Senátoři sepsuli Saúdskou Arábii a smlouvu s ní smetli ze stolu. Kvůli lidským právům

Praha/Rijád - Smlouvu o leteckých dopravních službách mezi Českem a Saúdskou Arábií dnes zatrhli poslanci. Senátoři upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. Smlouva měla podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) přispět k současnému rozvoji pravidelné letecké dopravy mezi oběma státy.

Senát ČR
doporučujeme

"Saúdská Arábie je totalitní stát, který nemá ani základní zárodky demokracie. Je z mého pohledu nepřátelský vůči Evropě," prohlásil senátor za Zelené Václav Láska. Tomáš Jirsa (ODS) poukazoval na zákaz dovozu křesťanské literatury a na popravy lidí. "V Saúdské Arábii se ještě i kamenuje jako trest smrti a popravuje se veřejně na náměstích," řekl.

Jiní senátoři, byť i oni označovali Saúdskou Arábii za problematickou zemi, se ptali na ekonomické rozměry smlouvy. "Nemyslím, že bude nějak zásadně vnímáno, jestli ji schválíme, nebo neschválíme, ona věci zjednoduší, ale neznemožní," uvedl Ťok. Politické stanovisko je podle něho věcí horní komory.

Dohoda by smluvně dala leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Smlouva by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu.

Pravidelný sezonní letecký provoz mezi Českem a Saúdskou Arábií začal loni, když České aerolinie zahájily provoz linky mezi Prahou a Rijádem. Největší saúdský letecký dopravce Saudi Arabian Airlines je stejně jako ČSA součástí aliance Sky Team.

Pro souhlas k ratifikaci hlasovalo 25 ze 69 přítomných senátorů. Proti jich bylo 15 a 29 členů horní komory se hlasování zdrželo. Smlouvu dříve podpořili poslanci i zahraniční výbor. Problematicky se k uzavírání smluv staví také někteří američtí kritikové administrativy Donalda Trumpa. Vadí jim, že Trump se Saúdy podepsal zbrojní kontrakt. Saúdská Arábie je mnohými považována za jeden ze států, který podporuje radikální proudy islámu. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama