Češi jsou přísní. Nejlepší známkou je trojka pro ANO a Zemana

Praha - V červnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) známkovali občané České republiky činnost politických stran a institucí. Použita byla školní klasifikace, kde nejlepší známkou je jednička, nejhorší pětka. Relativně nejlépe dopadlo hnutí ANO a prezident s průměrným hodnocením lehce nad známkou 3.

Česká republika
doporučujeme

Žádný zkoumaný subjekt z průzkumu nevyšel lépe než s průměrnou trojkou.  Nejlépe dopadlo hnutí ANO s průměrným hodnocením 3,01 a prezident (3,08), nejhůř naopak skončila TOP 09 (3,85) a předseda vlády (3,86).

Zhruba na půl cesty mezi trojkou a čtyřkou se pohybují KDU-ČSL (3,44), předseda Senátu (3,47) a předseda Poslanecké sněmovny (3,50). U hnutí Svoboda a přímá demokracie (3,50) bylo nejčastější odpovědí "nevím", na hodnocení 3,53 dosáhla KSČM, i když nejčastěji volenou známkou u ní byla pětka.

Blíže čtyřce se s přibližně vyrovnanými podíly známek tři a čtyři pohybují vláda (3,57), ČSSD (3,58), Senát (3,60) a Poslanecká sněmovna (3,65). V případě ODS (3,67) byla nejčastěji udělovanou známkou čtyřka. Úsvit (3,76) obdržel od dotázaných občanů vyrovnaný podíl čtyřek a pětek, u TOP 09 (3,85) a předsedy vlády (3,86) již převládaly nedostatečné.

Od posledního srovnatelného průzkumu v červnu 2016 se zlepšilo pouze hodnocení ODS o 0,14. Podobné známky jako v předchozím roce mají ANO, KDU-ČSL, KSČM a TOP 09. Další instituce a jejich představitelé si pohoršili.

Lidé označující svoji životní jako dobrou příznivěji hodnotili ODS a TOP 09, kritičtěji naopak vnímali KSČM. U respondentů vnímajících životní úroveň své domácnosti jako špatnou se naopak častěji objevovalo příznivé hodnocení v případě KSČM a kritičtěji se vyjadřovali ke KDU-ČSL, ODS, TOP 09, k oběma komorám parlamentu i jejím předsedům a rovněž k předsedovi vlády, uvedl soc.cas.cz.

S rostoucím věkem se zlepšuje hodnocení ANO, KDU- ČSL, KSČM a prezidenta, naopak určité zhoršování lze zaznamenat u hodnocení ODS či TOP 09. Se zvyšujícím se stupněm nejvyššího dokončeného vzdělání se zhoršuje hodnocení KSČM či prezidenta, naopak zlepšení se objevuje v případě hodnocení ODS, TOP 09, Poslanecké sněmovny a Senátu i jejich předsedů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama