Drahoš chce ignorovat ústavu, EU prý nebude věčná, píše ústavní právník

Praha - Kandidát na českého prezidenta akademik Jiří Drahoš v diskuzi pro Paměť národa minulý týden řekl, že by nevyhlásil referendum o Evropské Unii. Podle ústavního právníka Zdeňka Koudelky jde o neznalost ústavních práv prezidenta republiky a Drahoš tím oznamuje, že bude ústavu ignorovat.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

Drahoš, Jiří

Jeden z nejvážnějších uchazečů o místo na Hradě akademik Jiří Drahoš minulý týden řekl, že by nevyhlásil referendum o možném vystoupení Česka z EU. Pokud by prý o to stála vláda a premiér, přesvědčoval by je, že o některých věcech by lidé v referendu hlasovat neměli. Zmínil právě případ Unie a také členství v Severoatlantické alianci NATO. Jeho slova zaujala ústavního právníka Zdeňka Koudelku. 

"V případě referenda je však Drahošův výrok zcela mimo ústavu. Celostátní referendum stanoví ústavní zákon. Vůči němu nemůže prezident uplatnit veto a lze jej vyhlásit i bez jeho podpisu," upřesňuje Koudelka na svém blogu. Iniciátorem takového referenda je zpravidla některá z parlamentních komor nebo petice předem stanoveného počtu občanů. 

"Prezident bývá pověřen kontrolou tohoto procesu. Například na Slovensku přezkoumává, zda je dostatečný počet platných podpisů občanů. Jsou-li však splněny podmínky pro vyhlášení referenda, nemůže jej prezident znemožnit. Konečně budoucí ústavní zákon může stanovit, že referendum vyhlašuje i jiný ústavní činitel - např. předseda Poslanecké sněmovny," dodává právník. 

Drahošovy výroky vnímá jako pohrdání práv občanů, kteří jsou dle Drahošova soudu nehodni rozhodovat o vážných otázkách veřejného zájmu. "Jestliže lid mohl rozhodnout o vstupu do Evropské unie, je demokraticky způsobilý rozhodnout o výstupu z tohoto útvaru. Žádná říše není věčná. Nebyla to Říše římská, habsburská, třetí říše a ani Sovětský svaz. Věčná nebude ani Evropská unie. Každý evropský stát se může ucházet o členství a každý člen může vystoupit," míní Koudelka. 

Nestavěl by se tak proti referendu již z podstaty věci, jelikož jsme o vstupu rozhodovali referendem. 

"Z hlediska právního je Drahošův výrok projevem neznalosti ústavních práv prezidenta republiky a neznalosti obvyklé ústavní úpravy referenda v Evropě. Pokud by Drahoš odmítl vyhlásit referendum, když by bylo řádně iniciováno podle ústavního zákona, dopustí se hrubého porušení ústavy. Kandidát na prezidenta, který jim ještě není, již oznamuje, jak bude ústavu ignorovat," uzavírá Koudelka. 

Vstupte do diskuze (98)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama