Černý kůň prezidentské volby Horáček nabírá drajv, Drahoš možná ostrouhá

KOMENTÁŘ MH - Mluvčí současné hlavy státu měl možná pravdu. „Skutečným soupeřem je Michal Horáček. Kampani Jiřího Drahoše dochází dech,“ sdělil nedávno pro EuroZprávy Jiří Ovčáček. Může být prorokem vítězství Horáčka?

Skladatel a textař Michal Horáček
doporučujeme

Byl první, kdo oficiálně oznámil kandidaturu. Michal Horáček se tak dostal do zdánlivě nevýhodné pozice, z časového hlediska povede nejdelší kampaň ze všech kandidátů na prezidenta. Ve svém prvním lehce strojeném projevu v pražské čističce odpadních vod představil svůj program a tým, vše působilo jako až křečovitě perfektní. Horáček byl v prvních projevech opatrný, hlavním mottem jeho kampaně bylo heslo, že máme na víc.

Po několika měsících oznámil svou kandidaturu akademik Jiří Drahoš. Horáček ustoupil do pozadí, jeho šance se začaly zmenšovat. V jednom z posledních průzkumů spadl na třetí místo, Jiří Drahoš se ocitl téměř na stupínku vítězném, ve druhém kole by prý porazil Miloše Zemana. Z tria Zeman-Horáček-Drahoš dopadl nejhůř textař Horáček.

Horáček jako zkušený sázkař ví, co to znamená. Prvotní favorit málokdy skutečně zvítězí. Nejprve působil jako jasný favorit Miloš Zeman, nyní ho dotáhnul právě Drahoš. Vzpomeňme si ale na poslední prezidentskou volbu. Zcela jasný favorit Jan Fischer skončil až třetí, sám byl neúspěchem překvapen. A co třeba Hillary Clintonová ve Spojených státech? Stejný osud může potkat i Drahoše. Ptáte se proč?

Drahošovi už vyjádřilo tichou podporu několik politických stran. A jak známo, v české kotlině lidé příliš nefandí politickým stranám a těžko dají na jejich radu. Naopak může být stranická podpora pověstným polibkem smrti. Horáčka zatím z politické arény nepodpořil nikdo. Drahoš nemá program, nikdo pořádně neví, co si myslí. Navíc jako vážený akademik nepůsobí příliš „lidově“, ani ne moc charismaticky, to zlomilo vaz Fischerovi po jeho účasti v televizních debatách. Charisma a pevné postoje přitom Češi milují. Zemanovo rázné vystupování, Klausovy ostré výroky, Babišovo charisma, to je to, co láká. Zatím se zdá, že všechny tyto aspekty Drahoš postrádá.

Toho se dovtípil právě Horáček. V posledních vystoupeních přitvrdil v rétorice, stává se autentičtějším. Už není tím opatrným perfekcionistou z pražské čističky. Už stihl zkritizovat Zemana i Drahoše. Na Hrad poslal ostrý dopis, který odsuzuje současnou hlavu státu, o Drahošovi v podstatě řekl, že je neslaný nemastný. Zároveň na svou stranu může přitáhnout i některé Zemanovi voliče. Časový náskok, který v kampani měl, obratně využil. Denně stíhá projet až čtyři česká města, zaměřuje se na mladé i na staré, na chudé i bohaté. Momentálně má zdaleka největší počet potřebných podpisů lidí ke své kandidatuře. Objevil se dokonce i na TV Barrandov, kde má svůj předvolební pořad Miloš Zeman. Televize, která je Zemanovi a jeho pročínským postojům ze zištných důvodů nakloněná, Horáčka pustila do kontroverzního pořadu „Můžu dál?“ Aleše Cibulky, jehož hostem byl třeba známý Zemanův podporovatel František Ringo Čech. Horáček tam přitom byl prezentován ve velmi pozitivním světle.

Systematické budování si podpory na českém venkově a ve městech, zároveň pozice toho, kdo „nejspíš nevyhraje“ může Horáčkovi hrát do karet. Ostřejší tón taktéž, přijdou totiž televizní debaty prezidentských kandidátů. Výhodu mu zajišťuje i pomalu se tvořící základna příznivců Drahoše – ta může být považována některými lidmi za tu zlou „pražsko-kavárenskou“, „sluníčkářskou“ a kdo ví co ještě. Pokud se tak náhle neobjeví nějaký spasitel z hnutí ANO v podobě Martina Stropnického nebo Andreje číslo dvě, možná si budete moci vsadit na to, že státní vyznamenání v roce 2018 bude udělovat Michal Horáček. Velkou neznámou může být ale i Zeman, záleží, jak zužitkuje říjnové sněmovní volby, bude to pro něj perfektní příležitost se zviditelnit. Otázkou je, zda pozitivně, či negativně. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama