Zpráva o menšinách: EET není pro Vietnamce problém, horší je to se zdravotním pojištěním

Praha - Ve zprávě o situaci národnostních menšin v ČR za loňský rok se uvádí, že zavedení elektronické evidence tržeb (EET) loni nezpůsobilo vietnamským podnikatelům v Česku zásadní problém. Naopak zásadnější problémy měla komunita se zdravotním pojištěním.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

Zástupce vietnamské komunity ve vládní radě pro národnostní menšiny Huu Uyen Pham uvedl, že se druhá generace Vietnamců v Česku snaží "vystoupit ze stínu" svých rodičů, víc být vidět a slyšet a ukazovat komunitu v lepším světle. Uplatňují se ve firmách i státních institucích.

Pro vietnamskou komunitu bylo podle jejího zástupce loni "dominantní událostí" zavedení EET. "Obavy byly a jsou velké. Podle dosavadních zkušeností však první vlna nevyvolala zásadní problém pro příslušníky vietnamské komunity," uvedl Huu Uyen Pham.

Horší je to se zdravotním pojištěním. Veřejné pojištění totiž mohou mít cizinci jen za určitých podmínek, většina z nich si tak musí zaplatit pojištění u komerčních pojišťoven. "Je tu nezanedbatelný počet příslušníků, kteří platili pojištění v takové výši, aby splňovali zákonné povinnosti. Avšak v případě onemocnění jejich pojištění pokrývá pouze část nákladů léčby - a hlavně nemají prakticky žádný zdroj příjmu, který by pokryl nutné životní náklady," uvádí vietnamský člen rady.

Podle něj komunita zatím potíže řešila sbírkami, aby nemocní lidé měli z čeho žít či mohli odjet do vlasti.

Lidé z Vietnamu jsou po Slovácích a Ukrajincích třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku. Na konci loňska jich s povolením v zemi žilo 58.080, z nich 48.571 trvale. Od roku 2010 do roku 2015 české občanství získala skoro tisícovka lidí z Vietnamu či s vietnamským původem. Na konci letošního dubna ministerstvo vnitra evidovalo 58.792 Vietnamců a Vietnamek, tvořili tak 12 procent cizinců. Trvale mohlo v zemi žít 49.142 z nich, tedy víc než čtyři pětiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vedení ODS se postavilo za Skopečka kvůli semináře o Číně

12.12.2019 20:15 Vedení ODS se postavilo za svého poslance Jana Skopečka v souvislosti s pořádáním sněmovního…

ODS vyzvala Babiše, aby dočasně rezignoval

12.12.2019 19:30 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se měl podle opoziční ODS vzdát do vyřešení svých osobních…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

12.12.2019 17:46 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

"Nevím, jak by ve Vídni vařili kafe!" Babiš se obořil na Rakousko

12.12.2019 09:58 Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na nadcházejícím summitu Evropské unie prosazovat uznání jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama