Českého poslance nevpustili na Ukrajinu. Jsem rád, že jeho Úsvit zanikne, dodal k tomu Janda

Praha/Kyjev - Poslanec Milan Šarapatka (Úsvit) nebyl vpuštěn na ukrajinské území. Měl se účastnit mise českých poslanců ku příležitosti semináře Parlamentního shromáždění NATO v Kyjevě. Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty to hodnotí pozitivně. Doufá také, že Úsvit dopadne podobně jako strana Věci veřejné.

Ukrajinské ministerstvo obrany
doporučujeme

O incidentu na kyjevském letišti jako první informoval jeden ze členů české delegace, poslanec Antonín Seďa (ČSSD) na svém twitterovém účtu. "Komplikace při příletu na Ukrajinu. Z naší delegace nebyl vpuštěn poslanec Šarapatka, který má zákaz vstupu do roku 2018," uvedl. Pro Šarapatku platí zákaz vstupu na území Ukrajiny kvůli jeho pobytu na Rusy okupovaném Krymu, který byl dle Kyjeva nelegální. 

Poslanci, mezi kterými je výše zmíněný Seďa nebo Václav Klučka (ČSSD), do Kyjeva dorazili na 65. Rose Roth seminář Parlamentního shromáždění NATO. Ten je pořádán u příležitosti dvacátého výročí spolupráce mezi NATO a Ukrajinou. Seminář nese podtitul "Směrem k bezpečnosti a stabilitě Ukrajiny a regionu Černého moře". 

Celý incident na svém facebooku okomentoval Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. "Ruskou silou ukradlo Ukrajině její území, které nyní okupuje," napsal. Podle něj "celý civilizovaný svět" míní, že obsazení Krymu bylo ruskou agresí, kvůli které byly na Rusko uvaleny sankce. 

"Ukrajina logicky považuje porušení své teritoriální integrity za vážnou věc. Osoby cestující na Ruskem okupovaná území tak podporují ruskou okupaci a na Ukrajinu se nepodívají," napsal Janda. V této souvislosti zmínil právě poslance Šarapatku, který se měl účastnit "falešných monitorovacích misí" na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny. Za to si prý logicky "vysloužil" zákaz vstupu na ukrajinské území. 

"Z neznámých důvodů teď pan poslanec Šarapatka letěl do Kyjeva s českou poslaneckou delegací. Logicky nebyl vpuštěn na území Ukrajiny. Jsem rád, že tato parta Úsvitu brzo zanikne po vzoru Věcí veřejných," dodává Janda. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama