Oblepili Česko a chtějí referendum o EU. Nové hnutí dá do kampaně miliony

Praha - Během června oblepilo nové politické uskupení česká města plakáty a billboardy lákající k referendu o vystoupení z Evropské unie. Předsedou uskupení Referendum o Evropské unii je František Matějka, někdejší spoluzakladatel Svobodných, v jejichž čele je europoslanec Petr Mach. Matějka pro EuroZprávy.cz uvedl, že hnutí chce kandidovat v říjnových sněmovních volbách ve všech krajích.

Přidejte svůj názor 67 komentářů

CZEXIT: Opustí Česko EU?

Politické hnutí s názvem Referendum o Evropské unii vede někdejší spoluzakladatel Svobodných František Matějka. Jeho uskupení by se chtělo v podzimních sněmovních volbách dostat do řad zákonodárců a prosadit referendum o vystoupení z Evropské unie. V průběhu června se v několika městech objevily billboardy, které lákají občany na možné referendum o vystoupení z EU. 

img-responsive

Hnutí Referendum o Evropské unii | foto: referendum.cz

Předseda hnutí František Matějka pro EuroZprávy.cz uvedl, že prozatím je v Česku instalováno přes 400 takových billboardů, a to je jen začátek. "Náklady ve výši přesahující 2 mil. korun jsou k dohledání na našem transparentním účtu a můžete nás vidět opravdu v celé České republice," upřesnil Matějka.  

Kampaň se rozjede ve velkém, padnou na ni miliony

Hnutí se chystá kampaň rozjet ve velkém už od 1. července. Chystá se instalace bigboardů, velkoplošných LED obrazovek a celorepubliková inzertní propagace v české tisku. "Celkové náklady na kampaň až do voleb máme naplánovány na 30 mil. Kč. Dary nám poskytují ze svých zdaněných prostředků občané i firmy v ČR, pro které je právo se po Lisabonské smlouvě rozhodnout v referendu naprosto klíčové. V současné době jsme obdrželi už přes 2,5 mil. od 1. 6. 2017 a máme podepsané smlouvy s dárci na dalších několik milionů korun," poskytl informace o financování subjektu pro náš server jeho předseda. 

Klíčovou prioritou, s kterou chce hnutí uspět ve volbách, je prosazení ústavního zákona o referendu o členství Česka v EU. K této možnosti se pozitivně vyjádřil minulý týden prezident Miloš Zeman, ač sám dodal, hlasoval by proti vystoupení Česka z EU. Dalším obhájcem referenda a vystoupení Česka z EU je Tomio Okamura a jeho hnutí SPD. 

Češi jsou kvalifikování, aby rozhodli o setrvání v Unii, myslí si Matějka

Předseda hnutí Referendum o Evropské unii na stránkách subjektu zmiňuje, že on sám hlasoval v referendu pro vstup do Unie. "Do Evropské unie jsme vstoupili referendem. Nikdo z nás neměl osobní zkušenost s účastí. Lisabonská smlouva zásadním způsobem změnila pravidla hry v EU. Současné parlamentní strany však doteď neumožnily a neplánují umožnit občanům rozhodnout v referendu o tom, zda za těchto podmínek chtějí pokračovat," uvedl pro náš server Matějka.

Dnes už prý čeští občané zkušenost s Unií mají a jsou tedy kvalifikováni k tomu, aby rozhodli o případném setrvání v organizaci. 

"Rozhodnutí, jestli naše Česká republika bude či nebude za současných podmínek v členství pokračovat, je nejdůležitější. Všechna ostatní předvolební politická témata ostatních stran nabízejí v podstatě jen návrhy změn parametrů současného systému – vždy však vycházející výhradně z členství v EU," míní Matějka.

Chtějí hlavně referendum, plán, co potom, nemají

Na otázku, jak si hnutí představuje budoucnost Česka po případném vystoupení z EU a jaké jsou další programové prioritu hnutí, Matějka neodpověděl. Klíčové je prý samotné uskutečnění referenda. "Otázky na téma, co by bylo po tom, jsou předčasné," dodal. 

Hnutí chce kandidovat ve všech krajích, dle svého předsedy se nezaměřuje na hledání "tzv. atraktivních osobností",  ale přináší samo o sobě klíčové  a silné téma. Kandidátky tvoří zejména podnikatelé, živnostníci, vysokoškolští učitelé nebo také političtí vězni minulého režimu. 

Vstupte do diskuze (67)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama