STAN přes palubu, Čunek koalici rozbil. Zástupci Starostů jsou zklamáni z lidovců

Praha - KDU-ČSL v obavách, že by se na podzim nemusla dostat do Sněmovny, včera nabídla hnutí STAN, aby jeho ščlenové místo vytvoření volební koalice vstoupili na kandidátky lidovců. Představitelé Starostů a nezávislých jsou z takového rozhodnutí zklamáni.

Volební sjezd KDU - ČSL 2017

Podle místopředsedy krajského výboru STAN v Královéhradeckém kraji Miroslava Noska se lidovci zalekli průzkumů. "(Zlínskému hejtmanovi) Jiřímu Čunkovi se také podařilo to, o co usiloval od začátku, a to rozbít spojení KDU-ČSL a STAN," řekl Nosek.

"Škoda, byl to dobrý projekt, který mohl uspět. Teď se rozhodneme, jestli jdeme (do voleb) sami, nebo vůbec," napsal na twitteru poslanec Jan Farský.

"Já osobně jsem pro to jít samostatně, ačkoli to bude hodně trnitá cesta, ale už jen proto, že člověk zůstane rovný ve svých názorech. Pragmatické řešení je asi jít na kandidátky lidovců a na rovinu říkám, že někteří, a není jich málo, členové jihočeského STAN jsou v tomto možná víc pragmatičtí než já. Já jsem v životě taky pragmatik, ale v tomto nechci být," řekl ČTK lídr jihočeského STAN Jiří Švec.

Liberecký hejtman Martin Půta je z rozhodnutí lidovců smutný. "Opuštění myšlenky koalice kvůli tomu, že nevycházejí první průzkumy, mi přijde jako špatné řešení," řekl. Stále za nejlepší řešení považuje koalici.

I představitelé STAN v dalších krajích vyjadřují přesvědčení, že koalice s KDU-ČSL měla potenciál překonat zvýšený desetiprocentní práh pro vstup do Sněmovny. Zatím ale nechtěli předjímat, jak se hnutí k nové situaci postaví, a odkazovali na jednání vedení STAN příští týden.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek dnes vyjádřil přesvědčení, že snaha spolupracovat bude silnější než úsilí o prosazení konkrétní formy spojenectví KDU-ČSL a STAN. "Šest lídrů a osm druhých míst na kandidátkách, finanční podmínky, to vše je vůči STAN velkorysé, partnerské. Je na nich, zda forma je pro ně více," napsal na twitteru.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje