Senát schválil zrušení státních maturit

Praha - Senát dal na svém čtvrtečním zasedání zelenou návrhu senátora Marcela Chládka (ČSSD) na úplné zrušení státních maturit. Novelu musí opět projednat Poslanecká sněmovna.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Chládek už dříve označil státní maturity za 'předražený moloch, který se musí zastavit'. V opačném případě sníží podle senátora úroveň středního školství. To samé zopakoval ve čtvrtek i kolegům senátorům.

Senátor kritizoval hlavně finanční náročnost státních maturit. Jejich každoroční uspořádání přijde na 200 až 300 milionů korun. "Na jedné straně vezme stát 250 milionů korun na školní pomůcky a dá je na maturity. Nebo vezme peníze učitelům a dá je na maturity," poznamenal.

Chládek poukazuje také na to, že již během generální zkoušky státních maturit se ukázalo, že testy neověřují znalosti, které získávají studenti na středních školách. "Testové otázky jsou nejednoznačné, zavádějící, a proto neobjektivní," konstatoval.

Připomněl, že během generální zkoušky se12 tisíc testů vyhodnotilo chybně. "To nelze při ostrém spuštění systému akceptovat. I jeden jediný chybně vyhodnocený test znevěrohodňuje celý systém," tvrdí senátor.

Chládek nakonec uspěl se svým druhým návrhem. Ten první, který počítal s odkladem státních maturit na rok 2013, mu v srpnu vrátili k přepracování jeho kolegové.

Ministerstvo školství připravuje státní maturity už 14 let, vláda je schválila 18. srpna 2010. V říjnu se uskutečnila generální zkouška a na jaře 2011 už podle nových pravidel odmaturují první studenti.

Návrh nyní putuje k projednání do Poslanecké sněmovny. Senát schválil novelu s požadavkem na schválení předlohy již v prvním čtení.

Pro návrh se vyslovilo 44 senátorů, proti návrhu se nevyslovil ani jeden člen horní komory Parlamentu ČR.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama