Sobotka nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD, vnitřní spory ho unavovaly

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka chce zůstat aktivním členem ČSSD, ale nemá ambici vracet se do jejího vedení. Model rozdělení role předsedy vlády a šéfa nejsilnější vládní strany podle něj ale nemůže fungovat dlouhodobě.

Bohuslav Sobotka, premiér ČR

"Chci v každém případě zůstat aktivním členem ČSSD. A když to bude na úrovni Jihomoravského kraje, tak s tím nebudu mít vůbec žádný problém. Není mojí ambicí vracet se do vedení sociálnědemokratické strany," řekl Sobotka v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že má nyní více času na kampaň v Jihomoravském kraji, kde kandiduje do Sněmovny, ale také na vládu.

Přesto si nemyslí, že by se z rozdělení funkcí šéfa hlavní vládní strany a premiéra měl stát standard. "Ten model nemůže fungovat dlouhodobě, já myslím, že by to bylo špatně," uvedl. "Proto je současný volební lídr Lubomír Zaorálek také kandidátem na premiéra," dodal.

Sobotku k rozhodnutí skončit ve stranických funkcích vedl i příklad německé SPD, jejíž vedení přepustil ministr zahraničí Sigmar Gabriel v březnu Martinu Schulzovi. "Mojí ambicí je pomoci ČSSD k tomu, aby měla na podzim co nejlepší volební výsledek, aby byla platnou součástí příští vlády a možná tuto vládu po volbách sestavovala," uvedl Sobotka.

Únavné podle Sobotky bylo především řešit vnitřní spory v ČSSD. "Připadaly mi hodně malicherné z pohledu toho, co má ČSSD za úkol ve společnosti. Jak musí hájit zaměstnance, rodiny s dětmi, seniory," řekl. Měl pocit, že vnitřním záležitostem a sporům se věnuje příliš velké množství energie.  Za zřetelný výsledek svého konce v čele strany považuje uklidnění vnitřní situace ČSSD.

"Naší vládě se podařilo prosadit přibližně 250 zákonů, což je poměrně velké množství. Bohužel některé návrhy zůstanou ležet v Poslanecké sněmovně. Bude záležet na příští vládě, jestli se jich ujme a předloží je třeba znovu," uvedl Sobotka. Za úspěch považuje například služební zákon, předpis o posuzování vlivů na životní prostředí a prokazování původu majetku.

Kabinetu se podle Sobotky také podařilo upravit legislativu v oblasti bezpečnosti. "Provedli jsme řadu sociálních reforem, ve kterých jsme reagovali na negativní kroky minulých pravicových vlád, významná změna je i zastropování věku pro odchod do důchodu na 65 letech, zrušení druhého pilíře," uvedl.

Nejvíc Sobotku mrzí to, že ve Sněmovně ztroskotal zákon o sociálním bydlení. Sociální výbor Sněmovny na návrh ANO přerušil jeho projednávání, takže se ho nepodaří do voleb schválit. "Je to norma, na kterou ČR čeká velmi dlouho. Jestliže jsme deregulovali nájemné, tak podle mého potřebujeme systém sociálního bydlení," uvedl. Právě norma ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) ale podle něj patří mezi novely, které lze snadno předložit znovu. "Bude buď na vládě, nebo na opozici, aby se toho ujala," řekl.

ČSSD nenašla ve Sněmovně před týdnem dost hlasů ani pro kariérní řád učitelů. V jeho případě Sobotka doporučuje další diskusi. "Těch změn, které byly prosazeny ve školství, bylo obrovské množství. Zdá se mi, že jich možná bylo až příliš. Není důležitá jen rychlost a razance, ale také je důležité, aby se o těch věcech dostatečně diskutovalo," řekl. Sám myšlenku kariérního řádu podporuje. ČSSD se k tématu vrátí, ať už ve vládě, nebo opozici, dodal.

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje