Spor o slovo "bezpečnost": Senát chce vrátit poslancům novelu o tajných službách

Praha - Senátní výbory navrhly vrátit Poslanecké sněmovně novelu, podle které mají pod kontrolu poslanců spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců má navíc dohlížet pětičlenný nezávislý orgán.

František Bublan /ČSSD/

Obranný a bezpečnostní výbor a ústavně-právní výbor se shodly na tom, že byla chyba, když z působnosti vojenské tajné služby během schvalování poslanci vypadla bezpečnost.

Poslanci vypustili na návrh bezpečnostního výboru u Vojenského zpravodajství vymezení, že se stará společně s obranou o bezpečnost. Zůstat měla jen obrana. S tím vyslovili nesouhlas někteří bezpečnostní experti, podle nichž se pojmy bezpečnost a obrana prolínají a v praxi se tak vojenští zpravodajci věnují částečně i činnostem, které by spadaly pod bezpečnost.

Bývalý ministr vnitra a šéf senátního výboru pro obranu František Bublan (za ČSSD) obhajoval stanovisko, aby Vojenskému zpravodajství zůstala i působnost v oblasti bezpečnosti. Bezpečnost je podle něj obecnější pojem a obranu v sobě zahrnuje. Poznamenal, že v praxi nelze oddělovat bezpečnost vnější a vnitřní.

Obdobně argumentoval šéf ústavního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). "Zahrnutí pojmu bezpečnost do původního návrhu mělo své opodstatnění. Kdyby to tam nemuselo být, tak by to tam přeci nikdo nevkládal," podotkl.

V debatě obranného výboru vystoupil i ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, který tlumočil nesouhlas ministra obrany Martina Stropnického (ANO) s vypuštěním slova bezpečnost. Beroun poznamenal, že jestli má Vojenské zpravodajství rozumět vojenským hrozbám, musí porozumět i věcem politickým a ekonomickým, tedy zabývat se i bezpečností. Stejné argumenty použil Beran před senátory z ústavě-právního výboru.

Hlavním cílem zákona je upravit kontrolu tajných služeb. Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Nově by měli poslanci dohlížet na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.

Vedle toho má vzniknout orgán nezávislé kontroly, který by měl být složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními. Služby by nemusely předávat například údaje, které by mohly jejich akce zmařit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje