Lidé se budou ozbrojovat, chtějí se chránit sami, reagují odborníci na novelu

Praha – Poslanecká sněmovna 28. června odsouhlasila novelu ústavního zákona o bezpečnosti. Novela dovoluje Čechům užívat zbraně v případě obrany státu. Doteď tato možnost výslovně ustálená v zákonech nebyla.

zbraně

Poslanci svými hlasy schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti, která v legislativě zakotví možnost Čechů užít zbraň pro obranu státu. Do této doby lidé, kteří zbraně na obranu využili, doufali, že se na ně bude vztahovat ustanovení o nutné obraně.

Bezpečností poradce Andor Šandor s touto novelou nesouhlasí, bude podle něho matoucí. „Lidé si budou myslet, že si musí koupit zbraň, aby se ochránili, protože nikdo jiný do neudělá,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz. Myslí si, že předchozí legislativa byla zcela dostačující a že novela je spíše způsobem, jak se vyhnout novým směrnicím o kontrole zbraní od Evropské Unie. „Neměli bychom mít ústavu jako USA 19. století,“ dodal.

Jan Skalický z Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva si naopak myslí, že novela je krok správným směrem. Podle něho je povinnost každého Čecha svůj stát bránit. „Každý občan by měl být v normální zemi povinen se podílet na obraně své vlasti dle svých možností a schopností,“ komentoval pro EuroZprávy.cz.

Podle Skalického je dobře, že jsou naše zákony o ochraně před terorismem přísnější než v jiných státech, kde se útoky opravdu dějí. „Máme je silnější právě proto, aby u nás ty útoky neprobíhaly. Jsme jedním z nejbezpečnějších světů právě proto, že nás zákony chrání před terorismem,“ prohlásil. Není to prý genialitou českého národa, nýbrž tím, že ostatní státy dělají chyby ve své obraně.

Novelu lze považovat za reakci na novou směrnici Evropské unie, s níž přišla Evropská komise. Tato směrnice má omezit možnost legálního držení zbraní. Ačkoliv mají obyvatelé pocit, že bezpečnost v Evropě se snižuje, Evropská unie se spíše snaží o odzbrojování. „Je to možnost, jak zvýšit bezpečnost v rámci země,“ prohlásil poslanec Roman Váňa (ČSSD) při čtení novely.

Stěžejní postavou snahy o prosazení této novely se stal Ministr Vnitra ČR Milan Chovanec (ČSSD). Ten patřil k menšině, která bojovala proti odsouhlasení směrnice Evropské komise. „Změna ústavního zákona je signálem České republiky, že si vážíme držitelů zbraní, které ty zbraně užívají v souladu se zákonem, že nechceme odzbrojovat vlastní lidi v době, kdy se zhoršuje v bezpečnost Evropě,“ prohlásil. Stát by se podle něho navíc neměl bát svých občanů a dovolit jim chopit se zbraně na jeho obranu.

Miroslav Kalousek (Top09) se vyjadřoval proti této novele. Podle něho nemá vůbec žádný smysl. Ústavní novela podle něho nijak nezmění na zahrnutí evropské směrnice do české legislativy. Sám se vyjadřoval proti této směrnici, ovšem novela je prý zcela bezcenná.

Novela sama o sobě je spíše politickým prohlášením a zprávou Evropské unii, že se Česká republika nenechá omezovat v držení a užívání zbraní. Neznamená, že bude pro lidi snazší získat zbraně, i po této úpravě si Češi budou muset nechat vystavit zbrojní pas a splnit veškeré podmínky.

V Česku by podle Havlíčka měla být alespoň jedna továrna na baterie pro…

27.07.2021 13:55 Aktualizováno Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily,…

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

26.07.2021 13:56 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) i její poradce Matěj Stropnický počítají s tím, že se budou i…

Sněmovna bude rozhodovat o důchodech, dětských skupinách a vyplácení dávek

26.07.2021 12:25 Poslance čeká v tomto týdnu rozhodování o devíti návrzích zákonů. Sejdou se kvůli nim ve středu a v…

Babiš chce zastavit řízení ke střetu zájmům podal žalobu na Černošice

26.07.2021 10:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) podal žalobu na městský úřad v Černošicích. Důvodem je řízení o…

Soud: Babiš se nemusí omlouvat Transparency International za výroky o…

26.07.2021 09:46 Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat české pobočce protikorupční organizace Transparency…

Vláda nevyužila příznivý vývoj k reformám a omezení dluhů, míní ekonomové

25.07.2021 08:50 Končící volební období česká ekonomika procházela kromě pandemického období výraznou expanzí,…

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Související:

Právě se děje