Česko podá žalobu na směrnici EU o zbraních, hlasování ministrů nebylo jednotné

Praha - Vláda dnes podpořila návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby Česká republika do poloviny srpna podala k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Cílem směrnice má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní.

Beretta, zbraně

Česko bude požadovat neplatnost a odklad účinnosti směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní.  "Podávat žalobu mě netěší, ale nemáme jinou možnost. Směrnice porušuje jak zákaz proporcionality, tak zákaz diskriminace. Nemůžeme dopustit, aby EU pod záminkou boje proti terorismu nepřiměřeně zasahovala do postavení členských států a jejich občanů," uvedl Chovanec v tiskové zprávě.

Hlasování o žalobě nebylo na vládě jednotné ani v rámci jednotlivých stran. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že lidovečtí ministři hlasovali různě. Chovance se ptal na to, zda nebylo možné přijetí směrnice zablokovat.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) oznámil, že dva ministři hnutí ANO byli pro, dva proti a dva se zdrželi. "Že ta směrnice je ušita horkou jehlou, na tom jsme se ale všichni shodli," řekl. Stropnický se zdržel hlasování, vadilo mu rozhodovat ve stejné době, kdy Evropská komise zahájila vůči Česku, Maďarsku a Polsku řízení kvůli tomu, že nerespektují kvóty na přerozdělování migrantů.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300.000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Směrnice vstoupí v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců.

Česko bude žádat odklad účinnosti směrnice, podání žaloby ale podle Chovance odkladný účinek nemá, takže by země měla směrnici zavést do právního řádu i v případě, že soud o žalobě do té doby nerozhodne. Ministr ale deklaroval, že není stoupence implementace směrnice, i kdyby to znamenalo pro zemi postih.

Chovance dnes přišel před Úřad vlády podpořit myslivec Bohumil Straka. Žalobu označil za nejčistší řešení. Straka chce šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi poslat dopis, ke kterému bude přiložen koňak v láhvi ve tvaru samopalu kalašnikov.

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Benešová projedná stažení novely ke státním zástupcům s premiérem

22.07.2021 14:56 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) je vstřícná k návrhu nového nejvyššího státního…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

21.07.2021 22:02 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku na základě rozhodnutí Senátu…

Související:

Právě se děje