Diktátor na radnici: Babiš by zrušil zastupitelstvo, Gazdík to přirovnal k národním výborům

Praha - Nápad šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení přímé volby starostů je mezi některými stranami populární. To, aby se zároveň zrušilo zastupitelstvo, už však vzbudilo rozporuplné reakce. Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík nechce systém "malých Napoleonů", kteří řídí obec, připomíná mu to návrat ke komunistickým národním výborům. Tomio Okamura (SPD) Babišovi nevěří, už jednou se totiž proti přímé volbě postavil.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Andrej Babiš (ANO) by po volbách rád prosadil efektivnější řízení obcí. Zavedl by přímou volbu starostů a zrušil by dosavadní systém kolektivního vládnutí, zastupitelstvo by neexistovalo. "Na radnici by byli úředníci, hlavní slovo by měl starosta, který by tam přišel, normálně by to řídil," řekl Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny, hlavní výhodou by prý byla velká finanční úspora. 

To, vůči komu by byl starosta odpovědný, už Babiš domyšlené nemá. Dle jeho slov by to byli především voliči, ale je prý nutná další debata o tom, zda by ho titíž voliči, kteří ho zvolili, mohli také odvolat. 

"Ale jde mi o to, že důvodem, proč to tady tak těžkopádně funguje, je koaliční vládnutí, koaliční rozhodování. Přímo volený starosta by měl více pravomocí a například o rozpočtu by rozhodoval sám. (...) Ve většinovém systému, který bohužel nemáme, by voliči jasně viděli, jak politik pracuje, co pro ně dělá, jaké má výsledky. Když volíme přímo prezidenta, proč bychom nemohli volit přímo starosty nebo primátory?" táže se Babiš. Problém vidí v tom, že vše dlouho trvá a o všem se musí složitě debatovat. 

Ideálem by tak pro Babiše byl silný starosta, termín diktátor odmítá. Ten by obec řídil "jako firmu". Přímou volbu starostů dlouhodobě prosazuje hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka. S Babišovým názorem však zásadně nesouhlasí.

"Já bych rád přímou volbu starostů, primátorů i hejtmanů. Ale v žádném případě ne jako malých Napoleonů, diktátorů bez zastupitelstev. Starosta potřebuje spolupráci zastupitelů, kteří spolu s ním spravují (ne řídí!) obec, každý má jiné životní zkušenosti, mají starostu také kontrolovat," uvádí pro EuroZprávy.cz Petr Gazdík. 

Důležité podle něho je, že zastupitelé zastupují názory těch, kteří starostovu kandidátku nevolili. "Demokratická správa se prostě rodí v diskusi. Představa jediného geniálního starosty je opravdu zcela mimo. Nedovedu si představit, že obec "řídí" nějaký "generální ředitel" jen s úřednickým aparátem za sebou. To mi připomíná někdejší komunistické národní výbory," říká Gazdík. 

Systém národních výborů fungoval na komunální úrovni od roku 1945 do roku 1990. V čele národního výboru stál předseda, od roku 1948 zásadně člen KSČ. Národní výbory sloužily jako prodloužená ruka pro výkon centrálního řízení ekonomiky a celé společnosti až na místní úroveň.

"Problém je ale v tom, že Andrej Babiš možná rozumí firmě, ale podstatu veřejné správy země zjevně nechápe: říká, že se mu nelíbí kraje a že systém okresů byl mnohem lepší,"  uvádí Gazdík. Podle něj tak Babiš nedokáže rozlišit mezi jmenovanou státní správou reprezentovanou systémem okresních úřadů a volenou samosprávou, kterou kromě obcí a měst reprezentují právě kraje. 

Česká pirátská strana dlouhodobě podporuje prvky participativní a přímé demokracie. Ve volebním programu pro sněmovní volby má i bod přímá volba starostů a jejich odvolatelnost. Piráti se snaží zavést zejména přímé zvolení pražského primátora a starosty pražských městských částí. Se zavedením přímo voleného starosty dlouhodobě počítá také SPD Tomio Okamury. 

"Ústavní zákon o přímé volbě a odvolatelnosti starostu jsem ve sněmovně navrhl již před dvěma lety - a byl to právě Andrej Babiš a poslanci ANO, kteří hlasovali PROTI," sdělil pro EuroZprávy.cz Tomio Okamura. "Podobně zamítli i zákon o referendu, přestože Andrej Babiš se na jaře dušoval, ze referendum podporuje. Stejně tak mi zamítli i zákon o přímé hmotné odpovědnosti politiku. Takže Andreji Babišovi nevěřím ani slovo, je to předvolební populismus a obelhávání nejhrubšího zrna - a doufám, ze mu na to lide zase neskočí," uvedl. 

ODS byla v minulosti pro zavedení přímé volby starostů pouze v těch nejmenších obcích. Ve vládě Petra Nečase tak dalekosáhle debatovali s TOP 09 Miroslava Kalouska a STANem na konečné podobě přímé volby. Ta však nikdy nebyla uvedena do praxe, i kvůli rozkolu uvnitř Věcí veřejných, které taktéž podporovaly její zavedení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama