Andreje Babiše, na nichž nevybíravým způsobem mluví o svých kolezích ve vládě. Na jedné figuruje v rozhovoru s jedním z redaktorů MF DNES, tématem jsou připravované články, co tomu říkáte?

Obecně nemám rád žádné druhy nahrávek, je to zvláštní, v čem si tady libujeme v posledních desetiletích. Nemyslím si, že je to dobrý rys společnosti, nesvědčí to o zdraví té společnosti. Co se týče obsahu rozhovorů, tak mě to vůbec nepřekvapuje. Já znám Andreje Babiše osobně, opakovaně jsme se spolu setkali. A ty výrazy, které tam zaznívají, to je jeho běžná mluva. Během minuty vysloví několikrát, řekněme, vulgární název dámského i pánského přirození. Více než mluvu finančníka, podnikatele a politika připomíná mluvu dlaždiče. V přátelském a příjemném rozhovoru počastoval kde koho takovýmto přídomkem, málokdo byl Babišem ušetřen, aniž by k němu byl přilepen název pánského nebo dámského přirození.

Co se týče ovlivňování deníků, to víme všichni. Babiš je podnikatelem se vším všudy. Když on si něco koupí, a tady si koupil média, tak mu patří a on je přesvědčen, že ho musí poslouchat. Pro něho je to standardní a běžné. „Já jsem si koupil firmu a všichni v té firmě mě musí poslouchat a dělat, co já chci, a pokud se jim to nelíbí, tak musí jít pracovat někam jinam“ - to je filosofie Andreje Babiše. Je to syrový podnikatelský přístup.

Jaké kroky lze čekat od prezidenta Miloše Zemana? Dnes se má sejít na Hradě s premiérem Sobotkou a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Miloš Zeman je známý svým selektivním přístupem. Myslím, že bude chtít pomoci Andreji Babišovi a uškodit Bohuslavu Sobotkovi. Může to udělat tak, že prohlásí, že jde o demisi pouze premiéra Sobotky a ne ostatních ministrů. Někoho jmenuje, těžko říct, koho. Obávám se, že i v sociální demokracii se najdou tací, kteří pro vidinu být dva tři měsíce premiérem ztratí soudnost a racionální náhled a nechají se najmenovat. Vláda by pokračovala s Andrejem Babišem, ale bez premiéra Sobotky. Myslím, že je to reálné, dle toho, jak znám do jisté míry škodolibou povahu Miloše Zemana.

Spekuluje se o Lubomíru Zaorálkovi jako možném premiérovi, jeho jméno nadnesl i Andrej Babiš.

Doufám, že Luboš Zaorálek do této nastražené pasti nevleze. Je to krásně připravená past jak na Sociální demokracii, tak na Lubomíra Zaorálka. Pokud by Luboš na toto skočil a kývl, tak vláda by jela dál, Andrej Babiš by si dál zajišťoval svou beztrestnost a ČSSD by byla za největšího troubu před celým národem.

Jaké východisko tedy situace má? Dovládna stávající vláda v demisi?

Nikdo ze Sociální demokracie by nechtěl dělat premiéra za situace, kdy Babiš setrvá na postu ministra financí. Vláda by vládla po akceptování demise v demisi, v podstatě ve stejném složení i s premiérem a ministrem financí, Bohuslav Sobotka by následně musel vymyslet další tah, jak dostat Babiše z vlády. V okamžiku, kdy premiér před celým národem řekne o svém ministru financí, že je v jeho očích podezřelý z daňových úniků, nedokážu si představit, že by pak měli týdny sedět v jedné vládě bok po boku. Bohuslav Sobotka musí najít další možnost, což by bylo odvolání Andreje Babiše z vlády v demisi. Odvolání Babiše v takové vládě by bylo mediálně vnímáno jinak. Dnes se hraje o celkový dojem před voliči. Jestli významná část voličů akceptuje jako vážnou věc, že ministr financí je podezřelý z ohromných daňových úniků, tak Sociální demokracie vyhrála. Pokud nad tím veřejnost mávne rukou, ČSSD prohrála a prohrála by tak i celá Česká republika. Většina lidí by tím řekla, že platit daně je nesmysl. Demise vlády zajistila větší mediální prostor, než jenom čisté odvolání Andreje Babiše a jeho následné nářky, že se tak děje neprávem. V tuto chvíli řekl Sobotka, že je to pro něj vážné, dal hlavu na špalek jako premiér, dal najevo, že na funkci nelpí a z principu odstupuje jako premiér.

Tak uvidíme, zda se to premiérovi vyplatí...

Je to hra vabank. Z mého úhlu pohledu mě Bohuslav Sobotka překvapil svojí statečností. Všichni ho spíše máme za kvalifikovaného váhavého střelce. Tentokrát skutečně vystřelil a dal svoji vlastní hlavu na špalek. Na mě to působí velmi sympaticky. Myslím si, že riskuje svoji kariéru a pověst, riskuje nejvíc ve svém politickém životě a mně jsou lidi, kteří riskují, sympatičtí.

Loading...
Vstupte do diskuze (77)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzdá se komunista Ondráček titulu? Univerzita mu zaslala důrazný apel

14.11.2019 19:43 Aktualizováno Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj akademický titul…

Automatické metro a odchod od operátora za dva dny. Zeman podepsal nové…

14.11.2019 18:13 Provoz metra bude možný i bez strojvůdců. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal drážní novelu…

O kolik se zvýší minimální mzda? Do sporu se vložil prezident Zeman

14.11.2019 16:49 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení minimální mzdy alespoň na 15.000 korun. Po dnešní schůzce…

"Rebel" Zimola zamotal ČSSD hlavu. Jak to bude s kandidaturou ve volbách?

14.11.2019 16:45 Aktualizováno Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola bude příští rok v krajských volbách kandidovat v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama