Vláda opravuje paskvil Evropské unie, říká předseda Asociace výrobců zbraní

Praha – Vláda dnes schválila nová nařízení vstupující v platnost od srpna, která upravují podmínky pro získání zbrojního průkazu a řeší také pravidla pro znehodnocování palných zbraní a střeliva. Server EuroZprávy.cz oslovil zástupce Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva (AVPZS) a také zkušebního komisaře. Oba se shodují, že novinky dávají větší jistotu jak komisaři, tak žadateli o průkaz.

Experti nový zákon vítají (Bobbfwed)
doporučujeme

Novinky upřesní pravidla pro zisk zbrojního průkazu

Experti se shodují na tom, že původní zákon nebyl špatný. „Naše legislativa byla už původně kvalitní,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz předseda AVPZS Jan Skalický. Souhlasí s ním i zkušební komisař a člen Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Jan Korecký. Ten pro náš server řekl: „I dosud byly mantinely požadavků ke zkoušce stanoveny správně.“

Podle Skalického využilo Ministerstvo vnitra (MV) možnosti přeci jen současný zákon vylepšit a hlavně zpřesnit. „Ministerstvo napsalo velmi přesné noty, jak se zkouška skládá. Aby nemohlo dojít k tomu, že třeba jeden komisař je bývalý voják, druhý je bývalý policista a tak zkouší podle jiných standardů. Za co někdo vyhodí od zkoušky, jiný pochválí,“ vysvětlil Skalický.

Podle něho je nyní exaktně napsáno co se od uchazeče očekává a za co bude vyhozen. „Oběma stranám to dává větší jistotu,“ doplnil Skalický. Korecký řekl, že větší jasno má díky tomu i samotné MV, které řeší případné neshody mezi komisaři a uchazeči o zbrojní průkaz.

Reakce i na zvýšený počet uchazečů

Za poslední dva roky se ke zkouškám hlásí více lidí, ale mnoho z nich o zbraních mnoho neví. „Dříve se hlásili lidé poté, co byli párkrát na střelnici s někým známým, osahali si to, získali ke zbraním vztah a začalo je to bavit. Tím pochopili základní principy manipulace,“ popsal komisař Korecký. V dnešní době se podle jeho slov hlásí mnoho lidí z různých obav rovnou ke zkoušce, aniž by se zbraněmi dříve pořádně setkali.

„Asi 40% zjistí, že nejsou ke zkoušce připraveni a raději vůbec nepřijdou. Část se s tím smíří, projdou si kurzem a složí ji na druhý pokus. Další se s tím nesmíří a především z uražené ješitnosti podávají stížnosti,“ informoval Korecký. Právě takové stížnosti pak často řeší Ministerstvo a nová legislativa dává soubor pravidel, na které je možné se odkazovat.

Nařízení řeší také znehodnocování

Velkou části čerstvě schváleného nařízení je také znehodnocování zbraní. To by mělo napravit chybu Evropské unie. „EU přijala v roce 2016 nařízení o znehodnocování příručních zbraní, které vlastně suspendovalo naší velmi kvalitní legislativu. To nařízení je samozřejmě paskvil, protože nikoho v EU nenapadlo, že se nemusí znehodnocovat pouze palná ruční zbraň, ale je toho mnohem více,“ tvrdí Skalický.

„Znehodnocuje se třeba dělo, munice, hlavní část zbraní jako jsou hlavně a rámy…,“ vyjmenoval předseda Skalický. Dle jeho názoru Evropa takové věci vůbec neumí řešit a kazí tím možnosti sběratelům. „Když si chcete třeba vystavit náboj, tak musí být znehodnocený tak, aby byl naprosto bezpečný. My bychom tu nebyly ani schopní znehodnotit náboj!“ zdůraznil Skalický.

Novela tak podle něj napravuje věc, kterou EU neumí, nezná a neví co s ní. „Je to vlastně taková záplata na její chyb,“ ukončil Skalický. On i Korecký tak hodnotí čerstvě přijaté nařízení kladně a zpřesnění podmínek pro získání zbrojního průkazu i doplnění zákona o znehodnocování kvitují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama