Kalouska pobouřili levicoví politici, vydal proto knihu o kněžích za války

Praha - Tak už i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek vydal svou knihu. Ta nese název "Naši pastýři 1938-1945" a pojednává o osudech kněží katolické církve za období druhé světové války. Kalouska vedla k vydání vyjádření některých levicových politiků, kteří obviňovali katolickou církev z kolaborace s nacisty.

Miroslav Kalousek v pořadu Partie na Primě

Kalouskovu publikaci pokřtil náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Šéfa TOP 09 vedly k vydání knihy výroky některých levicových poslanců, kteří tvrdili, že klérus za druhé světové války kolaboroval s nacismem. Kalousek a skupina dobrovolníků tak začala se shromažďováním jmen katolických kněžích, které nacistický režim mučil a nebo zavraždil. 

Seznam momentálně sestává ze 471 jmen, další jména přibudou. Jména jsou pravidelně čtena při příležitosti oslav svátku svatého Václava 28. září. 

„Je to vůbec první publikace o roli kněžích ve 2. světové válce. Dovoluji si ji vydat jako malou splátku velkému hrdinství těch, kteří sloužili lidem a jejich touze po svobodě,“ řekl Miroslav Kalousek.

Na rozdíl od knihy Andreje Babiše "O čem sním když náhodou spím" a "Na život!" Pavla Bělobrádka by nemělo jít o předvolební publikaci. 

„Je to pouze velmi skromný výtisk. Chci ho ale darem zaslat každému knězi v naší zemi, aby z něj mohl čerpat a dle vlastního uvážení zveřejňovat důležitá fakta. Podaří-li se mi získat další peníze, zajistím vydání knihy doplněné o fotografické materiály i pro distribuční síť,“ dodal Miroslav Kalousek.

Kniha se skládá ze dvou částí, V té první je hlavním tématem právě seznam jmen kněžích, kteří trpěli pod nadvládou nacistů, ve druhé je překlad knihy Donalda Crosbyho "Role katolických kaplanů v době 2. světové války", která přibližuje životy katolických duchovních v armádě spojenců. 

Kalousek knihu odprezentoval ku příležitosti každoročních "Dnů lidí dobré vůle" na Velehradě. "Chci tím přispět ke splacení velkého dluhu, který máme vůči hrdinům, kteří sloužili lidem a jejich touze po svobodě," uvedl Kalousek na svém facebookovém účtu. 

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje