Češi v Bílém domě: Miláčkem amerických prezidentů byl Havel, Zeman a Klaus neuspěli

Prezident Miloš Zeman se během svého výkonu funkce hlavy státu sice do Spojených států podívat už několikrát, do Bílého domu na setkání se prezidentem však zatím nezavítal. Donald Trump ho sice oficiálně pozval, plánovaná schůzky ale nakonec byla odložena na neurčito. V případě prvního prezidenta České republiky Václava Havla ale lze mluvit o opaku, a své návštěvy Bílého domu má za sebou i jeho nástupce Václav Klaus.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Václav Havel, 1. prezident ČR
doporučujeme

Václav Havel byl první český a poslední československý prezidentský prezident, který v USA pobýval mnohokrát, a to jak na státních či pracovních návštěvách, tak soukromě. Na státní návštěvě byl Havel v USA už jako hlava Československa, a to v únoru 1990 a v říjnu 1991.

Při obou příležitostech se Václav Havel setkal v Bílém domě s tehdejším americkým prezidentem Georgem Bushem, při druhé z návštěv pak uspořádal Bush na počest československého prezidenta ve svém sídle slavnostní večeři.

Jako český prezident byl Havel na nejvyšší úrovní přijat v Bílém domě v září 1998 za úřadování Billa Clintona. Také Clinton, v jehož vládní sestavě vedla ministerstvo zahraničí česká rodačka Madeleine Albrightová, pro Havla uspořádal slavnostní večeři v Bílém domě.

S prezidentem Clintonem se Václav Havel několikrát setkal v USA i soukromě. Do sídla americké hlavy státu pozval Havla v září 2002 také prezident George Bush mladší, v tomto případě se jednalo o pracovní návštěvu.

Václav Klaus už tolik pocty nezažil. Druhý český prezident během deseti let ve funkci pobýval ve Spojených státech opakovaně, nikdy se však nejednalo o oficiální státní návštěvu.

V březnu 2005, když v USA představoval svou knihu o vývoji České republiky od pádu komunismu v roce 1989, se Klaus v Bílém domě setkal s prezidentem Georgem Bushem na zhruba půlhodinové schůzce. Bylo to jeho jediné setkání na podobné úrovni s americkým prezidentem, s Barackem Obamou se v jeho sídle nesešel.

Do Bílého domu pak Václava Klause pozvali častěji, jednal tam ovšem s viceprezidenty. Poprvé v listopadu 2003 s Richardem Cheneyem, se zástupcem George Bushe mladšího se setkal na stejném místě také při návštěvách USA v září 2005 a poté v březnu 2007 či květnu 2008, kdy se jednalo o možném umístění radaru americké protiraketové obrany v ČR.

Naposledy se Klaus v roli hlavy státu do Bílého domu podíval v listopadu 2009, kdy jednal se zástupcem Baracka Obamy, viceprezidentem Joem Bidenem.

Miloš Zeman jakožto současná hlava státu pobýval v USA od svého zvolení třikrát, jednalo se ovšem o pracovní cesty a do Bílého domu pozván nebyl. Poprvé byl Zeman ve Spojených státech v březnu 2015, kdy vystoupil jako řečník na konferenci AIPAC (Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti), hlavní proizraelské lobby v USA. Dvakrát, v září 2015 a letos, pak vedl českou delegaci na zasedání Valného shromáždění OSN, kdy se krátce setkal s Barackem Obamou.

V Bílém domě pak současného českého prezidenta, který tehdy ovšem působil v roli předsedy vlády, krátce přijal v listopadu 2001 George Bush mladší. V době krátce po teroristických útocích na Spojené státy americký prezident ocenil informace od českých tajných služeb, týkající se údajné schůzky teroristy Muhammada Atty s iráckým diplomatem v Praze (americká komise pro vyšetření teroristického útoku z 11. září ale později uvedla, že se taková schůzka nikdy neuskutečnila).

V prosinci loňského roku Donald Trump pozval Zemana k návštěvě Bílého domu, ke schůzce ale zatím nedošlo. Prezident šéfa Bílého domu nenavštívil v původně plánovaném termínu, protože schůzku odsunulo řešení severokorejské krize. Kdy a jestli vůbec se tak Zeman do Bílého domu podívá je proto nezodpovězenou otázkou.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šašek Hašek, šašek Babiš. Kalousek se naštval kvůli zdanění restitucí,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Poslanci definitivně přehlasovali Senát a rozhodli, že církve mají od příštího roku platit daň z…

loading...

Zastupitelé Prahy 4 svrhli vedení, novou starostkou je Michalcová

24.04.2019 22:56 Praha 4 má ode dneška nové vedení, opozice si s koalicí vyměnily role. Zastupitelé nakonec odvolali…

Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se…

24.04.2019 18:45 Aktualizováno Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu…

Babiš se sešel se šéfem slovinské Národní rady, jednali o migraci

24.04.2019 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda slovinské Národní rady Alojz Kovšca dnes v Praze hovořili o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama