Sobotka odmítl Schillerovou. Konkurentovi se neustupuje, reagují politici

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh hnutí ANO na jmenování Aleny Schillerové jako nové ministryně financí. Zmínil tři důvody, proč je její osoba nepřijatelná. K premiérovu stanovisku se už stihli vyjádřit někteří politici.

Přidejte svůj názor 176 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci zmínil, že pro něj není přijatelné ani jméno současné náměstkyně ministerstva financí Aleny Schillerové, ani jméno ministra životního prostředí Richarda Brabce. Schillerová prý nese odpovědnost za kritizovaný a velmi neochotný přístup ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem, jež emitovaly korunové dluhopisy a byla by "prodlouženou rukou Andreje Babiše". Sobotka také dodal, že ministerstvo financí společně se Schillerovou prosazuje a obhajuje současný "silně represivní způsob" přístupu ke správě a výběru daní.

Pro EuroZprávy.cz sdělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), že Sobotkovo rozhodnutí vítá. "Paní Schillerová negarantuje jednoznačné a důsledné, nestranné prošetření kauz korunových dluhopisů nebo i dalších daňových problémů Andreje Babiše...", napsal Zaorálek.

Na věc má jasný názor také místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "To lze hodnotit jediným způsobem - že se vládnutí na koaličním půdorysu nevěří a hraje se na předvolební kampaň, kde se konkurentovi neustupuje" sdělil pro EuroZprávy.cz. "Krize postupuje a hlasování o důvěře/nedůvěře není tak nereálné", dodal.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek reagoval velmi stručně. "Respektuji jeho stanovisko," sdělil na otázku, jak hodnotí premiérovo rozhodnutí Schillerovou neakceptovat.

K Sobotkovu rozhodnutí se na twitterovém účtu vyjádřil i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek

Jeho stanovisko okamžitě okomentoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Miroslav Kalousek zavelel už před dvěma dny. Aneb, poslechni svého pána!" napsal na twitter. Rozhodnutí komentoval i předseda ODS, Petr Fiala

Na tiskové konferenci se před jedenáctou hodinou vyjádřil k celé věci Andrej Babiš (ANO) „Je jasné, že já z vlády odejdu,“ připustil na úvod své řeči, ač podle něj není důvod na jeho odvolání, nicméně se s tím smířil. „Nechápu, proč (premiér) odmítá našeho kandidáta,“ sdělil novinářům. Podle něj je náměstkyně nejlepším kandidátem na post ministryně financí. „Je absolutně nezávislá, protože je pod státní službou,“ odmítl důvody premiéra Sobotky. Obvinění, kterými argumentoval Sobotka, se prý osobně dotýkají Aleny Schillerové a jsou skandální.

Reagovala i Alena Schillerová. Prý čekala, že se s ní premiér Sobotka sejde. Ten se s ní nikdy nesešel mezi čtyřma očima. „Jsem docela v šoku,“ dodala k vyjádření premiéra Sobotky. "Zcela kategoricky odmítám, že bych jakýmkoliv způsobem brzdila vyšetřování korunových dluhopisů. Toto je útok ne nezávislost finanční správy," míní náměstkyně. Samu sebe vnímá jako "obyčejnou ženskou bez politických ambicí". 

Vstupte do diskuze (176)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD udělala anketu o přijetí uprchlíků. Pak se začaly dít divné věci

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na svém facebookovém profilu zveřejnil anketu týkající se…

To je velká facka pro Zemana. Nová zpráva o Babišovi vyvolala pořádný…

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se brzy podívá do Bílého domu. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře…

Komunisté u Babiše nepochodili. Rozpočet se měnit nebude, s Petříčkem si…

21.02.2019 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím odmítá požadavek komunistů na snížení rozpočtového schodku,…

Petříček jednal s Trumpovým poradcem Boltonem, ten Česko pochválil

21.02.2019 16:56 Aktualizováno Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama