Ve Sněmovně navěky? V čele kandidátek vesměs figurují političtí matadoři

Celá ČR - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda ODS Petr Fiala i poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL) budou znovu po čtyřech letech lídry jihomoravských kandidátek stran do podzimních sněmovních voleb. Změna naopak nastala u TOP 09 a KSČM. Tři strany v Jihočeském kraji postavily do čela kandidátek stejné politiky. Jména politiků, kteří sedí v poslanecké lavici už řadu let, najdete i v dalších krajích.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

ČSSD by měl v Jihomoravské kraji podle krajského tajemníka Michala Škerleho vést předseda strany Sobotka. O konečné podobě kandidátky však rozhodnou vnitrostranické volby, které budou 27. a 28. května zhruba na desítce míst jižní Moravy. "Smyslem je zatraktivnit rozhodování o kandidátce, aby se do něj mohli zapojit všichni členové," vysvětlil Škerle.

ODS povede předseda strany a poslanec Fiala, řekla ČTK mluvčí strany Jana Havelková. Lidovci znovu sázejí na poslance Miholu, který tak bude jedničkou společné kandidátky KDU-ČSL a STAN.

Změna nastala u KSČM, kterou povede poslanec Ivo Pojezný. Před čtyřmi lety byl lídrem Vojtěch Adam. Na kandidátce KSČM letos bude chybět po více než dvacetiletém působení ve Sněmovně šestašedesátiletá poslankyně Zuzana Bebarová-Rujbrová, která se rozhodla přenechat místo mladším. ANO chce za jedničku hejtmanovu náměstkyni a krajskou předsedkyni Taťánu Malou. Před čtyřmi lety byl lídrem na jižní Moravě nynější ministr obrany Martin Stropnický.

TOP 09 bude mít v čele kandidátky profesora radiologie Vlastimila Válka a Strana zelených místopředsedu strany Michala Berga, který jinak působí jako opoziční zastupitel ve Vsetíně ve Zlínském kraji. Piráty povede krajský místopředseda Radek Holomčík a Svobodu a přímou demokracii krajský zastupitel Jan Hrnčíř.

Lídrem hnutí ANO v Olomouckém kraji bude první místopředseda a předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. Mezi prvními měla svého lídra i celou kandidátní listinu schválenu ODS. Stranu povede do voleb krajský šéf strany Michal Zácha. Strana už také zahájila kampaň, lídra představuje potenciálním voličům na billboardech. Za komunisty bude místo ve Sněmovně obhajovat Alexander Černý.

Lidovci navrhli v Olomouckém kraji jako lídra společné kandidátky se STAN pro sněmovní volby svého prvního místopředsedu a ministra zemědělství Mariana Jurečku. Do finále míří i podoba kandidátní listiny sociálních demokratů, které má vést v Olomouckém kraji poslanec Roman Váňa. Čeká na schválení vnitrostranickým referendem. "ODS a TOP 09 tak vsadily na základní pravidlo, pokud se jedinec osvědčí na lokální úrovni, může postoupit do vyšších pater politiky. ČSSD a KSČM nabízejí osvědčené lídry, ANO 2011 nejbližšího spolupracovníka Babiše Jaroslava Faltýnka a důvod ke změně neměla ani KDU-ČSL. Ministr zemědělství Marian Jurečka patří i přes svůj věk k výrazným tvářím celostátní politiky," řekl politolog Pavel Šaradín.

Hnutí ANO na jihu Čech povede do voleb stejně jako v roce 2013 jihočeská předsedkyně a současná poslankyně Radka Maxová. Sociální demokraté postavili do čela kandidátní listiny jindřichohradeckého starostu Stanislava Mrvku. Bývalý hejtman a předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola zatím figuruje až na posledním 22. místě.

KSČM se opět spoléhá na stejného muže. V čele její kandidátní listiny je předseda strany Vojtěch Filip. Ten svou stranu vedl v Jihočeském kraji do parlamentních voleb na prvním místě pokaždé od roku 1996. To znamená, že jej v pozici lídra čekají sedmé parlamentní volby. I v případě ODS se dá hovořit o sázce na jistotu. Lídr Jan Zahradník je v regionu známý a pravidelně dokáže přilákat hodně voličů. "Beru to jako svou poslední větší šanci před odchodem do politického důchodu," uvedl osmašedesátiletý Zahradník.

Beze změny by měly zůstat kandidátky hnutí ANO a ČSSD v Ústeckém kraji. Sociální demokraty má vést stejně jako před čtyřmi lety Jaroslav Foldyna. Jako lídra už ho schválilo předsednictvo ČSSD, které ještě čeká schválení konečné podoby celé kandidátky. Lídrem ANO bude s největší pravděpodobností ministr Richard Brabec. Koalice STAN a KDU-ČSL postaví v Ústeckém kraji do čela kandidátky místostarostu Litvínova Milana Šťovíčka, který už v minulosti poslancem byl. Poprvé zasednul ve Sněmovně v roce 2006 ještě jako člen ODS.

Sociální demokraty v Pardubickém kraji povede do voleb ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Před čtyřmi lety se do Sněmovny dostal ze šestého místa kandidátky díky preferenčním hlasům. Hnutí ANO nasadí na nejvyšší pozici kandidátky poslance Martina Kolovratníka. Společnou kandidátku lidovců a STAN povede ředitel pardubického gymnázia Mozartova Marek Výborný (KDU-ČSL). TOP 09 na první místo kandidátky vybrala poslance Jiřího Skalického. Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury schválí podle krajského předsedy Jiřího Kohoutka jedničku na kandidátce do měsíce.

Sociální demokraty by měla vést do voleb v Libereckém kraji ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Mezi kandidáty do Sněmovny je i Pavel Ploc, který před čtyřmi lety libereckou kandidátku vedl, a o křeslo v dolní komoře se bude znovu ucházet i Lukáš Pleticha. Kandidátku komunistů povede do podzimních voleb znovu poslanec Stanislav Mackovík. Poslanec Václav Horáček se zase postavil do čela liberecké kandidátky TOP 09. 

Z prvního místa na středočeské kandidátce se bude znovu ucházet o přízeň voličů také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, volební jedničkou KSČM bude podobně jako při minulých volbách poslanec Stanislav Grospič. Hnutí ANO jednalo o kandidátce v sobotu. Do parlamentních voleb ve středních Čechách ho nakonec z prvního místa kandidátky povede šéf hnutí Andrej Babiš. Sociální demokracii opět povede předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. 

Ministra Martina Stropnického do čela pražské kandidátky ANO potvrdil v sobotu regionální sněm hnutí. Druhé místo obsadil jeho vládní kolega, ministr spravedlnosti Robert Pelikán. ČSSD bude finální podobu listiny teprve schvalovat ve vnitrostranickém referendu 2. a 3. června. Pražský lídr zatím není jasný. "Nyní jsou předsednictvem na lídra schváleni tři kandidáti, což je Miloslav Ludvík, Petr Dolínek a Lukáš Kaucký," uvedl mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl. Ludvík začátkem dubna prohlásil, že se o post ucházet nebude.

Na jménu jedničky společné kandidátky se ještě nedohodly ani KDU-ČSL a STAN. "My chceme Daniela Hermana a STAN Petra Gazdíka," řekl předseda pražských lidovců Jan Wolf s tím, že obě strany se nyní pokoušejí domluvit a jasno by mělo být nejpozději koncem května, spíše však dříve. "Strana, která nebude mít lídra, bude mít výhodnější pozici na dalších místech," doplnil Wolf.

Své mandáty budou určitě z čela kandidátek obhajovat poslankyně Jana Černochová (ODS) a Marta Semelová (KSČM), za piráty bude jedničkou pražský zastupitel Jakub Michálek.

TOP 09 navrhuje na pozici jedničky Karla Schwarzenberga, dvojkou bude Markéta Pekarová Adamová a trojkou Martin Plíšek. Návrh bude muset ještě schválit výkonný výbor strany. Podobně jsou na tom zelení, kde se o vedení pražské kandidátky uchází předseda strany Matěj Stropnický. Definitivně jasno budou mít Zelení 26. května.

SPD bude kandidáty schvalovat koncem května, podle předsedy strany Tomia Okmaury pražská buňka na čelo listiny v hlavním městě navrhla bývalého diplomata Jiřího Kobzu. Lídra zatím neoznámil Úsvit - Národní demokracie, podle mluvčího Jana Zilvara strana jména zveřejní v červnu.

V podzimních volbách v Královéhradeckém kraji budou stát v čele kandidátek většinou současní poslanci. Výjimkou je hnutí ANO, kde lídra z roku 2013 Ivana Pilného nahradila v čele kandidátky náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Lídrem ČSSD by měl být místopředseda strany, náchodský starosta a současný poslanec Jan Birke. V čele kandidátky občanských demokratů bude poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec, komunisté budou mít v čele poslance a krajského zastupitele Zdeňka Ondráčka. Koaliční kandidátku KDU-ČSL a hnutí STAN povede poslanec, místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Kandidátku TOP 09 by měl znovu vést bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Čtyři lídři povedou ve Zlínském kraji kandidátky svých stran do sněmovních voleb podruhé za sebou. ČSSD nominovala na místo jedničky poslance Antonína Seďu, hnutí ANO místopředsedu Sněmovny Radka Vondráčka, lidovci poslance a republikového místopředsedu Ondřeje Benešíka a komunisté poslance Vladimíra Koníčka. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury zřejmě povede poslanec Jaroslav Holík. "Navrhla ho krajská konference. Během května bude kandidátky schvalovat předsednictvo," řekl ČTK předseda SPD Tomio Okamura. Holík vedl v roce 2013 kandidátku hnutí Úsvit, který po vnitřním rozkolu opustil a následoval Okamuru do SPD.

Z dosud zveřejněných jmen lídrů vyplývá, že kandidátky v Moravskoslezském kraji povedou především muži. Výjimkou jsou ale například lidovci, kteří budou kandidovat společně se Starosty a nezávislými (STAN), a vsadí na poslankyni Pavlu Golasowskou. Jasno už má i další vládní uskupení - krajský sněm hnutí ANO v pátek rozhodl, že do čela kandidátky nasadí moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka. Podle krajského předsedy Josefa Bělici by Vondrák v případě volebního úspěchu i nadále zůstal hejtmanem, v propojení obou funkcí vidí Bělica možné výhody pro kraj.

Také sociální demokraté chtějí vyslat do boje známou tvář, jedničkou kandidátky by měl být ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Jeho volbu ale musí zpečetit ještě vnitrostranické hlasování moravskoslezských sociálních demokratů, které by se mělo konat 2. a 3. června. O jedničce kandidátky už má jasno například i ODS, kterou povede poslanec Zbyněk Stanjura. Do čela komunistů se pak postaví rovněž poslanec Leo Luzar.

Lídrem ČSSD v Plzeňském kraji by měl být, stejně jako při volbách v roce 2013, Milan Chovanec. Ministra vnitra navrhlo jako lídra krajské vedení strany, korespondenčně o něm zhruba do konce května rozhodují členové, řekl ČTK krajský tajemník Jaromír Drozd. Také ANO navrhuje na místo lídra ministra. Na krajském sněmu členové hnutí navrhli ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou. Komunisty povede do voleb poslanec Jiří Valenta, druhý na kandidátce je poslanec Karel Šidlo, v opačném pořadí vedli kandidátku komunistů v roce 2013.

V Plzeňském kraji jako v jediném regionu postavila ODS do čela kandidátky nestraníka. Jedničkou zvolili občanští demokraté bývalou rektorku Západočeské univerzity v Plzni a současnou děkanku Fakulty zdravotnických studií univerzity Ilonu Mauritzovou. Před čtyřmi lety vedl kandidátku tehdejší místopředseda ODS Jiří Pospíšil, který ODS v roce 2014 opustil.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama