Krajní pravice se spojila. Úsvit se přidal, šéf jeho poslanců Černoch to odmítá

Praha - Česká krajně-pravicová scéna se rozhodla spojit síly do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Subjekt, který by měl vzniknout integrací celkem devíti stran a hnutí, ponese název Rozumní. V rámci subjektu má figurovat také hnutí Úsvit - Národní koalice, šéf jejich poslanců Marek Černoch to kategoricky odmítá, vedení strany se nevyjádřilo.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Úsvit - Národní koalice

Subjektům, které se zavázaly ke vzájemné spolupráci v podzimních sněmovních volbách, prý není lhostejné ovládnutí „veškerých veřejných prostředků několika nejbohatšími,“ stojí v prohlášení Rozumných na webech jednotlivých zapojených subjektů. Podzimní volby vnímají jako ty, ve kterých se rozhodne o zachování demokracie. Subjekty „nechtějí tříštit vlasteneckou a opoziční scénu,“ píší v prohlášení. Rozumní se tak dohodly na tom, že sestaví společný program a společnou kandidátní listinu. Hlavním motem jejich programu je „stop migraci a diktátu EU“.

Mezi strany a hnutí, které se rozhodly spolupracovat, patří hnutí Změna pro lidi, Národní demokracie Adama B. Bartoše, Česká strana národně socialistická, nebo Demokratická strana zelených předsedy Jiřího Anderleho.

Už druhého května se však na stránkách Národní demokracie objevila infografika, ve které se informuje o vzniku Rozumných. V grafice figuruje také logo Úsvit – Národní koalice Miroslava Lidinského. Strana však na svých stránkách žádnou informaci o spolupráci s Národní demokracií Adama B. Bartoše v jednom subjektu nemá.

"Nejsem členem předsednictva, a proto se s tímto dotazem obraťte na pana Zilvara nebo předsedu Lidinského," sdělil pro EuroZprávy.cz  předseda poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch. "Za sebe můžu jenom říct, že kategoricky nesouhlasím a nechci být spojován s lidmi, jako je pan Adam Bartoš z Národní demokracie a někteří další," dodal.

Marek Černoch přitom před dvěma dny pro Echo24 připustil, že on sám by mohl kandidovat za hnutí ANO. To s Černochem jedná a do konce května by měla být situace jasná. „Bavili jsme se o nějaké spolupráci, ale napřed chci, aby se vyřešila situace v Úsvitu, a od toho se pak odrazím. Zatím je to tak, že jsem v Úsvitu,“ řekl Černoch. V souvislosti s možnou spoluprací Úsvitu a Národní demokracie EuroZprávám řekl, že se k této možnosti nechce vyjadřovat. "Vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat, až to bude aktuální, tak potom. Sami vidíte, jaká je teď situace, takže se k tomu nechci vyjadřovat," uzavřel Černoch. Na dotaz, zda Úsvit skutečně kandiduje v rámci Rozumných, tiskové oddělení hnutí s Janem Zilvarem nereagovalo. 

V programu Rozumní prosazují zákaz politických neziskovek, které jsou většinově financované ze zahraničí, vhodné by prý bylo také zavedení závazného obecného referenda. Subjekt by zrušil inkluzi ve školství a Elektronickou evidenci tržeb (EET). 

Národní demokracie a zejména její předseda Bartoš vzbuzuje časté kontroverze. Strana opakovaně vyzývá k dořešení židovské otázky, za což na ni bylo také podáno trestní oznámení pro podněcování a vybízení k rasové nesnášenlivosti, soud nepravomocně rozhodl i o vině předsedy Bartoše. Bartoš se také v minulosti dožadoval zrušení festivalu Prague Pride, je častým účastníkem demonstrací proti přijímání uprchlíků do Česka. V současnosti čelí Bartoš několika žalobám.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama