Vojáky do Jugoslávie poslal Zeman, nikoliv Havel, vyvrací server mýtus

Praha - Podle serveru Manipulátoři, který se zaměřuje na vyvracení tzv. hoaxů a dezinformací, operaci české armády v tehdejší válce v Jugoslávii odsouhlasila vláda Miloše Zemana, nikoliv prezident Václav Havel.

Přidejte svůj názor 416 komentářů

Havel, Václav
doporučujeme

Server Manipulátoři.cz se zabývá vyvracením nepravdivých zpráv, tzv. hoaxů a dezinformací, které kolují českým zpravodajským světem. V pondělí vyvrátili mýtus o tom, že česká vojska vyslal na konci devadesátých let do Jugoslávie tehdejší prezident Václav Havel.

Válka v Jugoslávii byla sérií několika válečných konfliktů na území mnohonárodnostní Jugoslávie. Kromě slovinské války za nezávislost do jejího rámce patřila chorvatská válka za nezávislost (1991-1995), Válka v Bosně a Hercegovině (1992-1995) a Válka v Kosovu v letech 1998 - 1999, jejíž součástí bylo i bombardování ze strany Severoatlantické aliance NATO.

K bombardování mělo vést napadání jednotek NATO (mírové jednotky IFOR a SFOR) ze strany Srbska. Do akce NATO jsme jako čerstvý člen (vstoupili jsme 12. března 1999) zasáhli také. Podle Manipulátorů existuje kolem angažmá naší země v konfliktu řada mýtů a polopravda, jedním z nejznámějších je tvrzení, že prezident Václav Havel akci posvětil se slovy, že jde o "humanitární bombardování". 

Akce NATO nesla název Operation Allied Force (Operace Spojenecká síla) a za cíl si kladla zastavení násilní vůči kosovským Albáncům. 

Spojenecké nálety na vojenské cíle v bývalé Jugoslávii odsouhlasila vláda Miloše Zemana v době tzv. opoziční smlouvy. Podle Manipulátorů Zeman zásah konzultoval pouze s tehdejším ministrem zahraniční Janem Kavanem. „Vzhledem k tomu, že celá záležitost byla operativní, a že vyžadovala rozhodnutí v intervalu dvaceti až třiceti minut, po konzultaci s ministrem zahraničí jsem se rozhodl tak, jak jsem rozhodl, a to v sobotu odpoledne s tím, že jde o útoky na ryze vojenské, nikoli civilní cíle, a že se jedná o ty vojenské akce, které mají zabránit humanitární katastrofě,“ cituje server tehdejší Zemanova slova. 

Ač Havel o akci nerozhodoval, nestavěl se vůči ní odmítavě."Uvědomme si, že kdyby ten konflikt pokračoval, kdyby do toho nevstoupilo mezinárodní společenství v té či oné podobě, tak dříve či později bude do něj vtažena Albánie, Makedonie, Bulharsko, posléze Řecko a může vzniknout celobalkánský konflikt, který zákonitě přeroste v konflikt celoevropský, ne-li světový," uvedl 19. března 1999 Havel. 

Co se týče "humanitárního bombardování", údajná Havlova slova měl v roce 2014 zpochybnit Jan Jandourek v časopisu Reflex. „Václav Havel poskytl v roce 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters rozhovor, kde řekl: „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO," zmiňuje citaci server. 

Václav Havel později sám odmítl, že by toto spojení použil. 

Loading...
Vstupte do diskuze (416)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nacistická propagace? Buďte rád, že jste nedostal přes d***u, nadávalo se…

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Je součástí svobody projevu a podnikání prodej a distribuce nacistické propagandistické knihy…

Piráti i KDU se ohradili proti Babišovým výrokům o europoslancích

28.02.2020 21:17 Pirátští i lidovečtí politici se ohradili vůči dnešnímu výroku premiéra Andreje Babiše (ANO) na…

Europoslanci: V Česku nefunguje systém pro zjištění střetu zájmů

28.02.2020 17:18 Aktualizováno Europoslanci mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet…

Babiš pokládá Zdechovského a Peksu za vlastizrádce, mise europoslanců prý…

28.02.2020 17:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnes české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama