Nápady a neotřelost: Dostane Piráty do Sněmovny jejich kampaň?

Praha - Česká pirátská strana doufá v dvojciferný výsledek ve volbách, pomoci by jim měla předvolební kampaň, která už se pozvolna rozběhla. Jaké jsou její silné a slabé stránky? A jak působí jejich kampaň na vás?

Česká pirátská strana

Předseda Pirátů Ivan Bartoš je optimista a věří, že jeho strana se poprvé dostane do Sněmovny. Možná se mu to podaří, do voleb zbývají tři měsíce. Strana zvolila na české poměry vcelku originální kampaň. 

Minulý týden Piráti zveřejnili neotřelé video, které má upozorňovat na jednu z programových priorit strany, a to zahlcenost českých úřadů a přebujelost administrativy a byrokracie, která ztěžuje občanům Česka život. Ve videu vystupuje pražský zastupitel Jakub Michálek a předseda Ivan Bartoš zpívá "Pirátskou baladu o úřadech". Ať už si o písni myslíme co chceme, jistě jde o inovativní a zajímavý přístup k tomu, jak by měla strana prezentovat své programové priority. Strana tak částečně bojuje s neochotou lidí číst si programy politických stran v "papírové" podobě. 

Česká pirátská strana odstartovala netypicky už samotnou svou kampaň. S heslem "Černé na bílem" symbolicky vypluli na lodi na Vltavě. Doplout by chtěli přímo do poslaneckých lavic. 

Ivan Bartoš se soustředí na propagaci Pirátů i mezi lidmi. Připojil se tak k řadě "mainstreamových" politiků, kteří chodí "mezi obyčejné lidi". Mistrem je v tom šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Bartoš na těchto výjezdech působí mnohem autentičtěji, než například Ostravan Lubomír Zaorálek na festivalu Colours of Ostrava. Bartoš na začátku července navštívil karlovarský filmový festival, první srpnový víkend ho čeká túra po Zlínském kraji. Na Piráty budete moci narazit ve Zlíně, Uherském Hradišti a v Otrokovicích.

img-responsive

Ivan Bartoš v ulicích Karlových Varů | foto: Facebook

V Otrokovicích se strana zúčastní "Pirátského tenisového turnaje amatérských dvojic", v Uherském Hradišti navštíví Letní filmovou školu. Strana by chtěla distribuovat své Pirátské listy. Nejde o žádnou předvolební knížku, jako má Andrej Babiš nebo Pavel Bělobrádek. Piráti mají i speciální server Pirátské listy, kde přehledně představují a komentují své programové priority.

img-responsive

Pirátské listy | foto: Facebook

Piráti jsou aktivní i na sociálních sítích. Hnutí ANO se často připisuje k dobru vysoce profesionalizovaná volební kampaň. Ač mají Piráti jakožto mimoparlamentní uskupení bez milionáře menší finance na vedení kampaně, ocenit lze jejich originalitu. Nekopírují žádnou politickou stranu, přicházejí s vlastními nápady a ty působí pozitivně. Strana si je jistě vědoma toho, že nikdy nemůže oslovit všechny generace masově, zejména ne starší generaci. V dosavadní kampani možná i proto dává důraz na témata, která nejsou tak úzce zaměřená, což se týká i výše zmíněné byrokracie na úřadech. 

Co Pirátům vyčíst? Kromě Ivana Bartoše a zastupitele Michálka ostatní členové strany nejsou moc vidět. Chtělo by to přijít s výraznější osobností nebo s lepší propagací svých kandidátů. Zmatečná je i jejich prezentace na sociální síti Facebook, kde vás může zmást stránka Piráti.CZ a oficiální stránka Česká pirátská strana. 

Česká pirátská strana se dlouhodobě pohybuje kolem hranice 5 procent v průzkumech veřejného mínění. Poslední průzkum společnosti SANEP dává Pirátům volební potenciál 5,9 procenta. Voličů, kteří se už rozhodli, že dají svůj lístek Pirátům, je 2,5 procenta. 

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Související:

Právě se děje