Jak zabránit válce? Sobotka prozradil klíč k úspěchu

Terezín (Litoměřicko) - Spolupracující Evropa je tou nejlepší pojistkou proti opakování válečných a totalitních hrůz. Dnes to uvedl premiér Bohuslav Sobotka

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Sobotka to zmínil na Národním hřbitově v Terezíně, kde se konalo tradiční shromáždění k uctění obětí nacistické perzekuce. Potřebu připomínat si události druhé světové války zdůraznil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

"Právě tady v Terezíně můžeme nejlépe pochopit cenu míru i to, jak nebezpečné je rozdělování společnosti, jak nebezpečné je štvaní národů nebo štvaní lidí proti sobě," uvedl premiér. "Toto vědomí má, myslím, naše kultura hluboce zakořeněné a já věřím, že nám pomůže rozlišovat mezi dobrem a zlem," řekl ke stovkám přihlížejících.

Po položení věnců, hymně a projevu Vodičky a Sobotky následovala křesťanská a židovská modlitba. Tryzny se zúčastnila řada politiků, ústavních činitelů, velvyslanců. Přijely delegace a zástupci spolků z Polska, Německa, starostové měst a obcí a několik pamětníků. "Je potřeba si pořád dokola připomínat, co se tady dělo, i když lidi jsou nepoučitelní," řekla ČTK Bohumila Havránková z Terezínské iniciativy, která sdružuje bývalé vězně z ghetta, jímž prošlo mezi lety 1941 a 1945 na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození.

Samotné tryzně předcházela vzpomínka u Malé pevnosti, která sloužila jako věznice gestapa, prošlo jí 32.000 mužů a žen. V Terezíně jich zahynulo přes 2600, další tisíce potom v jiných nacistických táborech. "Přijel jsem uctít památku lidí, kteří trpěli během okupace. Ještě pár dní před koncem války se tu popravovalo," řekl ČTK pamětník květnových událostí Emil Šneberg.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Muslimští migranti jsou jako invazivní zvířata a rostliny, měli by mít…

16.01.2019 10:45 Poslankyně SPD Karla Maříková v pondělí na svém facebookovém účtu zveřejnila obrázkový příspěvek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama