Poslanci se přeli kvůli nástupci za Zelienkovou v Radě Evropy

Praha - Poslanci dnes hlasovali o několika důležitých zákonech a jak už se stalo tradicí, nemohly u toho chybět hádky. Předmětem sporu se tentokrát stalo odvolání poslankyně Kristýny Zelienkové ze Stálé delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy a volba jejího nástupce.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany
doporučujeme

Zelienkovou, která opustila hnutí ANO a nyní je členkou klubu TOP 09 a Starostů, Sněmovna začátkem června odvolala. Dnes měla volit jejího nástupce. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale s odvoláním na zakládací listiny Rady Evropy řekl, že Česko nemůže během roku až do 1. ledna příštího roku vyměnit z politických důvodů svého delegáta. Zelienkovou měl nahradit poslanec ANO Pavel Šrámek.

"Vaše odvolání je irelevantní vzhledem k pravidlům Rady Evropy. Stejně irelevantní by byla vaše volba jakéhokoli našeho kolegy. Zatím jediné, co jsme získali, je ostuda České republiky v Radě Evropy," řekl Kalousek.

Do Štrasburku už podle Kalouska dorazil dopis od předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), kterým oznámil odvolání poslankyně z funkce. "To vyvolalo v Radě Evropy mimořádné rozhořčení," uvedl předseda TOP 09.

Členové shromáždění už kvůli tomu podle Kalouska interpelovali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Hamáčka chce požádat, se Zelienkové omluvil a aby jí Sněmovna uhradila náklady na cestu. Zelienková podle něj odcestovala do Štrasburku na jednání na vlastní náklady.

Poslanci hnutí ANO s tím nesouhlasili. "Jenom bych chtěl připomenout, že to byl pan Kalousek, který tady mnohdy s velikým patosem prohlašoval, že tato Sněmovna je suverén. Prosím, zůstaňme u toho. Tato Sněmovna o něčem rozhodne, bude to tak," řekl Bohuslav Chalupa (ANO). "Jestli si někdo ostudu udělal, tak ona sama," uvedl na adresu Zelienkové Bronislav Schwarz (ANO).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Trikolóra nasadí do boje o senátní křeslo Nováka, Zelení zvažují Šabatovou

09.07.2020 17:51 Aktualizováno Advokát Richard Novák bude kandidátem Trikolóry do Senátu za volební obvod číslo 60 v Brně. Novák…

Související:

Právě se děje

Další zprávy