KDU-ČSL se podělala, napsal Schwarzenberg. Bojí se vlivu průzkumů na volby

Praha - Čestný předseda TOP 09 se peprně vyjádřil k ukončení spolupráce mezi KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka. Karel Schwarzenberg na svůj facebook napsal, že se lidovecká strana "podělala z průzkumů veřejného mínění".

Karel Schwarzenberg
doporučujeme

"Petr Gazdík oznámil, že se Starostové a nezávislí valnou většinou rozhodli nekandidovat na kandidátkách Strany lidové poté, co byla zrušena jejich předvolební koalice. Je to celkem srozumitelné. Když někdo zruší zásnuby těsně před svatbou, tak nestojí za to investovat do společné domácnosti. Je to nicméně i v lecčems poučné," napsal čestný předseda "topky" Karel Schwarzenberg na svůj facebookový účet.

Reagoval tak na rozpad volební koalice lidovců a STANU, která by v případě spolupráce musela v říjnových volbách získat alespoň 10 procent voličských hlasů. KDU-ČSL se nakonec usnesla na tom, že Starostům nabídne "pouhá" místa na kandidátkách. Subjektu by v takovém případě stačilo jenom 5 procent pro vstup do Sněmovny. 

"Celkově je to ale smutný případ, neboť KDU-ČSL, tato k českým politickým dějinám tradičně patřící strana, se s prominutím podělala z průzkumů veřejného mínění. Ne z výsledku voleb, nýbrž z průzkumů. Nikdo z nás ale neví, do jaké míry jsou tyto průzkumy pravdivé. Je mnoho indicií, že jsou z různých důvodů a různými subjekty velmi ovlivněny. Tím ale tyto průzkumy mění politickou scénu těsně před volbami," domnívá se Schwarzenberg.

Obává se jejich vlivu, podle jeho slov ale nemáme žádné důkazy, že jsou jejich prognózy pravdivé. "Dostáváme se v české politice do nebezpečné situace, kdy průzkum veřejného mínění platí více než dané slovo," vyjadřuje svůj strach.

Právě TOP 09 s hnutím STAN dlouhodobě spolupracovala, na spolupráci v letošních volbách už se subjekty nedohodly, jelikož Starostové se chtěli více emancipovat. "Tudíž se s námi rozešli a pokusili se najít novou cestu s KDU-ČSL. Zpětně můžeme konstatovat, že ano, je možné, že jsme vůči nim vystupovali příliš tvrdě, ale drželi jsme slovo, co jsme slíbili, jsme taky dodrželi. A i když to samozřejmě bylo někdy těžké, nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom nechali Starosty na holičkách," uzavírá svou úvahu Schwarzenberg. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama