Volby by drtivě ovládlo Babišovo ANO. Koalice lidovců a STAN by před rozpadem získala 9,5 procent

Praha - Sněmovní volby by v červenci vyhrálo podle volebního modelu agentury Median hnutí ANO s náskokem před druhou KSČM a třetí ČSSD. Koalice KDU-ČSL a STAN, jež se za krátký čas po svém vzniku rozpadla, by zůstala těsně pod desetiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny.

Předčasné volby do Sněmovny 2013
doporučujeme

Koalici lidovců a hnutí Starostové a nezávislí by v červenci volilo 9,5 procenta voličů, meziměsíčně o půl procentního bodu víc. Kvůli statistické chybě a velké míře váhání voličů podle autorů průzkumu nelze říci, zda by hranici pro vstup do dolní komory překonala.

Vítězné ANO by podle modelu agentury Median setrvalo na 27,5 procenta hlasů. KSČM by si pohoršila o procentní bod, získala by 14,5 procenta. Sociální demokraté by zůstali na 14 procentech hlasů.

"Podpora ANO a ČSSD v posledním měsíci stagnuje, což odpovídá absenci větších politických kauz a uklidnění politické situace po vládní krizi," uvedla agentura. Změna lídra ČSSD z Bohuslava Sobotky na Lubomíra Zaorálka zatím podle autorů průzkumu přinesla pouze stabilizaci podpory, její vliv se může podle nich ukázat až v předvolebních měsících. Hranici potenciálu ANO vidí agentura na 34 procentech, pokud by ale hnutí volili jen přesvědčení, dostalo by 20 procent.

Pokračuje podle Median sílící podpora ODS, dostala by o procentní bod víc než v předchozím měsíci, a to 11 procent. Agentura podotkla, že jde dosud o nejlepší výsledek v jejím modelu. TOP 09 by volilo v červenci 7,5 procenta obyvatel, tedy stejný podíl jako v červnu.

Vedle ODS posílilo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které by v červenci získalo 5,5 procenta a poprvé by podle volebního modelu Median překročilo pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Meziměsíčně si hnutí polepšilo o procentní bod. Podle agentury se však může jednat o náhodný výkyv, ačkoli hnutí má podle ní volební potenciál okolo devíti procent.

Před branami Sněmovny by zůstali Piráti se čtyřmi procenty hlasů, a také Zelení a Svobodní, které by volilo po dvou procentech obyvatel. Agentura upozornila, že jejich potenciál může být i víc než pětiprocentní.

K volebním urnám by přišlo podle průzkumu 59 procent voličů. Jen 39 procent pravděpodobných voličů je rozhodnuto o volené straně i účasti, upozornil Median. Podpora stran se tak v dalších týdnech může podle agentury silně měnit.

Volební model vychází z průzkumu, který agentura provedla mezi 26. červnem a 24. červencem mezi tisícovkou lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama