ANO nejde porazit. V sestavování vlády může hrát roli Zeman, věří politolog

ROZHOVOR - Politolog Ladislav Mrklas je přesvědčený, že pozice hnutí ANO jakožto vítěze voleb je neotřesitelná. Kdo však bude vládnout, není možné odhadnout a roli může hrát i prezident Zeman. O důvěryhodnosti předvolebních průzkumů, volební účasti i šancích SPD Tomia Okamury hovořil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz

Prezident Zeman může hrát důležitou roli

Ladislav Mrklas je politolog a prorektor na vysoké škole CEVRO Institut. Vystudoval politologii na Univerzitě Karlově. Jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing. Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října 2017.

img-responsive

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D. | foto: CEVRO Institut

Dá se věřit volebním průzkumům?

Volební průzkumy v ČR jsou obdobně jako i jinde ve světě terčem různých kritik. Základní trendy však odráží celkem solidně. Klíčová je otázka volební účasti. Tu ovlivní termín voleb a také fakt, že hnutí ANO má poměrně velký náskok.. To může ukolébat buď jeho voliče a řada z nich nepřijde a nebo to může ukolébat i voliče konkurence, který si řekne, že to stejně nemá smysl. Nebo se naopak může podařit stranám, které brojí proti Babišovi, mobilizace a potom ta volební účast může být mnohem vyšší.

Na výsledky průzkumů nedávno sváděli rozpad koalice se STAN lidovci. Ovlivňují skutečně průzkumy rozhodování voličů?

Určitě ho svým způsobem ovlivňují, nicméně ty směry ovlivňování mohou být různé. Může to být prvek demotivující, ale i pozitivní k zvýšení účasti. Není možné rozpad svádět jen na průzkumy, ty pouze akcelerovaly jakési pnutí, které v té koalici bylo od samého počátku a to zejména ze strany Starostů, kteří nebyli jednotní, zda jít s lidovci nebo ne.

Andreji Babišovi je přisuzováno hodně hlasů, ale nikdo s ním nechce do koalice. Je pravděpodobné nějaké duhové spojení ostatních stran proti němu?

Taková možnost existuje vždycky, ale myslím, že by se všechny strany velmi rozmýšlely. Předpokladem pro obhájení takového spojenectví by muselo být nějaké další prokázaní toho, že Andrej Babiš či jeho aktivity jsou skutečnou hrozbou pro českou demokracii. A především by o tom museli přesvědčit veřejnost. K tomu by vedla jedině dlouhodobá spolupráce, tedy musela by to být vláda, která by měla perspektivu vydržet po celé volební období. Pokud by se například po roce rozpadla, absolutní většina by spadla Andreji Babišovi přímo do klína.

Máme asi tři měsíce do voleb, ale kampaň zatím není moc intenzivní. Na co strany čekají?

Důvodů je vícero. Jsou prázdniny a v tu chvíli je pozornost většiny lidí upřená někam úplně jinam. Důležitý je i finanční limit na kampaň, strany se nechtějí příliš vyčerpávat investováním před prázdninami, přes léto na to lidé zapomenou a kampaň začne nanovo. Kasa některých stran navíc není úplně plná, to je třetí podstatný důvod.

Kdy se to tedy skutečně rozjede?

Tak od druhé poloviny srpna. Lidé se začnou vracet z dovolených a s tím se vrátí i větší zájem o veřejné věci. Uvidíme poměrně masivní kampaň. To lze pozorovat i na tom, že se pomalu přestávají prodávat bilboardy, protože na září a říjen už jsou dávno vyprodané.

Čekáte vyšší volební účast než v posledních letech?

Nečekám. Volební účast se zvyšuje v okamžiku, kdy se podaří k volbám dostat nějakou skupinu, která volit nechodí – to bylo třeba v roce 2010, kdy se zejména TOP09 podařilo dostat k volbám větší množství mladých lidí. Případně za situace, kdy je společnost opravdu něčím velmi znepokojená. A taková situace tu teď podle mě není. Česká republika je politicky i bezpečnostně stabilní, daří se ekonomice.

Nemůže být tím hybatelem migrační krize, kterou část společnosti vnímá jako zásadní problém?

Může dojít k tomu, že v následujících dvou měsících bude akcelerovat počet útoků a přiblíží se našim hranicím. Budou třeba v Rakousku, Německu nebo nedej bože dokonce v České republice. To by dopad mělo. Ale pokud bude situace pokračovat jako doposud, tak si myslím, že to téma trochu vychládá.

Jaké dáváte šance potencionálním nováčkům parlamentu – SPD a Pirátům?

SPD není žádným nováčkem. Je to formace úzce svázaná s Tomiem Okamurou, podobně jako byl Úsvit. Je to jen jiná podoba kandidatury Tomia Okamury a jeho přívrženců. Pirátům moc nevěřím, že by tu měli tolik voličů. Stále se nevyjádřili k některým důležitým tématům a řekl bych, že trochu poztráceli náboj z doby vzniku. Nikdy nebyli v parlamentu, ale už se o nich dlouho ví, vládnou v několika velkých městech. Budou blízko, klidně i 4%, ale ta hranice pro vstup do sněmovny pro ně bude příliš vysoko.

Jak hodnotíte tah ČSSD, která jako volebního lídra postavila Lubomíra Zaorálka?

Každá personální změna učiněná ještě v rozumný čas má určitě smysl. Na české politické scéně jsme v posledních deseti letech takových změn viděli několik a je to běžné i v zahraničí. Jde však spíše takové zatažení za záchranou brzdu v poslední chvíli. Nedá se očekávat vítězství sociálních demokratů v čele s panem Zaorálkem, spíše to bude zmírňování porážky.

Lze očekávat, že Miloš Zeman bude hrát výraznou roli v sestavování vlády?

Velmi záleží na výsledku voleb a prostoru, který se tím pro prezidenta Zemana otevře. Výsledky mohou být jednoznačné a i kdyby chtěl, tak prostor nedostane. Naopak může to může být jakýsi pat či mnoho variant a Miloš Zeman se může stát moderátorem nebo dokonce přímo hybatelem povolebního vyjednávání.

Existuje podle vás nějaký „mocenský pakt“ Babiš – Zeman, o kterém se občas hovoří, nebo je to nesmysl?

Skutečně se poměrně výrazně sblížil elektorát Miloše Zemana a Andreje Babiše. Je to posunem ANO doleva oproti vystupování v minulých volbách a naopak posunem prezidenta do středu. Začala se překrývat řada témat, zejména v „boji lidu proti elitám“. Je tam i průsečík v mocensko-zájmovém zázemí. Asi to není „pakt“ ve smyslu, že by si oba politici někde sedli, podali ruce a řekli si, že přátelé na věčné časy. Je to spíše manželství z rozumu a logiky věci.

Co bude klíčovým tématem letošních voleb?

Zřejmě žádné velké téma mít nebudou. Bude to otázka drobných posunů v preferencích, které buď otevřou nebo neotevřou koaliční varianty, o kterých zatím nevíme.

A jak tedy podle vás volby dopadnou?

Je téměř jisté, že volby vyhraje ANO Andreje Babiše. Je velice pravděpodobné, že druhá bude sociální demokracie. Pořadí dalších stran se může měnit, ale neočekávám, že by ta procenta skákala oproti současným preferencím nějak významně. Říká se, že český volič vždy něčím překvapí. Já vsázím na to, že letos překvapí tím, že poprvé nepřekvapí.

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Související:

Právě se děje