Nová hrozba pro Česko? Zeman pozval firmu, před kterou varovala BIS

Praha/Peking - Krátce po Zemanově návštěvě Číny oznámila mezinárodní telekomunikační společnost Huawei, sídlící v čínském Šen-Čenu, že je připravena v Česku proinvestovat téměř 9 miliard korun. Před společností už přitom v minulosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS) a Američané ji vnímají jako bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei pro EuroZprávy.cz uvedla, že tato obvinění jsou bezpředmětná.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

O tom, že by čínský gigant Huawei chtěl v Česku investovat, informoval už včera na svém twitterovém účtu mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Společnost Huawei rychle roste a jedním z nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů, dominuje hlavně v Asii. Prezident Zeman se na své čínské návštěvě setkal s ředitelem společnosti Guo Pchingem. Schůze se účastnil také ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý a poradce prezidenta Martin Nejedlý. Tématem hovoru mělo být zprostředkování pomoci při zajištění kybernetické bezpečnosti dat.

Guo Pching potvrdil, že Huawei plánuje investovat zhruba 360 milionů amerických dolarů v Česku v příštích pěti letech, společnost by měla lidem poskytnout i 4 tisíce nových pracovních míst. Informace poskytuje tisková zpráva na webových stránkách společnosti.

V minulosti přitom před působením společnosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Ta v roce 2014 ve výroční zprávě uváděla, že Huawei je dlouhodobě ve světě podezříváno ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. Huawei je přitom už několik let klíčovým partnerem pro naše mobilní operátory a dodává technologie pro přenos signálu.

Jako bezpečnostní hrozbu společnost označil v roce 2012 zpravodajský výbor amerického Kongresu. Společnost Huaweii a ZTE by se prý údajně mohly věnovat vojenské špionáži. Výbor tehdy vyzval k bojkotu zařízení, které tyto společnosti produkují. „Kdo chce chránit sebe a svou zemi, ať nepodniká s Huawei,“ řekl tehdy Mike Rogers, republikán a bývalý agent FBI.

„Tato obvinění, popsaná v článku, jsou bezpředmětná. Dodržujeme přísné normy zákaznických zakázek a vysoké standardy zabezpečení produktů . Máme prokázané zkušenosti s poskytováním bezpečných produktů našim zákazníkům. Díky tomuto příkladnému přístupu jsme důvěryhodným partnerem téměř pro každého významného telekomunikačního operátora na světě. Chápeme zvýšené bezpečnostní nároky v oboru ICT technologií a vždy striktně dodržujeme zákony a předpisy zemí, ve kterých působíme,“ zaslal vyjádření k výše zmíněným obviněním pro EuroZprávy senior PR manažer společnosti Huawei Karel Taschner.

Huawei chce nyní v rámci nových investic prohloubit spolupráci s Českem u projektů, jako je širokopásmové připojení a projekty chytrých a bezpečných měst. Podíl tržeb společnosti v Česku dosáhl loni v září 20 procent. V domovské Číně jde o společnost, která je druhou nejúspěšnější co do počtu prodaných přístrojů. Lepší už je podle odhadů společnosti Canalys jen čínský gigant Xiaomi.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 15:43 Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019 ONLINE: Volební místnosti uzavřeny. Výsledky budou zítra

25.05.2019 14:28 Aktualizováno České volby do Evropského parlamentu, v pořadí čtvrté, dnes ve 14:00 skončily. Voliči v nich…

Alkohol za volantem neprojde. Vláda odmítne toleranci

25.05.2019 11:50 Kvůli záporným dopadům na bezpečnost silničního provozu vláda patrně odmítne návrh poslanců…

První den voleb skončil. Účast je zřejmě malá

24.05.2019 22:15 Aktualizováno V Česku dnes k volbám do Evropského parlamentu přišlo v jejich první den někde i přes 20 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama