Sobotka s námi nemluví, hrozí rozkol krajské ČSSD. Jihočeský místopředseda kritizuje přístup vedení

České Budějovice - Vedení Sociální demokracie nedostatečně komunikuje s jihočeskou ČSSD. Pro EuroZprávy.cz to sdělil místopředseda jihočeské organizace strany Jaromír Novák. Spor panuje okolo vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly z kandidátky do podzimních voleb. Zimola je v zahraničí, do Čech by se měl vrátit koncem týdne.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Jiří Zimola /ČSSD/,exhejtman Jihočeského kraje

Napjatá situace mezi jihočeskou ČSSD a jejím vedením nadále trvá. Spor vyvolalo vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly z posledního místa kandidátky do podzimních sněmovních voleb ze strany vedení Sociální demokracie. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka to odůvodnil tím, že problémy, které vedly Zimolu k  rezignaci z postu hejtmana, by zatěžovaly ČSSD ve volební kampani. 

Jihočeská ČSSD se však s tímto zásahem nehodlala smířit a pohrozila stranickým rozhodčím řízením. Podle Sobotky ale stanovy ČSSD neumožňují, aby se řízení vedlo mezi dvěma kolektivními orgány strany.

Podle místopředsedy jihočeské ČSSD Jaromíra Nováka se už od neděle krajská organizace snaží domluvit společné jednání s vedením ČSSD. "Jihočeská sociální demokracie a její vedení se již od nedělního večera snaží dosáhnout u vedení strany, abychom si sedli společně ke stolu a vyříkali si všechny sporné otázky," sdělil pro EuroZprávy.cz. Podle něj bylo vznesení požadavku na rozhodčí řízení pouze čistě formální, rozhodnutí vedení tedy chápe.

"I pan předseda si jistě uvědomuje, že stejný návrh může učinit kterýkoli ze členů KVV (krajský výkonný výbor), nebo i skupina členů ČSSD. Spíše však toto vyjádření vnímáme jako neochotu vůbec s námi jednat a všechny odpovědi jsou nám sdělovány přes média," nelíbí se mu. 

K celé kauze se v minulých dnech pro tisk vyjádřil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek nebo ministr vnitra Milan Chovanec. Oba s postupem vedení strany souhlasí a Zimolu si na kandidátce nepřejí.

Místopředseda jihočeské ČSSD Novák prý v pondělí mluvil s volebním manažerem Janem Birkem, který mu slíbil, že bude v úterý (včera) jednat s vedením a sdělí Novákovi, jaký bude další postup řešení sporu. Ještě včera v podvečer se však Birke Novákovi neozval. "I to vnímám jako určitý signál. My se budeme stále snažit o to, abychom mohli s vedením diskutovat přímo, ale čas se krátí," dodal Novák.

Jihočeská ČSSD stále hájí umístění Jiřího Zimoly na kandidátní listinu. Podle ní tam strana vyhrála celou řadu voleb, a to právě pod vedením Zimoly. "Právě on je symbolem našich vítězství a mnohé z kandidátů do ČSSD přivedl. Pro řadu z nich je zcela nemyslitelné, aby tento náš symbol na kandidátce chyběl, i když třeba jen na tom posledním místě," sdělil Novák. Zásah předsednictva ČSSD tak vnímá jako absurdní, Zimola se na kandidátku dostal zcela podle stanov, kdy byl nejčastěji navrhovaným kandidátem na jednotlivých okresních konferencích strany.

 Jak by spor mohl dopadnout? Podle Nováka je zcela reálné, že dojde k výraznému oslabení krajské kandidátky, ze které jsou prý připraveni odstoupit i další kandidáti. "A to i ti, kteří pravidelně získávají velký počet preferenčních hlasů. Jsme zcela demokratická organizace a nikdo nebude nikoho nutit, aby z kandidátky odstoupil a bylo by asi tristní, kdyby se kandidátka zcela rozsypala," dodal. Taková oslabená kandidátka, kdyby ve volbách výrazně nespěla, může v konečném důsledku způsobit až rozštěpení krajské organizace.

Možnost, že by nespokojení kandidáti ČSSD na jihu Čech případně kandidovali pod hlavičkou jiných uskupení, odmítá. Nezmínil ani, že by někdo z členů ČSSD na jihu Čech podal žádost o rozhodčí řízení ve věci vyškrtnutí Zimoly. 

Média již několik dní čekají na reakci hlavního aktéra, bývalého hejtmana Zimoly. Ten nyní pobývá v zahraničí a na otázky nereaguje. Podle Nováka by se měl vrátit do Česka koncem tohoto týdne, zřejmě v pátek nebo v sobotu.

Zimola odstoupil na konci dubna kvůli neshodám mezi koaliční ČSSD a hnutím ANO v otázce odměn pro vedení jihočeských nemocnic. Hejtmana hnutí ANO a opozice kritizovali i za to, že si nechává od Martina Bláhy (předseda holdingu organizace nemocnic) stavět rekreační objekt v Lipnu nad Vltavou.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bruselu to vře kvůli vraždě Chášukdžího, Česko vzneslo rázný požadavek

19.11.2018 09:56 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli zdůraznit význam ochrany nezávislých médií v…

Je to děsivé, bojím se jich. Petra Paroubková promluvila o svém muži a…

19.11.2018 09:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš vystoupil v televizi Nova poté, co stanice odvysílala vyjádření jeho…

Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

19.11.2018 09:18 Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické…

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama