Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části insolvenčního zákona

Brno - Ústavní soud dnes zamítl návrh Nejvyššího správního soudu (NSS) na zrušení části insolvenčního zákona. Spor o odstavec v zákoně již vyřešila nová legislativa.

soudy
doporučujeme

Jde o možnost přerozdělování takzvaných incidenčních sporů v zájmu rychlosti řízení. Zákon takovou možnost dává předsedům soudů, Ústavní soud ji zachoval. Podle Nejvyššího správního soudu je však postup podle sporné části zákona zneužitelný.

Incidenční spory jsou vedeny v rámci insolvenčního řízení, jde například o spory o pravosti, výši či pořadí přihlášených pohledávek. Rozhoduje o nich stejný soud, který vede dané insolvenční řízení.

Návrh NSS Ústavní soud zamítl, podle jeho výkladu odstavec slouží jako výjimka a zároveň nevylučuje souběžné použití zákona o soudech a soudcích, který obsahuje obecnou úpravu pro přerozdělování věcí podle předem daných pravidel. Zároveň připomněl, že k 1. červenci 2017 začala platit novela insolvenčního zákona, která mimo jiné dotyčný odstavec upravuje. Přerozdělování soudců novela konkrétně navázala na rozvrh práce.

Ústavní soud konkrétně posuzoval řízení NSS o kárném návrhu předsedkyně Krajského soudu v Ostravě proti soudci tamního soudu. Podle kárného návrhu se dotyčný soudce dopustil kárného provinění, když byl neodůvodněně nečinný v 54 věcech, z toho ve 40 incidenčních sporech. Tyto incidenční spory soudci přidělila k vyřízení předsedkyně soudu.

Soudce ke kárnému návrhu uvedl, že věci incidenčních sporů mu byly přiděleny mimo rozvrh práce, bez projednání se soudcovskou radou a bez předem daných pravidel. A že se necítí být zákonným soudcem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama