Exšéf škodovky nebo úředník z ČSSD. Kdo porazí Zemana?

Praha - Boj o Hrad se nemusí omezit pouze na souboj mezi momentálně nejviditelnějšími třemi kandidáty Milošem Zemanem, Jiřím Drahošem a Michalem Horáčkem. Šanci by mohl mít i takřka neviditelný Karel Štogl, jež vedl úřad vlády Jiřího Rusnoka. Znovu vzkříšená ODA by na Hradě ráda viděla Vratislava Kulhánka, bývalého šéfa české Škodovky.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Pražský hrad

Ani jeden zatím kandidaturu nepotvrdil oficiálně. Bývalý šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl (44) chce nejprve sehnat podporu 10 senátorů, která je nutná pro kandidaturu na českého prezidenta. Štogl by chtěl podpisy získat do konce června. 

Štogl působil v minulosti jako právník, ale i vojenský diplomat. Byl také členem ČSSD, v prvním kolem prezidentské volby v roce 2013 podpořil Jiřího Dienstbiera (ČSSD). V roce 2001 nastoupil na Ministerstvo obrany, kde působil jako poradce ministra Jaroslava Tvrdíka (ČSSD). Jako poradce ministra působil i v letech 2005-2006, tehdy už ale na financích.

V rozhovoru pro kanál DVTV prozradil, že by chtěl v prezidentské volbě v lednu 2018 získat alespoň 10 procent hlasů. "V tuto chvíli spíše analyzuji svoje šance, zjišťuji, jak jsou na tom ostatní kandidáti, jestli jsem schopný konkurovat jejich programu a jejich životnímu příběhu. Postupně se utvrzuji v tom, že ty šance jsou poměrně slušné," míní Štogl. Dodal, že mu v kampani pomáhají lidé, kteří pomáhali britskému premiérovi Tony Blairovi či americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Zmínil také, že jedním z jeho hlavních poradců je bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. V kampani chce vsadit na sport, Štogl je vášnivý běžec, Dzurinda byl vášnivým cyklistou. 

Možným dalším soupeřem v hradním klání je Vratislav Kulhánek (73). Ten v minulosti působil v čele české automobilky Škoda. Nabídku ucházet se o post českého prezidenta mu dal miliardář Pavel Sehnal, který stojí za znovu vzkříšením pravicové Občanské demokratické aliance (ODA). 

„Bylo mi to navrženo. Je to ve fázi možného záměru. Zatím jsem se úplně nerozhodl,“ řekl Kulhánek pro Lidové noviny tento týden. Kulhánek byl také aktivní v rámci Českého svazu ledního hokeje a Českého olympijského výboru.

Prošel si několika správními radami, například ve společnosti AAA Auto nebo na Karlově univerzitě či Technické univerzitě v Liberci. Předseda ODA Pavel Sehnal chce, aby jeho subjekt postavil pravicového kandidáta do prezidentské volby. 

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zakáže Česko zahalování obličeje na veřejnosti? SPD předložila novelu

17.11.2018 10:24 Hnutí SPD Tomia Okamury chce až na výjimky zakázat zahalování obličeje nebo jeho části na…

Ovčáček zuří: Na Národní třídě jsou fašouni. Za všechno může Kalousek, TOP…

17.11.2018 10:17 Atmosféra letošních připomínek 17. listopadu je mimořádně vyhrocená. Lidé na Národní třídě…

Dusno na Národní třídě: Lidé vypískali Hamáčka i Ťoka. "Hanba", křičeli na…

17.11.2018 09:10 Vyhrocená atmosféra dnes od rána provází pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní…

VIDEO: "Na co si to tady hraješ, ty estébáku?" Odpůrci si na Babiše…

17.11.2018 08:40 Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se dnes postaral o poprask, když krátce po půlnoci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama