Průzkumům nevěřte, manipulují je podvodné agentury, a islám už mohl být zakázaný, míní Okamura

ROZHOVOR - Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura nepochybuje o tom, že jeho strana má v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny šanci na poměrně slušný výsledek. Na rozdíl od jiných politiků se ale neorientuje podle průzkumů veřejného mínění, kterým se podle něj nedá věřit. Uvedl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz, kde také rozvedl svůj program stavící na systému přímé demokracie. Podotkl, že pokud by zde fungoval už nyní, mohla být dávno zakázána například migrace nebo islám.

Přidejte svůj názor 92 komentářů

Tomio Okamura (SPD)
doporučujeme

Od posledních voleb potkalo vaši původní stranu Úsvit přímé demokracie zemětřesení v podobě rozpadu hnutí na Svobodu a přímou demokracii a Úsvít – Národní Koalice. Myslíte, že vám to do letošních voleb pomohlo nebo spíše uškodilo?

Platí, že to zlé bylo něčemu prý dobré, a jsem o to lépe připraven. V současnosti je moje situace úplně jiná než před minulými parlamentními volbami – hnutí SPD existuje stabilně dva roky, známe se, máme za sebou vloni úspěšné krajské volby, naši zastupitelé jsou v drtivé většině krajů a odvádí dobrou práci, máme v každém kraji fungující struktury, je nás v hnutí jedenáct tisíc a jdeme všichni systémově krok za krokem za prosazením našeho politického programu. V SPD jsme plní energie a odhodlání realizovat námi navrhované změny. A já již nejsem naivní politický nováček. Teď vím, že dosavadní vládnoucí stranická oligarchie používá i ty nejšpinavější metody, které si snad ani lidé neumí představit, k tomu, aby se udrželi u moci.

Tehdy s Úsvitem jsem měl na přípravu hnutí kvůli předčasným volbám pouhé tři měsíce, takže jsem neměl čas vybrat na všechna místa prověřené lidi a prostě jsem jim věřil. Neznal jsem blíže ani všechny lídry kandidátek a právě tito lidé mne při první příležitosti podrazili – tedy až poté, když se po mých zádech vyšplhali do Sněmovny. Ty, které jsem delší dobu znal, ti se mnou věrně zůstali. Jak všichni pamatujete, jednalo se o předem připravený politický puč s cílem odstranit Okamuru z politiky jako nositele myšlenky změn k přímé odpovědnosti politiků.

Poslední průzkumy SPD přisuzují zhruba pět procent. Pohybujete se tedy na hranici, která je nutná pro vstup do Sněmovny. Jak tuto nejistotu vnímáte?

Vidíte, a tento týden jsem byl v televizi, kde prezentovali průzkum, že máme 7,8%, včera vyšel zase jiný průzkum, že má SPD volební potenciál až 12%, a minulý týden zase v dalším průzkumu další agentura psala, že je Okamura nejdůvěryhodnějším předsedou politické strany v ČR a věří mi 42% lidí. A naopak před posledními parlamentními volbami mi dávala agentura CVVM 1,5%, bylo to pět dní před volbami v říjnu 2013, a skutečný volební výsledek byl téměř 7%... Co z toho vyplývá? Průzkumům absolutně nelze věřit, jelikož agentury jsou buď diletanti nebo podvádí. Proto my v SPD průzkumy nevnímáme a raději každodenně usilovně pracujeme mezi lidmi a snažíme se pomáhat.

Jak chcete předvolební kampaní posílit?

Bohužel, volby nejsou u nás o kvalitě programu a o idejích či vizích, ale o penězích. Konkrétně o tom, do jaké míry je ta která strana schopna zaplatit prostor v televizích, v rádiích, v novinách či na billboardech. Pak má možnost prezentovat své názory veřejnosti. Zadarmo nemáte šanci. A my v SPD bohužel nemáme zdaleka tolik peněz jako jiné parlamentní strany, protože nemáme za sebou žádné kmotry, ani miliardáře ani lobbisty. Proto jsme totálně cenzurovaní a také se manipuluje s našimi průzkumy preferencí. Když někomu agentury přidají, musí přece někomu logicky ubrat. Takže to, co bychom jediné potřebovali změnit je, abychom se dostali více do médií. To je ale tedy začarovaný kruh. S naším programem přímé demokracie, tedy zavedení přímé odpovědnosti odpovědných, máme rozhodně potenciál na výsledek i více než 20%. Ale bez médií to nedokážeme. V této souvislosti mi dovolte poděkovat našim jedenácti tisícům lidem v SPD a dalším statisícům, kteří nás podporují či sympatizují. Jen díky jejich každodenní angažovanosti a pomoci můžeme sdělovat náš program veřejnosti.

Přesto, na jaká témata se v kampani zaměříte?

Jsme jediní, kteří prosazujeme komplexní balíček změn směrem k demokracii a ke spravedlnosti pro každého slušného občana: neokleštěný zákon o referendu (jehož výsledky budou pro politiky závazné), přímá volba a odvolatelnost politiků a jejich hmotná odpovědnost, prosazujeme důchodovou reformu směrem ke spravedlivým důchodům včetně garantovaného minimálního důchodu ve výši 11 tis. korun, podporu řádných a pracujících rodin s dětmi - ne parazitujících, vyšší podporu zdravotně postižených spoluobčanů, změnu systému exekucí a zestátnění exekutorů, omezení lichvy, zásadní snížení byrokracie pro podnikatele včetně zrušení EET pro živnostníky a malé podnikatele a nahrazení daňovým paušálem, platba DPH jen ze skutečně zaplacených faktur čímž zásadně ulevíme malých podnikatelům, chceme zrušení financování politických neziskovek a přesunutí těchto peněz k našim potřebným lidem, odmítáme další inkluzi ve školství, žádáme nulovou toleranci nezákonné migrace a islámu, prosazujeme lepší regulaci vývozu kapitálu z ČR aby měli naši lidé vyšší mzdy, dostupnou zdravotní péči pro každého občana, lepší kvalitu potravin, bezpečnost v ulicích, odmítáme přijetí eura, chceme zákaz černých množíren psů, prosazujeme zrušení Senátu, chceme zákon o prokázání původu majetku a další body. Chceme také hmotnou odpovědnost soudců a jejich časově omezený mandát, jelikož soudy a vymahatelná spravedlnost nefunguje. Je také zásadně potřeba změnit zákon o České televizi směrem k objektivnímu vysílání a řádnému hospodaření. A tak dále, náš program je skutečně široký. Mimochodem, svoji vizi pro prosperující, spravedlivou a bezpečnou Českou republiku jsem popsal již před pěti lety ve svých knihách Umění vládnout a Umění přímé demokracie – a tyto principy platí dodnes.

Už víte, kolik chcete do kampaně investovat a jaká bude její forma?

Půjčili jsme si v bance 18 milionů korun a za úvěr osobně ručím já spolu s místopředsedou SPD Radimem Fialou. Jelikož se jedná o zdaleka nejnižší rozpočet ze všech parlamentních stran, tak se jako vždy budeme soustředit hlavně na kontaktní formu přímo mezi lidmi. Je to časově nejnáročnější, nejpracnější, ale pro nás v SPD nejpřirozenější a musím říci, že i nejradostnější. Pro nás v SPD je zcela běžné, že jsme neustále mezi lidmi na ulici a přímo nabíráme konkrétní podněty, kde a jak můžeme pomoci nebo co můžeme zlepšit. Nejsme salonní politici jako ti z ostatních stran, kterým je občan ve skutečnosti na obtíž.

Vaším hlavním tématem byl boj za suverenitu Česka, tedy například odmítání migrantů nebo zavedení referend. Jsou to podle vás pořád aktuální a silná témata, na která lidi slyší?

Naším hlavním tématem je svoboda a demokracie - to je přece klíč k řešení drtivé většiny problémů. Kdyby měli politici a soudci přímou osobní a hmotnou odpovědnost, tak jak navrhujeme, tak nikdy nedojde k rozkrádání veřejných peněz. Pak by bylo dost peněz na důchody i na podporu pracujících rodin s dětmi. Občané by se také snáze domohli spravedlnosti. Dám příklad: kdyby platil zákon o referendu a odvolatelnost politiků, tak jak navrhuji, tak by mohli občané sami rozhodnout o nepřijímání migrantů, o zrušení Senátu, o zastavení miliardových solárních tunelů, o odmítnutí inkluze do škol, o podmínění vyplácení přídavků na děti jen pracujícím rodičům s čistým trestním rejstříkem atp. Kdyby tady byl systém přímé demokracie, tak by politici nikdy ani přijímání migrantů nenavrhli a islám by byl už v ČR pravděpodobně zakázaný. 

Někteří vás díky nim označují jako populistickou stranu. Vadí vám tato nálepka?

Populi znamená latinsky „lid“ a vox populi“ znamená „hlas lidu“. Takže je to přece naopak - politik má a musí hájit zájem veřejnosti, tedy těch co ho zvolili. Ne že se po zvolení začne tvářit, že má lepší názor než ti, co mu dali důvěru. Takže nálepkování slovem populista je jen zlé plivnutí těch, co nemají žádný konkrétní argument proti našemu programu. Je to plivnutí od těch, kterým vyhovuje současný systém vlády stranických oligarchií. My v SPD prosazujeme změnu systému na systém jako například ve Švýcarsku, tedy systém přímé demokracie. A jsme patrioti, takže hájíme v prvé řadě české zájmy a naši bezpečnost, nikoliv zájmy Bruselu, USA, Ruska nebo islámských arabských a afrických nezákonných migrantů. Je to xenofobní či rasistické? Určitě ne. Jen hlupák či blázen může mluvit o opaku – těch je však mezi politiky a novináři bohužel dost.

Na internetu, například na sociálních sítích nebo v diskuzích, si lidé občas utahují z vašeho japonského původu. Konkrétně naráží na to, že je podle nich úsměvné, že zrovna vy bojujete proti migrantům. Setkal jste se s tím? Jak na takovéto osobní útoky reagujete?

Naši názoroví odpůrci a rádobydemokrati záměrně lžou, což je jejich zvykem, jelikož nemají argumenty. Na primitivní lháře z řad sluníčkářů a vítačů migrantů nemá smysl reagovat. Všichni přece ví, že nejsem migrant, jelikož je moje maminka z Moravy, stejně tak dědeček, babička, moji strýčkové a tety. Ani můj tatínek nikdy neimigroval do ČR a ani moje maminka nikdy neimigrovala do Japonska, jelikož se do Japonska provdala. Navíc, právě Japonsko nám může být příkladem nejen z ekonomického hlediska, ale také z hlediska velmi přísné migrační politiky, jelikož Japonci si velice cení toho, že mají bezpečnou zemi, bez nepřizpůsobivých lidí. Japonci jsou přesvědčení, že pouze bezpečná země je zárukou sociální a ekonomické stability. Pro Japonce je také velmi důležitá ochrana vlastních tradic. Ale zpátky k podstatě  -  nikomu asi nevadí schopný pracující člověk odkudkoli, který je naší republice přínosem, nebude parazitovat a nebude nám tady vnucovat svoje zvyky. To, co lidem a na celé planetě vadí, jsou lidé, co parazitují nebo jsou nebezpeční. 

SPD je občas vnímána jako strana jednoho muže. Budete se snažit před volbami tuto myšlenku vyvrátit a v kampani prosadit další silná jména?

To asi není náš problém, jelikož máme v SPD spoustu skvělých lidí, ale média, když už mne občas osloví, tak vždy chtějí jen Okamuru - to my bohužel neovlivníme. A následně to vypadá, že mluvím jen já  - bohužel je to proto, že když už nás média nechají mluvit, tak jen mne a ne další naše skvělé lidi.

Rozdělme si občany do třech vrstev, mladé lidi s čerstvým volebním právem, poté produktivní lidi ve středním věku a seniory. Co můžete které skupině nabídnout?

V našem programu se najde každý slušný občan. Samozřejmě se v něm nenajde ten, kdo je nepřizpůsobivý, takové lidi nepodporujeme. Program jsem podrobněji popsal u jedné z předešlých odpovědí. Takže bych snad dodal ještě jeden další příklad z našeho programu. Navrhujeme, aby se přídavky na děti od třetího dítěte výše vyplácely pouze rodičům, kteří mají minimálně pětiletou pracovní minulost, čistý trestní rejstřík a dosavadní děti nemají ve škole neomluvené hodiny. Slušné a řádné rodiny tedy podporu dostanou, avšak parazitující nedostanou nic. To je správné a spravedlivé. Pro rodiče z třemi a více dětmi také navrhujeme nulovou daň z příjmu, jelikož děti to státu v budoucnu svojí prací bohatě vrátí.

Máte v tuto chvíli představu, se kterou stranou byste v případě úspěchu rozhodně nešli do koalice?

Říkám přímo a na rovinu, že jednoznačným kritériem je prosazení co největšího množství bodů našeho politického programu. Proto nás občané volí, abychom prosadili náš program. Odmítáme být korytáři jako ostatní strany, které rádi vymění program za teplé politické korýtko.

Spolupracovat jsme ochotní s každou stranou, která podpoří náš program posílení demokracie v naší zemi a vymahatelné spravedlnosti pro každého občana. Nejdůležitější je však v této fázi rozhodnutí Vás, voličů, jakým způsobem rozdáte v říjnových volbách nové politické karty. Až poté lze konkrétně počítat možnosti koaličních variant, kde a s kým lze jednat, kde a jak lze udělat určitý koaliční kompromis. A samozřejmě budeme spolupracovat jen s těmi, kteří jsou důvěryhodní.

Pro nás v SPD platí jednoznačná podmínka - záleží nám na tom, kdo nám kývne na maximální možné množství našeho programu, abychom ho mohli prosadit v souladu s přáním našich voličů.

Jsme samostatné hnutí, máme svůj unikátní program a velmi se lišíme od všech tradičních stran, proto jdeme do voleb samostatně. Na druhou stranu, pokud chceme prosadit demokracii v naší zemi, právo občanů rozhodovat o své zemi, právo občanů vymáhat přímou odpovědnost po těch, kteří jejich zemi spravují, pak musíme, zdůrazňuji, musíme, spolupracovat s těmi, kteří nám budou ochotní pomoci prosadit tyto změny výměnou za vládní podporu. Jinak nemáme v současném poměrném systému šanci náš program prosazovat. Osobní sympatie a antipatie musí jít v takovém případě stranou, protože naším programem není otáčet se zády ke každému, kdo se nám nelíbí, ale naším programem je skutečně prosadit náš program a ten je nadřazený našim osobním náladám. 

Loading...
Vstupte do diskuze (92)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Filipa o legiích

03.06.2020 19:20 Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

Program COVID nájemné získal notifikací EK, mohou začít přípravy

03.06.2020 17:53 Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získal notifikaci Evropské komise.…

Sněmovní komise bude kontrolovat pomoc související s virem

03.06.2020 16:40 Účinnost vládní pomoci související s epidemií nového koronaviru bude ve Sněmovně kontrolovat…

Sněmovna kvůli zbraňové směrnici EU podpořila změny českého práva

03.06.2020 16:34 Sněmovna přes odpor SPD a ODS podpořila vládní novelu, která kvůli kontroverzní zbraňové směrnici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy