Sněmovna schválila dohodu o partnerství mezi EU a Kanadou

Praha - Sněmovna dnes vyslovila souhlas s ratifikací dohody o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou. Senát už ji schválil v březnu, Evropský parlament tak učinil v polovině února. Výhrady dnes měli komunisté.

Kanada
doporučujeme

Dohoda o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou obsahuje mimo jiné závazek obou stran přispívat k zamezení zbraní hromadného ničení. Budou mimo jiné uplatňovat systém kontrol vývozu zboží souvisejícího s těmito zbraněmi. Budou si také pravidelně vyměňovat informace o seznamech teroristů a pomáhat i dalším zemím s předcházením a odhalováním terorismu.

Obě strany budou také spolupracovat v boji proti organizované, hospodářské a finanční kriminalitě, padělání, pašování a nedovoleným transakcím. Společný postup se má týkat i zpětného získávání peněz a majetku z korupčního jednání. Další z bodů společného zájmu se týká například spolupráce při minimalizaci dopadu přírodních katastrof nebo katastrof způsobených člověkem.

Kanada je jedním z nejstarších a nejbližších partnerů Evropské unie. Vláda také poukazuje na mimořádné vazby ČR. V Kanadě žije druhá největší česká komunita na světě, a to podle odhadu až 150.000 lidí.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) před poslanci prohlásil, že hlasovat proti této smlouvě je proti zájmům ČR, její ekonomice a proti českým pracovním místům.

Smlouvu kritizoval poslanec KSČM Leo Luzar. Prohlásil, že je plná prázdných bezobsažných prohlášení. Zaorálek opáčil, že smlouva o partnerství je deklaratorní, akorát by nebylo dobré ji "shazovat" a tato deklarace má smysl, i když je obecná.

Nejde o obchodní dohodu CETA, kterou mají poslanci projednat také dnes, ale teprve v prvním čtení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama