STAN už nechce ztrácet identitu pod cizí značkou, říká Gazdík

Praha - Předseda hnutí Petr Gazdík dnes na tiskové konferenci uvedl, že celostátní vedení hnutí odmítlo nabízená místa na kandidátkách KDU-ČSL kvůli své identitě. Hnutí STAN změní koaliční smlouvu, kterou před několika měsíci uzavřelo s lidovci, na volnější dohodu o spolupráci ve čtvrtek.

Gazdík, Petr

Šéf STAN po společné sněmovní zkušenosti s TOP 09 už STAN nechce, aby značka hnutí zanikala. Pro samostatnou cestu k volbám dnes až na jeden hlas, který se zdržel, hlasovali všichni členové širšího vedení hnutí. 

STAN bude kandidovat ve všech krajích. "Je před námi tříměsíční volební kampaň, kdy se naší odvahou budeme snažit vzbudit emoci. Výsledky českých voleb nemusí být na základě průzkumů veřejného mínění," uvedl Gazdík k dalším plánům. První místopředseda Vít Rakušan doplnil, že STAN půjde do voleb s deseti regionálními uskupeními, která Starosty podporovala i v koaličním projektu. 

STAN reaguje na rozhodnutí lidovců z minulého týdne změnit formu spolupráce. Starostové podle Rakušana společnému projektu s lidovci věřili. "Situace, jak se vyvíjela od minulého týdne, není úplně udržitelná a není přijatelná pro drtivou většinu naší členské základny," uvedl.

KDU-ČSL chrtěla, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslali Starostové své zástupce na lidovecké kandidátky. Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent při zachování společného programu obou uskupení i podoby kandidátních listin, na kterých měli Starostové lídry v šesti krajích a druhá místa v osmi krajích.

STAN tedy půjde do voleb samostatně. "Jsme připraveni na samostatný postup a odmítáme být součástí byznysu s průzkumy veřejného mínění, tak abychom byli osočování, že naše hlasy propadnou a že tím hazardujeme s hlasy voličů a přispíváme k vítězství třeba Andreje Babiše," uvedl Gazdík. 

Podle Gazdíka je hlavním důvodem odmítavého postoje STAN k nabídce KDU-ČSL vytváření identity. "Mnoho voličů vlastně dnes neví, že jsou to Starostové a nezávislí, protože my jsme po sedm let byli poslanci TOP 09 a lidé si s námi některé úspěchy, které jsme tady ve Sněmovně prosadili, prostě nespojují. Naše členská základna ani kolegové další starostové ani naše podporující regionální hnutí nejsou připraveni podpořit čistou kandidátku KDU-ČSL, abychom se stali poslanci KDU-ČSL, a tím upřeli vlastní identitu a dále se v průzkumech i veřejném prostoru objevovali minimálně," uvedl.

Hnutí má podle Gazdíka ve volbách šanci uspět, jenom k tomu musí mít odvahu. Do poloviny srpna musí hnutí stejně jako ostatní kandidáti do voleb odevzdat kandidátní listiny. Podle vedení hnutí je to krátký, nicméně splnitelný termín. Do voleb hodlá vložit 26 milionů, které mělo připraveno pro kampaň v koalici. 

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 09:46 Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Související:

Právě se děje