Většina stran chce po volbách změnit systém investičních pobídek

Praha - Většina politických stran počítá ve svých volebních programech před parlamentními volbami se změnou systému investičních pobídek.

39. sjezd ČSSD

 Ty by místo velkým "montovnám" měly jít menším inovativním firmám a společnostem, které vytváří vyšší přidanou hodnotu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi stranami, které mají podle průzkumů šanci dostat se do Sněmovny.

Lidovci chtějí přesměrovat poskytované velké investiční pobídky ve prospěch malého a středního podnikání. Mělo by jít o firmy, které působí napříč regiony, jsou významnými zaměstnavateli a mají stabilizační funkci v hospodářství.

"Podle nás by se vláda neměla soustředit jen na investiční pobídky pro velké, zahraniční firmy, ale měla by pomáhat především místním firmám a podnikatelům. Končící vláda ale bohužel podporovala hlavně velké a decimovala malé. To chceme změnit," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle ČSSD systém, který dobře sloužil v devadesátých letech, dnes již neplní kýžený efekt. Působí spíše jako jakýsi urychlovač návratnosti investice podnikům, které by díky konkurenčnímu boji i bez pobídkového impulsu stejně investovaly. Změna by měla spočívat v navázání vstupní podmínky pro poskytnutí pobídky na stanovenou minimální výši vyplacených mezd zaměstnanců. "Pokud by měl investor zájem získat pro svou investici od státu pobídku, musí se zavázat, že mzda, kterou bude v podniku vyplácet zaměstnancům, neklesne pod určenou úroveň. Hranice může být například odvozena od průměrné mzdy v kraji, či v daném odvětví. To by mělo přispět v omezení podpory investic levné práce a pomoci v našem odrazu od zemí s nejnižší cenou práce v EU," uvádí na webu ČSSD ekonomický expert strany Michal Pícl.

Podle TOP 09 musí systém investičních pobídek sledovat vysokou přidanou hodnotu lidské práce a nové technologie, včetně vývoje a know-how. "Dosavadní hlavní kritérium, počet pracovních míst, je z hlediska budoucí konkurenceschopnosti kritérium marginální," dodal mluvčí strany Jakub Hnát.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje