S novým památkovým zákonem vláda narazila, Sněmovna ho smetla

Praha - Poslanci dnes zamítli vládní předlohu nového památkového zákona, čímž jeho legislativní cesta tím skončila. Norma měla podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Daniel Herman v Poslanecké sněmovně
doporučujeme

Návrh sepsalo ministerstvo kultury kvůli tomu, že nynější zákon z konce 80. let je překonaný.

Předloha by například upravila roli Národního památkového ústavu při povolování stavebních úprav památek nebo stavebněhistorické průzkumy, změnila by podmínky k vydávání oprávnění k restaurování a odlišila by záchranný a badatelský archeologický průzkum. Zakotvila by také účast spolků na ochraně architektonického dědictví.

Lepší postavení měli získat vlastníci nemovitostí v památkových rezervacích a zónách, které ale nejsou kulturními památkami. Nově měli dostávat příspěvky od státu podobně jako majitelé kulturních památek. Úřadům měla dát norma právo reagovat ze své moci při ohrožení kulturní památky. Změnit se měl i institut vyvlastnění, aby jej vůbec bylo možné využít.

Zákon by změnil také vyhlašování památkových rezervací nebo vydávání plánů ochrany památkových území. Podle vládního návrhu měla vzniknout rada pro koncepci památek světového dědictví a několik odborných poradních orgánů ministerstva kultury. Předlohou by navíc vznikl nový elektronický systém evidence památkového fondu.

Část poslanců předloze vyčítala mimo jiné to, že nepřináší systémové změny a naopak zachovává nynější koncepci a neřeší kritizovanou dvojkolejnost památkové péče. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) naopak o zákonu mluvil jako o celospolečensky potřebné normě, kterou podporuje řada významných subjektů působících v památkové péči. Kritici podle něho využívali často zavádějící a nepravdivá tvrzení.

Pro zamítnutí normy hlasovalo 84 ze 164 přítomných poslanců i z řad vládní ČSSD a hnutí ANO. "Je to pro mě překvapení, je to vítězství lobbismu a politikaření," komentoval Herman zamítnutí návrhu. Ministerstvo kultury podle něj bylo připravené podpořit i některé pozměňovací návrhy, s kterými přišli opoziční poslanci z TOP 09, ODS a Úsvitu. "Ale památková péče ohrožena není, to je důležité vědět," dodal ministr.

"ČSSD je v tuto chvíli velice rozdělená atomizovaná strana. Vidíte to i na hlasování, že část ČSSD hlasovala pro zákon a část proti," konstatoval Herman. Nechtěl ale hovořit o narušení koaliční spolupráce.

"Je ostudné, s jak amatérským návrhem pan ministr před poslance dnes předstoupil a jak neschopnost současné vlády ohrozila ochranu našeho kulturního dědictví," uvedl v tiskovém prohlášení poslanec ODS Simeon Karamazov.  Zamítnutí zákona uvítal předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Ministr kultury prosazoval zcela nekulturní zákon o památkové péči. Sněmovna ho po zásluze zamítla," napsal na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Březiny (ČSSD) v Pražské plynárenské? Radní návrh na odvolání…

23.04.2019 13:39 Pražští radní dnes schválili návrh odvolat z dozorčí rady Pražské plynárenské Distribuce (PPD)…

Zmlaťte TOPkaře! Češi se rozhodli, že vymlátí duši z pravicových politiků

23.04.2019 13:38 Komentář - Útok na Dominika Feriho během veselého popíjení vína není známka kultivovanosti…

Tiskový mluvčí Řepka byla chyba. Chtěla jsem vedle sebe muže, vysvětluje…

23.04.2019 13:22 Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) považuje za chybu, že si za tiskového…

Strach z Benešové? TOP 09 znovu předloží novelu, která má chránit žalobce

23.04.2019 12:44 TOP 09 znovu předloží novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Reaguje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama