Nová hrozba pro Česko? Zeman pozval firmu, před kterou varovala BIS

Praha/Peking - Krátce po Zemanově návštěvě Číny oznámila mezinárodní telekomunikační společnost Huawei, sídlící v čínském Šen-Čenu, že je připravena v Česku proinvestovat téměř 9 miliard korun. Před společností už přitom v minulosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS) a Američané ji vnímají jako bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei pro EuroZprávy.cz uvedla, že tato obvinění jsou bezpředmětná.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

O tom, že by čínský gigant Huawei chtěl v Česku investovat, informoval už včera na svém twitterovém účtu mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Společnost Huawei rychle roste a jedním z nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů, dominuje hlavně v Asii. Prezident Zeman se na své čínské návštěvě setkal s ředitelem společnosti Guo Pchingem. Schůze se účastnil také ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý a poradce prezidenta Martin Nejedlý. Tématem hovoru mělo být zprostředkování pomoci při zajištění kybernetické bezpečnosti dat.

Guo Pching potvrdil, že Huawei plánuje investovat zhruba 360 milionů amerických dolarů v Česku v příštích pěti letech, společnost by měla lidem poskytnout i 4 tisíce nových pracovních míst. Informace poskytuje tisková zpráva na webových stránkách společnosti.

V minulosti přitom před působením společnosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Ta v roce 2014 ve výroční zprávě uváděla, že Huawei je dlouhodobě ve světě podezříváno ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. Huawei je přitom už několik let klíčovým partnerem pro naše mobilní operátory a dodává technologie pro přenos signálu.

Jako bezpečnostní hrozbu společnost označil v roce 2012 zpravodajský výbor amerického Kongresu. Společnost Huaweii a ZTE by se prý údajně mohly věnovat vojenské špionáži. Výbor tehdy vyzval k bojkotu zařízení, které tyto společnosti produkují. „Kdo chce chránit sebe a svou zemi, ať nepodniká s Huawei,“ řekl tehdy Mike Rogers, republikán a bývalý agent FBI.

„Tato obvinění, popsaná v článku, jsou bezpředmětná. Dodržujeme přísné normy zákaznických zakázek a vysoké standardy zabezpečení produktů . Máme prokázané zkušenosti s poskytováním bezpečných produktů našim zákazníkům. Díky tomuto příkladnému přístupu jsme důvěryhodným partnerem téměř pro každého významného telekomunikačního operátora na světě. Chápeme zvýšené bezpečnostní nároky v oboru ICT technologií a vždy striktně dodržujeme zákony a předpisy zemí, ve kterých působíme,“ zaslal vyjádření k výše zmíněným obviněním pro EuroZprávy senior PR manažer společnosti Huawei Karel Taschner.

Huawei chce nyní v rámci nových investic prohloubit spolupráci s Českem u projektů, jako je širokopásmové připojení a projekty chytrých a bezpečných měst. Podíl tržeb společnosti v Česku dosáhl loni v září 20 procent. V domovské Číně jde o společnost, která je druhou nejúspěšnější co do počtu prodaných přístrojů. Lepší už je podle odhadů společnosti Canalys jen čínský gigant Xiaomi.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Slovenská prezidentka Čaputová strávila den v Česku, sešla se se…

20.06.2019 22:48 Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

V TOP 09 to vře. „První dáma“ strany zkritizovala Kalouska

20.06.2019 22:00 Aktualizováno V TOP 09 existuje napětí mezi předsedou poslaneckého klubu TOP 09, Miroslavem Kalouskem a předsedou…

Čaputová se vydala na Petřín. Uctila památku Štefánika a Havla, rozdávala…

20.06.2019 21:18 Aktualizováno Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v…

20.06.2019 20:34 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama