Robejšek pochválil Rakousko za přístup k migrantům. Mogheriniová to schytala

Praha - Jedna z hlavních tváří politického uskupení Realisté se obsáhle vyjádřila k problematice migrační krize. Politolog Petr Robejšek odmítá výroky západoevropských politiků, které vnímá jako nadřazující se a arogantní.

Lídr Realistů Petr Robejšek
doporučujeme

Politolog Petr Robejšek a tahoun politického uskupení Realisté na svém facebooku připomíná svá slova o migrační vlně z roku 2015. "Dnes, po třech letech, bych na něm nemusel měnit ani čárku. Při vší skromnosti mohu říci, že to se mi daří dosti často. Ale ohledně naplňování jedné prognózy jsem zklamán. A sice z toho, jak trestuhodně liknavě reagují politici, kteří nesou zodpovědnost za budoucnost evropských zemí a osudy budoucích generací," píše Robejšek. 

Robejškova předpověď z roku 2015 předpokládala, že západní vlády budou postupně nucené reagovat na migrační krizi jakýmsi konceptem "pevnost Evropa". Přístup do Evropy by podle tohoto modelu byl ztížen do takové míry, že se migrační tok obrátí do míst, která jsou snáze dosažitelná. Robejšek tehdy vyjádřil přání, aby se tomu tak stalo co nejdříve. 

"Ano, i tato předpověď se naplňuje, ale bohužel ne dost rychle. Drtivá většina evropských politiků totiž přehlíží zájmy drtivé většiny voličů a pohybuje se sice správným směrem, ale jen po milimetrech," myslí si politolog. I tak je optimista, míní, že tendence rozhodnutí evropských vlád směřuje k uzavření kontinentálních hranic. 

I přesto Robejšek není spokojen s jednáním západoevropských politiků. V této souvislosti zmiňuje nedávný summit EU o dalších opatřeních v otázkách migrační krize. "Západoevropští vůdci opakovaně pohrozili těm státům, které provádějí rozumnou migrační politiku a odmítají kvóty," píše Robejšek. 

"A za sebe přijali obvyklý koktejl zčásti symbolických a zčásti nesmyslných opatření. Tak kupříkladu: Pod taktovkou známé odlehčené jestřábice Federicy Mogherini, která zodpovídá za bezpečnostní (sic) politiku Evropy, bylo rozhodnuto postupovat proti pašerákům lidí. Ano, čtete správně. Ale neradujte se předčasně," vysvětluje Robejšek. Evropská unie podle Robejškových slov ztíží dovoz gumových člunů do Afriky. Politolog nechápe, proč se k tomuto kroku nepřistoupilo již dávno. 

Robejšek chválí rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze.  Ten prý argumentuje jako "Realista, když říká, že je třeba skoncovat s představou, že přistání u břehů Evropy znamená vstupenku na evropskou půdu,". Přidal se tak po bok společností ze střední a východní Evropy, které podle politologa odmítají pasivně přihlížet "existenčnímu ohrožení evropské civilizace". "Jdou naopak příkladem oněm tradičně namyšleným a vůči „Východu“ často arogantním západoevropským vládám," uzavírá Robejšek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama