Nová hrozba pro Česko? Zeman pozval firmu, před kterou varovala BIS

Praha/Peking - Krátce po Zemanově návštěvě Číny oznámila mezinárodní telekomunikační společnost Huawei, sídlící v čínském Šen-Čenu, že je připravena v Česku proinvestovat téměř 9 miliard korun. Před společností už přitom v minulosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS) a Američané ji vnímají jako bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei pro EuroZprávy.cz uvedla, že tato obvinění jsou bezpředmětná.

Miloš Zeman, prezident ČR

O tom, že by čínský gigant Huawei chtěl v Česku investovat, informoval už včera na svém twitterovém účtu mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Společnost Huawei rychle roste a jedním z nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů, dominuje hlavně v Asii. Prezident Zeman se na své čínské návštěvě setkal s ředitelem společnosti Guo Pchingem. Schůze se účastnil také ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý a poradce prezidenta Martin Nejedlý. Tématem hovoru mělo být zprostředkování pomoci při zajištění kybernetické bezpečnosti dat.

Guo Pching potvrdil, že Huawei plánuje investovat zhruba 360 milionů amerických dolarů v Česku v příštích pěti letech, společnost by měla lidem poskytnout i 4 tisíce nových pracovních míst. Informace poskytuje tisková zpráva na webových stránkách společnosti.

V minulosti přitom před působením společnosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Ta v roce 2014 ve výroční zprávě uváděla, že Huawei je dlouhodobě ve světě podezříváno ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. Huawei je přitom už několik let klíčovým partnerem pro naše mobilní operátory a dodává technologie pro přenos signálu.

Jako bezpečnostní hrozbu společnost označil v roce 2012 zpravodajský výbor amerického Kongresu. Společnost Huaweii a ZTE by se prý údajně mohly věnovat vojenské špionáži. Výbor tehdy vyzval k bojkotu zařízení, které tyto společnosti produkují. „Kdo chce chránit sebe a svou zemi, ať nepodniká s Huawei,“ řekl tehdy Mike Rogers, republikán a bývalý agent FBI.

„Tato obvinění, popsaná v článku, jsou bezpředmětná. Dodržujeme přísné normy zákaznických zakázek a vysoké standardy zabezpečení produktů . Máme prokázané zkušenosti s poskytováním bezpečných produktů našim zákazníkům. Díky tomuto příkladnému přístupu jsme důvěryhodným partnerem téměř pro každého významného telekomunikačního operátora na světě. Chápeme zvýšené bezpečnostní nároky v oboru ICT technologií a vždy striktně dodržujeme zákony a předpisy zemí, ve kterých působíme,“ zaslal vyjádření k výše zmíněným obviněním pro EuroZprávy senior PR manažer společnosti Huawei Karel Taschner.

Huawei chce nyní v rámci nových investic prohloubit spolupráci s Českem u projektů, jako je širokopásmové připojení a projekty chytrých a bezpečných měst. Podíl tržeb společnosti v Česku dosáhl loni v září 20 procent. V domovské Číně jde o společnost, která je druhou nejúspěšnější co do počtu prodaných přístrojů. Lepší už je podle odhadů společnosti Canalys jen čínský gigant Xiaomi.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Jurečka v případě vládního angažmá odmítá manželství pro všechny

18.09.2021 11:22 Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Související:

Právě se děje

reklama