Žalobce Zeman nepřišel do Sněmovny kvůli kauze Zadeh, měl nabitý program

Praha/Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím na jednání sněmovní komise o odposleších v kauzy Zadeh nepřišel, protože mu to v té době neumožnil nabitý pracovní program, uvedl mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Pozvánky od komise navíc podle něj přišly jen s několikadenním předstihem. Předseda sněmovní komise Daniel Korte (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že poslanci by chtěli vyslechnout i Zemana, který však už třikrát nepřišel.

Pavel Zeman

Sněmovní komise se zabývá druhou větví případu česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha, v níž byl s dalšími lidmi obviněn mimo jiné z ovlivňování svědků. Korte poukazuje na to, že dozorující státní zástupce podával v březnu návrh na prodloužení Zadehovy vazby a jedna z příloh obsahuje přepisy odposlechů s komentářem.

V jednom z nich se podle Korteho vyskytuje jméno obhájkyně. Kvůli odposlechům podala v únoru poprvé trestní oznámení Unie obhájců. Trestní řád totiž použití odposlechů mezi obviněným a obhájcem zakazuje, mají být vymazány.

Poslanecká komise pro kontrolu použití odposlechů se naposledy sešla ve čtvrtek. Chtěla vyslechnout i Zemana, který však podle Korteho už třikrát nepřišel. "On se vždy omluvil v podstatě na poslední chvíli, tentokrát nás vyzval ministr (spravedlnosti Robert) Pelikán, abychom si pozvali nejvyššího státního zástupce, že ho zprostí mlčenlivosti," uvedl Korte. Pelikán by podle něj měl na Zemana apelovat, aby se dalšího jednání komise začátkem září zúčastnil.

Podle mluvčího NSZ je třeba uvést na pravou míru výroky, které mohou naznačovat neochotu či nevstřícnost nejvyššího státního zástupce účastnit se jednání komise. Malý uvedl, že předseda komise, respektive jeho tajemnice, zaslali nejvyššímu státnímu zástupci od března 2017 celkem sedm žádostí o účast na jednání.

První dvě pozvání nejvyšší státní zástupce odmítl s vysvětlením, že vzhledem k neukončené prověrce v dané trestní věci je vyloučeno, aby k případu sděloval jakékoliv skutečnosti. A jeho účast je tak neúčelná a předčasná.

"I na další pozvánky, které byly zaslány pouze s několikadenním předstihem, byl nejvyšší státní zástupce nucen reagovat omluvou, kdy mu jiný, neodkladný pracovní program nedovolil se jednání účastnit," uvedl mluvčí NSZ. Doplnil, že s navrženými termíny kolidovaly dlouhodobě naplánované akce, například setkání generálních prokurátorů zemí Visegrádské čtyřky.

Korte je přesvědčen o tom, že se trestného činu v případu odposlechů dopustil dozorový státní zástupce. "Buď si toho nevšiml, že tam byly vloženy odposlechy obhájců s obžalovaným, nebo tam byl nějaký úmysl. Ale nelze říci, že za to může jen ten policista, který byl potrestán kázeňsky," řekl. Připraveno už má i trestní oznámení na nejvyššího státního zástupce Zemana, i když o tom zatím s ostatními členy komise nediskutoval. "Je (Pavel Zeman) odpovědný za celou strukturu státního zastupitelství," dodal Korte.

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného k stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 12:59 Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Zeman stále považuje odchod z Afghánistánu za chybu, kterou je třeba…

22.06.2021 09:49 Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Související:

Právě se děje