Vláda opravuje paskvil Evropské unie, říká předseda Asociace výrobců zbraní

Praha – Vláda dnes schválila nová nařízení vstupující v platnost od srpna, která upravují podmínky pro získání zbrojního průkazu a řeší také pravidla pro znehodnocování palných zbraní a střeliva. Server EuroZprávy.cz oslovil zástupce Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva (AVPZS) a také zkušebního komisaře. Oba se shodují, že novinky dávají větší jistotu jak komisaři, tak žadateli o průkaz.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Experti nový zákon vítají (Bobbfwed)
doporučujeme

Novinky upřesní pravidla pro zisk zbrojního průkazu

Experti se shodují na tom, že původní zákon nebyl špatný. „Naše legislativa byla už původně kvalitní,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz předseda AVPZS Jan Skalický. Souhlasí s ním i zkušební komisař a člen Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Jan Korecký. Ten pro náš server řekl: „I dosud byly mantinely požadavků ke zkoušce stanoveny správně.“

Podle Skalického využilo Ministerstvo vnitra (MV) možnosti přeci jen současný zákon vylepšit a hlavně zpřesnit. „Ministerstvo napsalo velmi přesné noty, jak se zkouška skládá. Aby nemohlo dojít k tomu, že třeba jeden komisař je bývalý voják, druhý je bývalý policista a tak zkouší podle jiných standardů. Za co někdo vyhodí od zkoušky, jiný pochválí,“ vysvětlil Skalický.

Podle něho je nyní exaktně napsáno co se od uchazeče očekává a za co bude vyhozen. „Oběma stranám to dává větší jistotu,“ doplnil Skalický. Korecký řekl, že větší jasno má díky tomu i samotné MV, které řeší případné neshody mezi komisaři a uchazeči o zbrojní průkaz.

Reakce i na zvýšený počet uchazečů

Za poslední dva roky se ke zkouškám hlásí více lidí, ale mnoho z nich o zbraních mnoho neví. „Dříve se hlásili lidé poté, co byli párkrát na střelnici s někým známým, osahali si to, získali ke zbraním vztah a začalo je to bavit. Tím pochopili základní principy manipulace,“ popsal komisař Korecký. V dnešní době se podle jeho slov hlásí mnoho lidí z různých obav rovnou ke zkoušce, aniž by se zbraněmi dříve pořádně setkali.

„Asi 40% zjistí, že nejsou ke zkoušce připraveni a raději vůbec nepřijdou. Část se s tím smíří, projdou si kurzem a složí ji na druhý pokus. Další se s tím nesmíří a především z uražené ješitnosti podávají stížnosti,“ informoval Korecký. Právě takové stížnosti pak často řeší Ministerstvo a nová legislativa dává soubor pravidel, na které je možné se odkazovat.

Nařízení řeší také znehodnocování

Velkou části čerstvě schváleného nařízení je také znehodnocování zbraní. To by mělo napravit chybu Evropské unie. „EU přijala v roce 2016 nařízení o znehodnocování příručních zbraní, které vlastně suspendovalo naší velmi kvalitní legislativu. To nařízení je samozřejmě paskvil, protože nikoho v EU nenapadlo, že se nemusí znehodnocovat pouze palná ruční zbraň, ale je toho mnohem více,“ tvrdí Skalický.

„Znehodnocuje se třeba dělo, munice, hlavní část zbraní jako jsou hlavně a rámy…,“ vyjmenoval předseda Skalický. Dle jeho názoru Evropa takové věci vůbec neumí řešit a kazí tím možnosti sběratelům. „Když si chcete třeba vystavit náboj, tak musí být znehodnocený tak, aby byl naprosto bezpečný. My bychom tu nebyly ani schopní znehodnotit náboj!“ zdůraznil Skalický.

Novela tak podle něj napravuje věc, kterou EU neumí, nezná a neví co s ní. „Je to vlastně taková záplata na její chyb,“ ukončil Skalický. On i Korecký tak hodnotí čerstvě přijaté nařízení kladně a zpřesnění podmínek pro získání zbrojního průkazu i doplnění zákona o znehodnocování kvitují.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KDU-ČSL volí místopředsedy. Kandidátů je sedm, tři budou mít smůlu

25.01.2020 15:01 Do čtyř pozic řadových místopředsedů KDU-ČSL kandiduje na dnešním mimořádném volebním sjezdu v…

Kdo bude krýt Jurečkovi záda? Volí se 1. místopředseda KDU-ČSL

25.01.2020 14:56 Aktualizováno První místopředsedkyní KDU-ČSL zůstává senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou a…

Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

25.01.2020 14:15 Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým…

Jurečka dostává gratulace. Opozice nabízí spolupráci, nový šéf lidovců se…

25.01.2020 14:01 Aktualizováno Opoziční politici gratulovali Marianu Jurečkovi k dnešnímu zvolení novým předsedou KDU-ČSL po Marku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama