Kvůli migrantům mu nadávali do vlastizrádců, Telička přitom o sankcích nikdy nehlasoval

Praha/Brusel - Europoslanec Pavel Telička (ANO) vyvrací dezinformaci, že by hlasoval pro uvalení sankcí proti České republice ve věci odmítání unijních kvót. Za jednoho z viníků šíření této informace označil kolegu Petra Macha (Svobodní). Telička je prý proti přerozdělovacím kvótám na uprchlíky a hlasoval proti.

Hnutí ANO v Brně: Pavel Tělička
doporučujeme

Europoslanec Pavel Telička zvolený za hnutí ANO na svém webu odmítá nařčení z toho, že by měl být vlastizrádcem. Na sociálních sítích totiž čelil útokům kvůli údajnému souhlasu s tím, že by měly na Česko být uvaleny sankce za odmítání uprchlických kvót. 

"Spolu s dalšími jedenácti českými poslanci Evropského parlamentu jsem byl nařčen z toho, že jsem hlasoval pro uvalení sankcí na Českou republiku kvůli nepřijímání migrantů. Přitom se tyto informace vůbec nezakládají na pravdě. Rozhodování o sankcích pro členské státy Evropské unie totiž nepatří do kompetence Evropského parlamentu, nýbrž Evropské komise," vysvětluje Telička.

K údajnému odhlasování sankcí mělo dojít 18. května, kdy probíhalo hlasování k situaci ve válkou zmítané Sýrii a také hlasování o uprchlické krizi. "Ten den proběhla dvě hlasování, která se vztahovala k válečnému konfliktu v Sýrii a k uprchlické krizi. První, které je pravděpodobně důvodem zpráv, řešilo návrh na zajištění funkčnosti postupu přerozdělování migrantů z Řecka a Itálie. Přestože rezoluce Evropského parlamentu vyzývá členské státy, aby začaly akceptovat své relokační závazky, o udělování sankcí konkrétním zemím se v ní nehovoří," píše Telička. 

Rezoluce nicméně obsahovala klauzuli, kde Parlament vítá oznámení Komise o tom, že pokud by státy nezvýšily počet přemístěných osob, nebude váhat s uplatněním svých pravomocí, které plynou ze smluv o EU.

"Jelikož ale od začátku nejsem příznivcem přerozdělovacích kvót, hlasoval jsem proti předkládanému návrhu stejně tak, jako většina ostatních “vlastizrádců” na seznamu," upřesňuje. 

"Pro jsem však hlasoval v případě Strategie Evropské unie pro Sýrii, která se projednávala v ten samý den. Rezoluce Evropského parlamentu shrnovala syrskou humanitární krizi a přinášela možnosti, jak současnou situaci řešit. Samozřejmě že se opět dotkla i lidí, kteří z válečné zóny utíkají do zemí sousedních či do Evropy. Opět se zde však nemluvilo o žádných sankcích pro Českou republik," uvádí.  

Telička tak dokládá, že 18. května se o žádných sankcích vůči České republice nehovořilo a ani nehlasovalo. I tak Telička musel čelit útokům, které byly v některých případech velmi sprosté. "Při pátrání jsem narazil na blog europoslance Petra Macha (Svobodní). V jednom ze článků obě hlasování z nejasného důvodu propojuje a fakta zcela překrucuje. Rád bych věřil, že je to zapříčiněno spíše nedostatečnými stylistickými schopnostmi  a  slabší orientací v problematice než úmyslem dezinformovat veřejnost," doufá Telička. 

Svou "kauzu" zasazuje do širšího rámce problematiky dezinformací a "fake news", které vnímá jako problém, který se už dlouhodobě řeší i na půdě EU. Europoslanec apeluje na lidi, aby si informace ověřili z více zdrojů, posloužit jim k tomu mohou prý různé programy, které se na vyvracení nepravdivých informací zaměřují.

"Podívejte se, kteří čeští poslanci hlasovali pro to, aby EU uvalila na Českou republiku sankce za nepřijímání migrantů..." napsal europoslanec Petr Mach na svůj facebook s přiloženým odkazem na svůj článek na blogu 20. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama