Jsou dnešní komunisté nebezpeční? Ptali jsme se politiků, reakce jsou skutečně bouřlivé

ANKETA - Po celé České republice se dnes vzpomíná na oběti komunistického režimu. Při té příležitosti se opět objevuje otázka, zda by měli být komunisté v Česku zakázáni. Myslí si politici, že KSČM stále představuje hrozbu, nebo jde už o jinou stranu než v minulosti? I na to jsme se ptali v naší anketě.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

IX. sjezd KSČM (14. - 15. 5. 2016)
doporučujeme

Češi si dnes připomínají památku obětí komunistického režimu, včetně političky Milady Horákové, která byla popravena před 67 lety. Právnička a národně socialistická poslankyně se účastnila protinacistického odboje, byla kvůli němu vězněna v koncentračních táborech. V roce 1949 byla zatčena a v červnu 1950 odsouzena ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Zároveň byla jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v 50. letech. Kvůli své neústupnosti při svém soudním jednání se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

„Je mi líto, ale po téměř třiceti letech nad tímto tématem odmítám přemýšlet,“ reagoval v SMS pro EuroZprávy.cz sociální demokrat Stanislav Huml, který byl sám členem KSČ.

„Pokud měla být zakázána, tak v roce 1990 a ne nyní. Dnes už je mimo mísu se o tom i bavit,“ myslí si lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Měla být i s ohledem na oběti dávno zakázána. Děsí mě, že podle posledních průzkumů je druhou nejsilnější stranou. Mám obavy, že se nezměnili, vždyť spolupracují i s hrůzným režimem v Severní Koreji,“ připomíná pro náš server poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Měli by být potrestáni ti, kteří politické zločiny prováděli, ti, kteří posílali lidi do lágrů, nebo na smrt. Kteří ničili životy nepohodlným lidem. Ale spousta z těch, kteří to dělali, po revoluci rychle „vyměnila kabát“ a za své činy se nakonec zpovídalo jen pár jedinců. Zakázat stranu by k dosažení spravedlnosti nevedlo. Hrozbu představuje každá strana, která se dostane k neomezené moci, Dnešní KSČM podle mého názoru nebezpečí nepředstavuje,“ řekl nám poslanec Marek Černoch.

„Je správné, že se současní komunisté veřejně distancují od zločinů stalinismu, v tom je rozdíl od KSČ padesátých let. A mě by se líbilo, kdyby se také další parlamentní partaje jako například ODS, ČSSD či KDU-ČSL, které jsou zodpovědné za stovky zločinů a tunelování po roce 1989, od svých zlodějin a podvodů distancovaly, omluvily se občanům a provedly sebereflexi – nejlépe vyloučením odpovědných gangsterů,“ myslí s poslanec a šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

„Je správné si připomínat oběti každé diktatury – od tisíců obětí politických procesů velké francouzské republikánské revoluce, od zločinů v dobách komunismu, až po současné oběti divokého kapitalismu. Dnes nemáme popravené, ale lidi, co páchají pod tlakem mafiánských exekucí sebevraždy, nebo dokonce s sebou berou do hrobu i nevinné oběti," dodal Okamura.

„Pokud KSČ nebo KSČM měla být zakázána (a že důvody k tomu opravdu byly), mělo tak být učiněno už dávno. Nyní, kdy byla několik let ponechána za akceptovanou a respektovanou parlamentní stranu, to vidím již jako velmi problematické. Tím neříkám, že nějaké důvody by se nedaly najít ani dnes,“ uvedl pro EuroZprávy.cz nezařazený poslanec Karel Fiedler.

„Ale kdybychom šli do důsledků, musely by být zakázány i jiné strany a hnutí pro nedemokratičnost, např. svých stanov. Takový Okamurův pohrobek (dnes naprosto zprivatizovaný) Úsvit by musel být žhavým kandidátem. Ostatně ani jiný diktátorský produkt pana Okamury - hnutí (spíše sekta) SPD by nemohlo obstát s článkem jejich stanov, který říká, že usnesení předsednictva je platné, jen pokud pro něj hlasovala většina včetně předsedy! (hl. VI., čl. 4, písmeno e. stanov ) Tohle že má ve stanovách ten hlasatel přímé demokracie?! No a v této tlačenici by se určitě neztratilo ani hnutí ANO 2011, které má k demokratické straně asi stejně daleko, jako A. Babiš ke zdanění svých korunových dluhopisů nebo kozel k zahradničení.... Ale zpátky ke KSČM. Snaží se jevit jako jinou stranou. Některých svých tezí se však dosud zcela nevzdali. S myšlenkou a možností, že by nás mohli přesvědčit o své skutečné transformaci si však raději vůbec nezahrávejme!“ dodává Fiedler.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus prozradil, co Havel těžce nesl. Na přetřes přišla i „pražská kavárna“

20.10.2019 14:14 Upřímná zpověď exprezidenta a bývalého premiéra Václava Klause se točila především kolem osoby jeho…

Vzrostou Čechům daně? O Moravce se střetl Dolejš s Bartošem

20.10.2019 13:59 Daňový balíček, který zvyšuje zdanění alkoholu nebo tabáku, je reálné schválit tak, aby začal…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 12:16 Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

28. říjen se blíží. Koho Zeman vyznamená? Babiš už seznam podepsal

20.10.2019 09:26 Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama