Kdo je Julius Šuman? Novinář Janek Kroupa došel k okolí Langera

Praha - Může stát za snahou o diskreditaci bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) někdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS)? Novinář Janek Kroupa v Českém rozhlase popsal, jak se snažil rozklíčovat, kdo stojí za anonymním twitterovým účtem Julius Šuman, který zveřejňuje nahrávky s Babišem.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ivan Langer na 24. kongresu ODS

Novinář Janek Kroupa v pátečním publicistickém bloku Radiožurnálu Českého rozhlasu (ČRo) objasnil, jak přišel na spojitost anonymního twitterového účtu Julius Šuman, který pravidelně zveřejňuje nahrávky Andreje Babiše (ANO) s novinářem Markem Přibilem, s někdejším ministrem vnitra za ODS Ivanem Langerem. 

Kroupa popsal, že se jeho tým nejprve snažil identity Šumana dobrat elektronickou cestou, kde však narazil. Uživatel totiž používá tzv. torry, což je způsob anonymizace přístupu k účtu. Novináři se tak vydali druhým směrem přes novináře Marka Přibila. Kroupa zkoumal, kdo jsou lidé, kteří za nahráváním a schůzkami Přibila s Babišem stojí.

Kroupa zmínil, že Marka Přibila do MF DNES nepřivedl žádný pracovník, ale sám Andrej Babiš. Kroupa mu měl údajně poslat sms zprávu a Babiš ho do novin vzal. Lidé, kteří byli s Přibilem v kontaktu, mu poskytovali materiály. Ten s nimi následně "přiběhl za Babišem". Jednou z hlavních spojek měl být jistý Stanislav Hájek, který je v úzkém kontaktu s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem. S ním se měl údajně sejít i poté, co se provalilo, že Hájek stojí za Přibilem. 

Novináři identifikovali i další osoby, které se s Přibilem scházeli. Jde o bývalého zaměstnance finanční správy Milana Večeřu a policistu Bronislava Šabršulu. Od dalšího policisty, který oba pány zná, Kroupa získal další nahrávky. Ty si opatřil v domě, který vlastní jistý Ivan Kyselý, jež má úzké kontakty na některé policisty a figuruje jako obviněný v kauze Vidkun, jde o blízkého spolupracovníka Ivana Langera, bývalého ministra vnitra za ODS. 

Ivan Langer pro ČRo odmítl, že by byl Juliem Šumanem. „Kéž bych byl. Tím, co profil Julius Šuman publikuje, se docela hezky bavím. Naprosto jednoznačně ale říkám, že jsem Ivan Langer, nejsem Julius Šuman," odmítl spojení s tajemným účtem Langer. Podle Kroupy měl ale z této otázky nevídanou radost. 

Na dvou nahrávkách, které má Kroupa k dispozici, je prý vysvětleno, proč šel Babiš do politiky. Na jedné z nich je schůzka lidí, kteří stáli za vymyšlením značky ANO. Původně prý označovala "autentickou neutralistickou organizaci". 

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama