Babiš podváděl s dotacemi? Skupina Šuman zveřejnila audit k Čapímu hnízdu

Praha - Twitterový uživatel Julius Šuman zveřejnil na svém účtu audit, který mělo v loňském roce provést Ministerstvo financí ve věci možného dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo. Ze závěrů vyplývá, že existuje důvodné podezření, že dnes už bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) podváděl s dotacemi na projekt.

Přidejte svůj názor 114 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

Twitterový uživatel Julius Šuman zveřejnil na svém účtu audit, který v loňském roce provedlo Ministerstvo financí ve věci možného dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo Andreje Babiše (ANO). Ze závěrů vyplývá, že existuje důvodné podezření, že dnes už bývalý ministr financí Andrej Babiš podváděl s dotacemi na projekt.

"Auditorský tým konstatuje, že nedostal od auditované osoby odpovědi na následující otázky/neobdržel následující podklady ze dne 21. 3. 2016," stojí v dokumentu který poskytl Julius Šuman veřejně na internet. Tým neobdržel "Kopie „listiny přítomných“ vypracované v souladu s článkem 11 stanov a „prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě“ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo a. s. Konanými v období let 2008-2010" a "kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účastni na valných hromadách,".

"Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení je další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo, a. s. byla jednou hospodářskou entitou se společností AGROFERT HOLDING, a.s.," píše se v auditu Ministerstva financí. "Auditovaná osoba by neměla být brána jako MSP (malí a středně velcí podnikatelé, pozn. red.) a z tohoto důvodu by nebyla způsobilým příjemcem,".

"Pokud orgány Evropské komise prokáží existenci jedné hospodářské entity auditovaného subjektu se společností AGROFERT HOLDING a. s., respektive s dalšími propojenými společnostmi a budou překročeny limity v příloze I čl 2 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 70/2001, ve znění nařízení Komise (ES) č. 364/2004, jsou veškeré výdaje vynaložené na operaci nezpůsobilé," stojí v závěru zprávy.

Audit zmiňuje, že projekt Farmy vyšetřuje i Policie České republiky, která má pravomoc získat ve věci více informací. V dokumentu několikrát zaznívá, že konečné posouzení rizika, že došlo ke zneužití dotací, přinese až výsledek zkoumání Evropské komise.

Čapí hnízdo je kauza, která se táhne od roku 2008. Má v ní jít o účelové čerpání dotace, které jsou primárně určené pro malé a středně velké podnikatele Podle některých podezření Andrej Babiš a koncern Agrofert formálně převedli v roce 2008 nově založenou farmu na jiného majitele krytého anonymními akciemi, protože Agrofert by dotaci ve výši 50 mil. korun nezískal. Podle údajů ve veřejném rejstříku byla společnost v době od 12. prosince 2005 do 15. února 2008 součástí holdingu Agrofert a.s., poté byla převedena na anonymní akcie, což umožnilo podat žádost o dotaci. Po vypršení dotační podmínky společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., zanikla fúzí se společností IMOBA a.s., jejímž jediným akcionářem je společnost SynBiol a.s. vlastněná Andrejem Babišem.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pro EuroZprávy.cz k celé věci zatím nevyjádřil. Na Twitteru už celou věc okomentoval novinář, publicista a spisovatel Jaroslav Kmenta, který kdysi působil i v MF DNES.

Skupina Julius Šuman opakovaně zveřejňuje příspěvky, které bývalého ministra financí poškozují, naposledy šlo o sérii nahrávek, kde se Babiš vyjadřuje k politické konkurenci a kde se domlouvá s teď už bývalým redaktorem MF DNES, co a kdy zveřejnit v novinách na politickou konkurenci.

Loading...
Vstupte do diskuze (114)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 12:53 Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama