Česko přestane platit UNESCO? Rezoluce je prý proti Izraeli, Korte přirovnal Araby k dobytku

Praha - Sněmovna odmítla novou rezoluci UNESCO, která podle ní popírá izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem. Nejostřeji se vůči dokumentu vymezil poslanec TOP 09 Daniel Korte.

Daniel Korte /TOP 09/
doporučujeme

Podobně odmítavé stanovisko Sněmovna přijala loni v říjnu k podobné rezoluci UNESCO k památkám ve východním Jeruzalémě, kterou navrhly arabské země a která podle Izraele opomíjí tisíciletý vztah Židů k tomuto městu. Loňská rezoluce používala pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy.

Nynější rezoluce UNESCO kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu.

"Jediná možná sankce vůči UNESCO je, že ji přestaneme podporovat finančně," prohlásila místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová. Platby by podle ní měly být zastaveny letos i v příštích letech, pokud UNESCO bude pokračovat v nenávistné rétorice vůči Izraeli a podléhat politizaci.

Rezoluce podle místopředsedy Sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška "potvrzuje trvalý, zaujatý a nepřátelský postoj UNESCO k jednomu ze svých členských států, jakož i nepřípustnou politizaci této organizace".

Podle Korteho cítí UNESCO potřebu řešit pseudoproblém Jeruzaléma, nikoli ničení památek takzvaným Islámským státem. UNESCO prý také nijak neprotestovalo proti dřívějšímu arabskému ničení židovských památek. "Arabové se v obsazeném Starém městě chovali jako dobytek, což je jim vlastní," prohlásil Korte.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila lidoveckou novelu volebního zákona

04.03.2021 16:28 Sněmovna v prvním kole podpořila v souladu s dohodami klubů odkládanou volební novelu KDU-ČSL,…

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 16:14 Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Sněmovna podpořila lidoveckou novelu volebního zákona, počítá se 14 kraji

04.03.2021 15:40 Aktualizováno Sněmovna v prvním kole podpořila v souladu s dohodami klubů odkládanou volební novelu KDU-ČSL,…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

04.03.2021 14:21 Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama